fbpx
Skip links

Etsy Danışmanlık Hizmeti Mi Arıyorsunuz?

Rhyme Export, ekibiniz için fazladan iş yükünü ortadan kaldırırken pazar büyümesini desteklemek için stratejik ortağınız olarak yanınızda.

İletişime Geç
etsy
Etsy Danismanlik

Etsy Nedir?

Etsy, dünya çapında bilinirliğini ve güvenilirliğini kanıtlamış, 2005 yılından itibaren hizmet vermeye devam eden önemli pazar yerleri arasında yer alır. Etsy, daha önce hiçbir yerde görmediğiniz veya adını dahi duymadığınız ürünlerden oluşan zengin bir koleksiyona sahiptir. Etsy’nin ürün yelpazesini ağırlıklı olarak antikalar, el yapımı eşyalar ve kişiselleştirilmiş objeler oluştursa da; çanta, kıyafet, ev ve mobilya eşyaları, oyuncaklar, sanat malzemeleri, mücevher ve takı gibi kişisel ihtiyaçları da bünyesinde bulmak mümkün. Ayrıca logo ve illüstrasyon gibi dijital ürünlere de rastlanabilir.

Türkiye Etsy Danışmanlık Hizmetleri

Etsy danışmanlık hizmetleri, Etsy’de mağaza açmak ve e-ticarete adım atmak isteyen üreticilere yol gösteren yönergelerden oluşmaktadır. Firmalar ve üreticiler, ürünlerini daha geniş kitlelere ulaştırmak ve uluslararası boyutta satış gerçekleştirmek için e-ticaretten faydalanır. E-ticaretin ilmek ilmek işlendiği yerler ise pazar yerleridir. Birden fazla ülkede ve hatta kıtalar arasında adını duyurmak isteyen e-ticaret firmaları, çok daha hızlı bir biçimde gelir sağlamak amacıyla bu oluşumları ikinci evi belirler.

Bilinirliğini artırmak ve öne çıkmak isteyen e-ticaret firmaları için Etsy, gelir kapısı niteliği taşımaktadır. Yaklaşık 45 milyon kullanıcıya sahip olan Etsy; Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa ve Kanada gibi önemli ülkelerin güvenini kazanmayı başarmıştır. Etsy danışmanlık hizmetleri sunarak markasını dünya üzerinde yaygınlaştırmak isteyen üreticilere destek olmaktadır. Girişimciler, Etsy bünyesinde yurt dışına satış yaparak bu hedeflerine kolayca ulaşabilmektedir. Bu içeriğimizde, Etsy danışmanlık hizmetlerinin nelerden meydan geldiği ve e-ticaret firmalarına sağladığı faydalar hakkında bilgi vereceğiz.

etsy-4

Etsy Danışmanlık Hizmetlerimiz Nelerdir?

Mağaza Açma

Mağaza açma aşamasından önce banka ve kimlik bilgilerinizi Etsy sistemine kaydediyor. Firmanızla ilgili önemli bilgileri Etsy sistemine entegre ediyoruz. Bu aşamaları tamamladıktan sonra geriye yalnızca ürün listeleme ve kullanıcı eğitiminin verilmesi kalıyor.

Sektör Analizi

Sektör analizi, Etsy danışmanlık hizmetlerimizin ilk ve en önemli basamağı. Ürününüzün Etsy’deki pazar payını ülkelere göre kapsamlı bir şekilde analiz ediyoruz. Ardından rakiplerinizin mevcut fiyat skalasını ve genel satış oranını inceliyoruz.

Reklam Kampanyaları

E-ticaret için en önemli unsur; reklam. Reklamı iyi yapılmayan ürünün satışı da istediğiniz gibi gitmeyebilir. Etsy danışmanlık hizmetleri kapsamında ürünleriniz için en uygun reklam kampanyalarını tasarlıyor, müşterilerin geri dönüşlerinden yola çıkarak kampanyaların yeniden yapılandırılmasını sağlıyoruz.

Lojistik

Ürünlerin gönderim aşamasında her türlü lojistik dizaynın oluşturulması konusunda destek veriyoruz. Direkt olarak alıcıya ulaşan ürünler için ekspres kargo firmaları ile irtibatta kalıyor, yurt dışında depolandıktan sonra alıcıya ulaşan ürünler için ise Amerika ve Avrupa’nın bazı bölgelerindeki depolama servislerimiz ile müşterilerimize hizmet sağlıyoruz.

