Categories
Etsy Reklam

Etsy satış yapmak isteyenler için en güzel platformlardan birisidir. Bu platformda kaliteli ürünler üreterek gelirini artıran birçok insana rastlamanız mümkün. Ancak iş sadece kaliteli ürünlerle bitmiyor. Her mecrada olduğu gibi Etsy mağazanızda da iyi bir reklam yapmanız gerekir. Ancak bu şekilde daha hızlı şekilde müşterilere ulaşabilirsiniz. Bunun farkında olan Etsy, site dışı reklamları hizmeti sunarak satıcıların bu ihtiyacını karşılıyor. Peki reklamlar gerçekten beklentileri karşılıyor mu? Bugünkü içeriğimizde uzun uzun bu konuyu ele alacağız. Ancak Rhyme Export YouTube kanalımızdaki eğitim videolarımızdan da daha çok bilgiye erişmeniz mümkün.

Etsy Site Dışı Reklam Nedir?

Etsy küresel ölçekte bir mecra olduğundan dolayı dünyanın her ülkesine ulaşmanıza imkan verir. Bu sirkülasyonun artmasını isteyen Etsy site dışı reklam hizmetiyle bunu başarıyor diyebiliriz. Aslında marka bilinirliğini artırmak için harika bir yöntem olan reklamlar, bazıları için karlarından çalan bir hizmet.

Etsy’de site dışı reklam mantığı aslında dijital pazarlamadakiyle aynıdır. Örneğin birisi internette bir şey arattığında bu, sizin ürünlerinizle alakalıysa Etsy, ürününüzün reklamını bu kişinin önüne çıkarır. Ayrıca söz konusu ürünün satışları çoksa ve fotoğrafları da Etsy’nin belirlediği formata uygunsa reklamınızın öne çıkma ihtimali buna paralel olarak artacaktır. Bu sayede ürününüzün diğer kullanıcılar tarafından tercih edilme ihtimali de yükselecektir. Ancak Etsy bunun için sizden ek bir ücret ister.

Etsy’DE site dışı reklam uygulaması sosyal medya, popüler blog sayfaları gibi birçok mecrada etkindir. Söz konusu reklam mecralarından en popülerleri şunlardır:

 • Google Görüntülü Reklam Ağı
 • Facebook ve Instagram
 • Pinterest
 • Bing
 • Buzzfeed
 • Martha Stewart

Etsy Reklam Komisyon Tutarı Ne Kadardır?

Etsy reklam ücretleri, gelirinize göre değişiklik gösterir. Örneğin 10.000 Dolardan az kazanıyorsanız komisyon oranı her bir sipariş için %15’tir. Eğer geliriniz 10.000 Dolardan fazlaysa bu oran %12’dir. Site dışı reklamlarının komisyonları aldığınız siparişe göre hesaplanır. Finance < payment account bölümündeki komisyon alanlarından detaylı bilgi edinebilirsiniz. Etsy satış için belirlenen komisyon oranlarıyla ilgili daha fazla bilgi Rhyme Export YouTube kanalımızdaki eğitim videolarında yer alıyor.

Etsy Site Dışı Reklam İlişkilendirmesi Nasıl Olur?

Etsy site dışı reklamlarında ön plana çıkmanız, sizin liste kalitenizle doğrudan alakalıdır. Genel olarak en çok satan listeleriniz, site dışı reklamlarında ön planda olanladır. Yani listelerin başlıkların ve etiketlerin kuvvetli olması, fotoğraflarınızın Etsy’nin belirlediği ölçülerde olması oldukça önem taşımaktadır. Peki Etsy, bir satışın reklamdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını nasıl anlıyor? Öncelikle bir kullanıcının reklama tıklaması ve mağazanıza gelmesi, trafiğin kaynağının reklamlar olduğunu açıkça belli eder. Ancak aynı kişi 30 gün içinde mağazanızdan bir ürünü satın aldığında (reklamda gösterilen veya değil) Etsy, bu olayı reklamla ilişkilendirecektir. Etsy’nin site dışı reklamlarında ön plana çıkmak için hangi adımlara dikkat ettiğini maddeler halinde sıralayacak olursak;

 • Aktif satışınızın olması
 • Yorumunuzun olması
 • Fotoğraf boyutlarınızın Etsy’nin belirlediği ölçülerde olması
 • Listeleme kalitenizin yüksek olması (Öz nitelik, materyal vs.)

Eğer mağazanızda bir satış reklamla ilişkilendirilirse sizden bir komisyon ücreti alınır. Ancak kullanıcılar reklama tıklayıp ürünü incelediği halde başka satıcılardan alışveriş yaparsa bu, ücrete tabi değildir. Ayrıca reklam tıklamalarını izleyen 30 günlük süreç içinde belirli bir müşterinin yaptığı her bir satın alma da yine aynı şekilde reklamlarla ilişkilendirilir. Reklam ve satış ile ilgili aklınıza takılan şeyler varsa Etsy eğitim setimizdeki videoları izlemenizi tavsiye ederiz.

