Categories
Etsy Kargo

Özellikle son yıllarda gittikçe hayatımızın merkezine yerleşen çevrimiçi alışverişin bize en büyük katkısı siparişimize hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilmemizdir. Evimize kadar gelen kargolar bizi büyük bir dertten kurtarır. Fakat Etsy yurt dışı kargo gönderimi görece daha uğraştırıcı olabiliyor. Bu durum, genellikle yurt dışına satış yapan Etsy satıcıları için de bir sorun haline gelebilmektedir. Bundan dolayı bu içeriğimizde Etsy kargo profili oluşturma, kargo ücretleri gibi birçok ayrıntıya değiniyor olacağız. Etsy kargo hesaplama ile ilgili daha fazla ayrıntıyı kapsamlı Etsy eğitim videolarımızdan bulabilirsiniz.

Etsy Yurt Dışı Kargo Gönderimi ile İlgili Temel Bilgiler

Gelişen teknolojinin alışveriş alışkanlıklarımızı tamamen değiştirdiği bir gerçek. Artık fiziksel mağazalardan uzun uğraşlar sonunda yapılan alışverişler tarihe gömüldü diyebiliriz. Onun yerine internette sadece birkaç dakikamızı ayırarak istediğimiz ürüne anında ulaşabiliyoruz. Çevrimiçi alışveriş kargo süreçlerinin de önemi artırdı. Çünkü kısa süre içinde satın aldığımız ürünlere yine kısa süre içinde kavuşmak istiyoruz. Aynı durum Etsy müşterileri için de geçerlidir.

Etsy satış sürecinin en önemli adımlarından birisi kargodur. Çünkü bir satıcı olarak sizin asıl göreviniz ürünü müşteriye ulaştırmaktır. Fakat kargo, özenle yaklaşmanız ve dikkatli olmanız gereken bir süreçtir. Kargo şirketleri ile anlaşmalar, ücretlendirmeler gibi birçok detay, sıkı bir organizasyona ve planlamaya ihtiyaç duyar. Bu sebeple tüm sürece hakim olmalı ve en doğru seçeneklerle yola devam etmelisiniz.

Etsy kargo eğitimleri kapsamında size verebileceğimiz tavsiyeler kısaca şu şekildedir:

 • İlk işiniz Etsy kargo profili oluşturma sürecini tamamlamak olmalıdır.
 • Hangi türde kargo teslimat yöntemiyle devam edeceğinize karar verin (ekonomik ya da ekspres).
 • Kargo süreçlerini planlama aşamasında dönemsel yoğunlukları her zaman göz önünde bulundurun.
 • Kargolamada ihtiyaç duyacağınız ambalajlarınız hazırda bulunsun.
 • Mağazanızda sınırları dürüstçe çizilmiş bir kargo politikası olsun.
 • Kargolama sürecinin her adımında müşterilerinizi bilgilendirmeye özen gösterin.

Etsy Kargo Profili Oluşturma

Az önce de belirttiğimiz gibi bir kargo profili oluşturmak, yapmanız gereken ilk şeydir. Bu sayede göndereceğiniz ürünler için oluşturduğunuz bu kargo profilinin bilgilerini kullanabilirsiniz. Yani girmiş olduğunuz bilgiler her bir ürün için otomatik olarak doldurulacaktır. Böylelikle zamandan tasarruf edeceksiniz ve işiniz bir hayli kolaylaşacak. Etsy kargo profili oluşturma adımları ise şöyledir:

 • Mağazanıza giriş yaptıktan sonra “Shop Manager” butonuna tıklayın.
 • Sol tarafta yer alan menüden “Settings” seçeneğini seçin.
 • Önünüze gelen menüdeki “Shipping Settings” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan sayfadaki “Shipping Profiles” sekmesine tıklayın.
 • Sonrasında “Add a shipping profile” butonuna tıklayın ve bir kargo profili oluşturun.