Ürün Listeleme

Ürünlerinizin SEO standartlarına uygun olması, daha tatmin edici satışlar elde etmenizi sağlar. Etsy danışmanlık hizmetleri kapsamında SEO kurallarına uygun olacak biçimde içerik düzenlenmesi sağlıyor ve her türlü eğitimsel desteği veriyoruz.

Teklif Formu

Sıkça Sorulan Sorular

Etsy’de mağaza açmak için yurt dışında şirket sahibi olunması gibi bir şart aranmamaktadır. Kişisel hesabınızla veya şirket hesabınızla da Etsy’de satıcı olabilirsiniz. Etsy’de e-ticaret mağazası kurmak ve profesyonel bir şekilde yönetmek istiyorsanız tavsiyemiz Etsy danışmanlık hizmetlerinden destek almanız.
Etsy’de e-ticaret yapmak için sırtınızı yaslamanız gereken en önemli özellikler aşağıda sıralanmıştır:

 • Etsy, girişimcileri ve küçük işletme sahiplerini değerli müşterilerle buluşturan uluslararası bir pazar yeridir. Etsy sayesinde dünyanın birçok bölgesinden müşteri edinerek markanızın bilinirliğini artırabilirsiniz. Etsy danışmanlık hizmetleri kapsamında bu işlemi oldukça kolay bir yolla gerçekleştirebilirsiniz.
 • Etsy, yurt dışı menşeili olarak uluslararası alanda hizmet verdiğinden ürünlerin satışları euro ve dolar aracılığıyla yapılır. Bu sayede Etsy’de satış yapan e-ticaret firmaları, döviz kazanma şansına sahip olur.
 • Etsy, anlaşma yaptığı e-ticaret firmalarına geniş bir müşteri kitlesi kazandırır. Uluslararası alanda hizmet gösterdiği için satıcıların farklı ülke ve kıtalardan daha çok kullanıcıya ulaşmasına destek olur. Etsy danışmanlık hizmetlerine başvurarak daha geniş müşteri potansiyeline nasıl ulaşılacağı konusunda püf noktalar edinebilirsiniz.
 • Etsy bünyesinde satış yapan firmalar, yurt dışı için de reklam kampanyaları düzenleyebilir. Böylece markasını ve ürünlerini geniş çapta tanıtma olanağı bulur. Reklam kampanyası önerileri için Etsy danışmanlık firmalarından destek alabilirsiniz.

Etsy komisyon hesaplama işleminin nasıl yapıldığını anlamak için bir örnek üzerinden gidelim. Farz edelim ki gönderi ücretinin de dâhil edildiği 50 dolarlık bir satışımız var. Ürünün satış bedeli “Payment Account” bölümünde ayrıntılı olarak listelenir. Ürünün mağazadaki satış ücretinin para birimi ile üreticinin bulunduğu ülkedeki para birimi farklıysa %2,5 oranında bir para dönüştürme ücreti hesaplanır.

Mağazadaki satış fiyatının yerel para birimine çevrilmiş halinin 500 TL olduğunu varsayalım. Elimizdeki bu verilere göre Etsy komisyon hesaplaması şu şekilde olmalıdır:

 • İşlem ücreti (Transaction Fee): %5 (25 TL)
 • Ödeme işlem ücreti (Payment Processing Fee): %6,5+3TL (35,5 TL)
 • Yukarıdaki iki işlem için ayrı ayrı KDV (VAT): %18 (4,5 TL + 6,39 TL)

Bu işlemlerden alınan komisyon tutarı 71,39 TL’dir. Kalan rakam ise 428,61’dir. Kesintilerden sonra kalan miktar “Current Balance” bölümünde görüntülenebilir. Fakat bilmeniz gereken bir nokta daha var. Hesapta bulunan mevcut bakiye belirli bir miktarın altında kalmış ise %18 oranında bir Etsy satış vergisi kesintisi uygulanabilir. Etsy komisyon hesaplama işlemi, internette bulunan basit Etsy komisyon hesaplama araçları ile kolaylıkla yapılabilir.