Etsy Site Dışı Reklamlar Gerçekten Etkili mi?

Her satıcının temel amacı Etsy satış oranını mümkün olduğunca artırmaktır. Etsy site dışı reklamları da bu konuda büyük bir destekçidir. Üründen alınan komisyonlar çıkarıldıktan sonra site dışı reklamlarıyla beraber kar elde ediyorsanız, reklamlar kesinlikle açık kalmalıdır. Özellikle dış kaynaktan gelen trafikleri Etsy oldukça sever ve bunun satışla buluşması sizin organik görüntülemelerinizi de arttırır. Birçok Etsy Türkiye satıcısı bu sayede kitlesini genişleterek gelirini katlamıştır. Ancak reklamların verimliliği konusundaki şüpheler hala tam olarak yok olmuş değil. Hatta bazı satıcılar, karlarının büyük bir bölümünü reklamlara harcadığını bile söylüyor. Peki bu ne derece doğru?

Yaptığınız iş ne olursa olsun her zaman iyi bir planlama şarttır. Siz de bu yolculuğun en başında gelir ve giderlerinizi ayrıntılı şekilde hesaplamalısınız. Bu sayede sürprizlere de yer bırakmayacaksınız. Eğer mağazanızı optimize etmezseniz reklamlar da beklentileri karşılamayacaktır. Yani reklamlar bile temeli bozuk işlemenizi kurtaramazlar. Peki yapmanız gereken nedir?

Rhyme Export olarak size önereceğimiz ilk şey anahtar kelime araştırması ve Etsy SEO analizi yapmanızdır. Sonrasında ürün fotoğraflarınız, açıklamalarınız ve kargo hizmetleriniz üzerinde durarak bu alanlarda kendinizi geliştirmelisiniz. Ayrıca bu optimizasyonu sağladıktan sonra aldığınız organik trafiği analiz etmelisiniz. Eğer mağazanızı yeterince optimize ettiğinizi ve performansınızın iyi olduğunu düşünüyorsanız reklamlara katılarak Etsy satış hedeflerinize kolayca ulaşabilirsiniz. Tabi ki sonrasında reklam giderlerinize göre ücret stratejinizi de güncellemelisiniz.

Etsy Site Dışı Reklamları İptal Edilebilir mi?

Etsy satış yapmak amacıyla mağaza açan her satıcıyı reklam hizmetine otomatik olarak dahil eder. %15’lik bir komisyon ödemek bazı satıcıların gözünü korkutur. Ancak unutmamanız gereken şu ki planlı hareket eden ve kaliteli hizmet sunan bir mağaza için reklamlar büyük bir gelir kapısıdır. Tabi ki tüm bunlara karşın bu hizmetten yararlanmak istemeyebilirsiniz. Ancak Etsy bunun için size şöyle bir şart koşuyor: Son 365 gün içinde Etsy’de 10.000 Dolardan daha az para kazanmış olmak. Peki bu kriteri karşılarsanız reklam hizmetinden nasıl ayrılabilirsiniz? Bu durumda şu adımları izlemelisiniz:

 • Mağaza yöneticisine gidin.
 • Ayarlara tıklayın.
 • Oradan site dışı reklamlara gidin.
 • “Ürünlerimi tanıtmayı durdur”a tıklayın.
 • “Etsy’nin ürünlerimi tanıtmayı bırakmasını” istediğinizi seçin.
 • “Ürünlerimi tanıtmayı durdur” seçeneğini onaylayarak işlemi tamamlayın.

Bu adımları uygulayarak reklam hizmetinden ayrılabilirsiniz. Eğer fikrinizi değiştirirseniz söz konusu sayfaya geri gitmeli ve Site Dışı Reklamları Yeniden Başlat’ı seçmelisiniz. Ancak az önce de söylediğimiz gibi son 365 gündeki geliriniz 10.000 USD’den fazlaysa böyle bir seçeneğe sahip olmuyorsunuz. Rhyme Export ekibi olarak bu noktada size verebileceğimiz tavsiye ise mağazanızı optimize ettikten sonra site dışı reklamlardan yararlanmanızdır.

Etsy reklam stratejisiyle alakalı ayrıntılı bilgiler verdiğimiz içeriğimizi burada sonlandırıyoruz. Ancak Etsy satış süreci, hiç bitmeyecek bir yoldur. Bu yolda Rhyme Export ailesi olarak Rhyme Export YouTube kanalımızdaki eğitim videolarımızla ve blog yazılarımızla size destek olmaya devam edeceğiz. Ayrıca danışmanlık hizmetimiz de bu süreci profesyonelleştirmek isteyen satıcılar için idealdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Calendar

Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Kategoriler

Recent Comments