Önünüze gelen sekmede:

 • Kargonun hangi ülkeden gönderileceği
 • Hazırlama süresi
 • Kargo firması
 • Teslimat süresi
 • Kargonun ücretli olup olmadığı

Bilgilerini doldurun. Bu şekilde Etsy kargo profil oluşturma işlemini tamamlayabilirsiniz. Ayrıca farklı ülkelere özel çeşitli kargo teklifleri oluşturabileceğinizi ve express, ekonomi gibi farklı teslimat seçenekleri sunabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Bu bilgilerin hepsini doldurduktan sonra oluşturduğunuz bu profili istediğiniz üründe kolayca kullanabilirsiniz. Profil oluşturmakla ilgili tüm adımların detaylı görsel anlatımlarına Etsy kargo eğitimleri videolarımızdan ulaşabilirsiniz.

Etsy Kargo Ücretleri Belirleme

Dünyanın onlarca ülkesinden satıcıya ev sahipliği yapan Etsy, rekabetin yüksek olduğu bir platformdur. Satıcıların bu rekabet yarışını kazanmalarındaki en büyük etkenlerden birisi ise ücret ve teslimat süreleridir. Bu sebeple Etsy kargo ücretleri konusunda iyi bir planlama yapmanız gerekir. Etsy’nin ifadelerine göre ücretsiz kargo imkanı sunan mağazalar %20 oranında daha çok tercih ediliyor. Yüksek kargo ücretleri talep eden mağazalar ise müşterilerin seçenekleri arasında pek de yer almıyor.

Eğer müşterilerinize ücretsiz kargo imkanı sunmak isterseniz fiyatlandırmaları gözden geçirerek olası bir maddi zararın önüne geçmelisiniz. Etsy kargo hesaplama aracı olarak platformun sunduğu akıllı fiyatlandırma hizmetini kullanabilirsiniz. Böylelikle fiyatları tekrar tekrar düzenlemenize gerek kalmayacaktır. Fakat ücretsiz kargoyla ilgili bizim size tavsiyemiz şu: Kargo ücretini ürün fiyatına gömdükten sonra ürünün fiyatı piyasanın çok üstüne çıkıyorsa ücretsiz kargoyu tercih etmemelisiniz. Çünkü bu, satışlarınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Ücretsiz Kargo Garantisi

Etsy satıcılar ve alıcılar için birçok uygulama yürütüyor. Bunlardan birisi de $35 Üzeri ABD siparişlerinde ücretsiz kargo garantisi verebiliyor olmanız. Bu garantiyi verdiğiniz takdirde kullanıcıların aramalarında üst sıralara çıkma şansına sahip olacaksınız. Yani bunu yapmayan mağazalara kıyasla daha fazla görüntülenme şansınız olacaktır. Fakat bu özelliği mağaza ayarlarınızdan istediğiniz gibi açıp kapama hakkına sahip olduğunuzu da hatırlatmak isteriz.

Etsy Kargo Ücreti Hesaplama

Etsy kargo ücretleri; ürününüzün boyutu, ağırlığı, ne kadar sürede ve nereye teslim edileceği gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Bundan dolayı hesaba katmanız gereken bir sürü faktör olacaktır. Ayrıca seçeceğiniz kargo firmasının da fiyat üzerinde etkili olacağını göz ardı etmemelisiniz. Fakat bu noktada dengeli bir seçim yapmanızı tavsiye ederiz. Şöyle ki uygun fiyatlardan gönderim sağlayan firmaların çoğu bu süreyi biraz uzun tutar. Uzun sürelerde ulaşan kargolar ise müşterilerinizin hoşuna gitmeyecektir. Bundan dolayı kapsamlı düşünerek bir firma seçmeniz en doğrusudur.