Etsy, daha önce hiç karşılaşmadığınız ürünleri size sunma konusunda oldukça başarılıdır. El emeği ürünler, üretimi 20 yıldan da eski (şimdiki tabiri ile vintage) ürünler ve el işi malzemelerini Etsy’de rahatlıkla bulabilirsiniz. Fabrika üretimi olan ve el emeği olmayan ürünler Etsy’nin prensiplerine uymadığından satışa çıkarılmaz.

El yapımı, antika, vintage, el işçiliği olan ürünlerin satıldığı Etsy’de pandemi döneminde en çok zanaat malzemeleri, el yapımı takılar, aksesuar, düğün eşyaları, mücevher, kâğıt ve parti malzemeleri, giyim, ev ve yaşam ürünleri, sanat ve koleksiyon ürünleri satıldı.

Etsy üzerinden satış gerçekleştirmek isteyen her e-ticaret firmasının bilgi sahibi olması gereken Etsy komisyon oranları aşağıdaki gibidir:

 • E-ticaret mağazası için komisyon alınmaz.
 • Listelenen ürünlerden aylık olarak %0.20 oranında komisyon kesilmektedir.
 • Her ürününüzün satışından %3,5 oranında komisyon alınmaktadır.
 • Eğer ödeme yöntemi olarak Etsy Payments kullanıyorsanız komisyon oranları her ülkede farklılık göstermektedir.

Etsy işlem bedeli ise her satılan ürün başına %5’tir. %6,5 + 3 TL ise Etsy’nin her satıcısına uyguladığı standart işlem ücretini temsil eder. Reklam için ekstra ücret politikası izlenir. Fakat bu gibi ek ücret ve komisyonlar kişinin veya firmanın tercihine bağlıdır.

Hayır, Etsy danışmanlık eğitimi vermiyoruz.
Etsy’de birden fazla mağaza açabilirsiniz. Fakat bunu yapabilmek için farklı bir e-mail ile tekrar kayıt olmanız gerekir. Öncelikle ilk yapmanız gereken mevcut Etsy hesabınızdaki oturumu kapatmak olacaktır. Bunu yaptıktan sonra başka bir e-mail adresi ile tekrar kayıt aşamasına geçmelisiniz. E-posta adresi dışındaki –isim, adres, telefon gibi- diğer tüm profil bilgileriniz aynı kalabilir.

Unutmamanız gereken önemli bir detay, her mağazanızın Etsy politikaları ve hizmet şartlarıyla örtüşmesidir. Etsy standartlarına karşı gelen bir uygulama veya ihlal ile karşılaşıldığında Etsy mağazanızı kapatma hakkına sahiptir.

Etsy, hizmet şartlarına ve kullanıcı politikasına uyulması konusunda oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Etsy hesabınızın askıya alınmaması ve mağazanızın kapatılmaması için aşağıdaki yönergeleri takip etmeniz gerekir.

 • Aynı bilgisayar üzerinden başka mağaza veya şahıslara ait Etsy hesaplarına giriş yapılmamalıdır.
 • Etsy hesap bilgileriniz, iş birliği yaptığınız kurum veya kişiler de dâhil olmak üzere, başka kimseler ile paylaşılmamalıdır. Önerimiz, iş birliği içinde olduğunuz oluşumları Etsy hesabınızda “Mağaza Ekibi” bölümünde belirtmeniz.
 • Dışarıdan size destek sağlayan iş birliği içinde olduğunuz kurumları, “Üretim İş Ortakları” bölümünde belirtmelisiniz. İlgili ürünü sisteme girerken mutlaka iş birliği yaptığınız kurumu da işaretleyin.
 • Ürünle ilgili fotoğraf veya videoların size ait olmasına özen göstermelisiniz. Herhangi bir yerden kopyaladığınız belge veya içerikleri kendi mağazanızda kullanmayın. Taklitten sakınmak, özgün olmak her zaman iyidir.
 • Sipariş aldığınızda gecikmeden kargoya verin, ürünlerinizi zamanında teslim etmek müşteri memnuniyetine de olumlu anlamda etki sağlar.
 • Etsy’de satışı yasaklanan belli başlı ürünler mevcut. Bu ürünlerin satışını yapmaya kalkışırsanız hesabınız geri dönüşü olmamak üzere askıya alınabilir.
 • Başka markaya ait olan veya telif hakkı bulunan modelleri izinsiz bir şekilde ürünlerinizde kullanmamalısınız.
 • Etsy, el emeği olmayan ürünlere sıcak bakmamaktadır. O nedenle el emeği dışındaki fabrikasyon ürünlerin satışını yapmamalısınız. Fark edildiğiniz an mağazanızın kapatılması an meselesi olacaktır.
 • Mağaza yetkilisi olarak müşterilerinizin her sorunu ile ilgilenmeli, onlara karşı çözüm odaklı davranmalısınız. Nazik ve sevecen bir yaklaşım mağazanızı bir adım öne geçirecek, dolayısıyla Etsy’nin de güvenini kazanmış olacaksınız.
 • Ürün listeleme ve reklam kampanyası ücretlerini geç ödememeye özen göstermelisiniz.
 • Etsy’de daha önce kapatılmış bir hesabınız veya yasaklanmış mağaza geçmişiniz var ise yeni açtığınız hesabınız da kapatılabilir. Aynı zamanda Etsy tarafından yasaklanmış bir mağaza ile iş birliği yaptığınız tespit edilirse sizin başınız da yanabilir.
 • Mağazanızın Etsy’deki konumu nerede ise hesabınıza o bölgeden giriş yapmalısınız. VPN aracılığıyla başka lokasyondan mağazanızı yönetmek hesabınızın geleceği için pek iç açıcı değildir.
 • Müşterilerinize hayal satmayın, gerçeği sunun. Ürünlerinizin mucizevi etkili olduğunu iddia ettiğiniz süslemelerin arkasına gizlenmeyin.
 • Etsy’de birkaç mağazanızın bulunuyorsa aynı ürünleri diğer mağazalarda da satışa sunmayın. Müşterilerinizin kafalarının karışmasına müsaade etmemelisiniz.
 • Rakipleriniz ile uğraşmak yerine kendi mağazanıza ve satışlarınıza odaklanmanız Etsy tarafından takdirle karşılanacaktır. Eğer mağdur olduğunuz bir durumla karşı karşıya değilseniz çok fazla üstünde durmamalısınız.
 • Mağazanızın öne çıkması için yakınlarınıza veya para karşılığında kurumlara sahte yorumlar ve puanlamalar yaptırmamalısınız. Etsy bunu fark ettiği an sizi ağır bir cezaya mahkûm edebilir.
 • Etsy üzerinden satışlarınızı kendi web sitenize veya başka bir web sitesine yönlendirmeyin. Bu, Etsy hizmet şartlarına aykırı bir durumdur.
 • Özellikle yeni kurulmuş e-ticaret firmaları drop shipping yönteminden sıkça yararlanır. Drop shipping sistemi, stok yapmaktan faydalanmak yerine ürünlerin müşteriye teslim edilmesi için bir tedarikçi firma ile anlaşılması üzerine kuruludur. Etsy gibi pazar yerlerinde drop shipping uygulamasına başvurmamanızı tavsiye ederiz.
 • El emeği ile üretilmiş bir üründe herhangi bir katkınız yok ise Etsy’de bu ürünün / ürünlerin satışını yapmayın. Bu durum Etsy hizmet politikasına son derece aykırıdır.

Hayır, Etsy mağazanız kapatılırsa aynı bilgilerle yeni bir mağaza açamazsınız. Haksızlığa uğradığınızı ve mağdur olduğunuzu düşünüyorsanız Etsy destek ekibi ile iletişime geçip sorunu çözmeye odaklanabilirsiniz. Fakat sizin tarafınızdan bir kural ihlali yapılmışsa Etsy bunu tehdit olarak algılar ve önlem amacıyla mağazanızı kapatır. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda aynı bilgilerle yeniden bir hesap oluşturmayı denemek isteyebilirsiniz ancak önerimiz bunu yapmamanız. Çünkü Etsy bunu fark ederek hesabınızı tekrar kapatacaktır. Hatta farklı bilgiler ile aynı bilgisayar aracılığıyla yeni hesap açmayı deneseniz dahi robotlar sistemdeki tehlikeyi gözüne kestirerek hesabınızı otomatik olarak kapatabilir.
Bu web sitesi, web deneyiminizi geliştirmek için tanımlama bilgileri kullanır.

Add address