Kargo Politikası Belirleme

Etsy kargo politikanızın olması; mağazanızı ve ürünlerinizi olası problemlere karşı koruyan yegane şeydir. Politikanızı belirlemek içinse şu adımları takip etmelisiniz:

 • Etsy’deki “Shop Manager” butonunu bulup tıklayın.
 • Solda yer alan menüden “Sales Channel” başlığı altındaki kalem ikonuna tıklayın.
 • Önünüze çıkan sayfayı aşağı doğru kaydırarak “Shop policies” bölümünü bulup düzenleyin.

Bu bölümde mağazanızın iade süreleri ve şartları, ortaya çıkabilecek gümrük sorunları gibi politikaları da düzenleme şansına sahipsiniz. Bu durumda dürüst davranmanız, müşteri ilişkilerinizin iyileşmesine imkan tanıyacaktır.

Etsy Yurt Dışına Kargo Gönderim Süreci

Yurt dışına ürün gönderiminin ilk adımı çalışmak istediğiniz kargo şirketine karar vermektir. Fakat çalışmayı düşündüğünüz firmanın güvenilir olduğundan emin olmanız gerekiyor. İkinci adım ise ücretin hesaplanmasıdır. Kargo şirketi, paketinizin boyutlarına göre bir hesaplama yapıp size fiyat sunar. Gerekli belgeleri doldurup belirlenen ücreti ödedikten sonra kargoyu şirkete teslim etmelisiniz. Size verilen takip numarası ile paketinizin gönderi durumunu anlık olarak kontrol edebileceksiniz.

Etsy yurt dışı kargo gönderimi sürecinde doldurmanız gereken belgeler ise şunlardır:

Konşimento

Yurt dışına gönderilecek kargonun güvenle teslim edilmesi için gerekli belgelerdendir.

Proforma Fatura

İhracat numunesi içeren kargolarda doldurulan standart evraklardan birisidir.

Aracı Kargo Firmalarıyla Yurt Dışına Kargo Gönderimi

Tek tek kargo şirketleriyle uğraşmak size daha zor geliyor olabilir. Bu noktada daha profesyonel bir şekilde çalışmak için lojistik firmaları ile anlaşma yapmak size çok daha mantıklı gelebilir. Fakat burada da firmalardan uygun teklifi almak ve süreci yönetmek sizi zorlayacaktır. Tam olarak bu sorunlara çare olan aracı kargo firmaları, sizin için güzel bir seçenektir. Aracı kargo firmaları; ithalat-ihracat yapan ya da ürünlerini yurtdışındaki pazarda satmak isteyenler için lojistik teklifler bulur ve süreci yönetmenize destek olurlar.

En çok bilinen aracı kargo firmalarından olan Shipentegra, Quick Shipper ve Iyziship; en uygun fiyata lojistik hizmeti almanıza yardımcı olur. Bu hizmetten yararlanmak için atmanız gereken ilk adım ise isim, soy isim, e-posta adresi ve telefon gibi bilgilerinizi girerek firmalardan birinin sitesine üye olmaktır. Sonrasında ise yollamak istediğiniz paketin boyut bilgilerini ve kalkış/varış konumlarını girerek teklifleri görebilirsiniz. Size uygun olan teklifi bulmanız halinde süreci kolayca başlatabilirsiniz. Bu firmaların sağladığı en büyük avantaj lojistik firmalarıyla aranızda bir köprü görevi görmesi ve size en uygun fiyatları sunmasıdır.

İçeriğimizin burada sonuna geliyoruz. Bugün Etsy kargo hesaplama, profil oluşturma gibi pek çok önemli detaya değindik. Fakat aklınıza takılan soruların cevaplarını; blog yazılarımızdan ve YouTube kanalımızdaki Etsy kargo eğitimleri videolarımızdan yararlanarak bulabilirsiniz. Çok daha profesyonel bir Etsy süreci için Rhyme Export olarak verdiğimiz danışmanlık hizmetimize başvurabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Calendar

Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Kategoriler

Recent Comments