Categories
Etsy Dijital Ürün

Rhyme Export ailesi olarak Etsy eğitim içeriklerimizin her birinde satış ile alakalı benzersiz bilgileri sizinle paylaşıyoruz. Bugün size anlatmak için seçtiğimiz konu ise “Etsy print on demand”. Bugün anlatacaklarımız özellikle Etsy dijital ürün satış ile ilgilenen satıcıları heyecanlandıracaktır. Ancak Etsy dijital satış ile alakalı daha profesyonel bir destek almak isterseniz danışmanlık görüşmelerimizde size zevkle yardımcı olabiliriz.

Etsy Print on Demand (İstek Üzerine Baskı) Nedir?

E-ticaret geliştikçe ortaya farklı iş modelleri çıktı. Etsy print on demand da son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan iş modellerinden birisi. Her geçen gün hayatımızda daha çok yer eden print on demand, kişiselleştirilmiş ürünleri daha az maliyetle sağlamayı hedefleyen ve oldukça verim getiren bir iş modelidir. Baskılı ürün satışıyla uğraşan mağazalar genelde bu iş modeliyle çalışırlar. Bu süreç özetle şöyledir:

  1. Tişört, bardak, şapka vb. ürünlere basmak için bir tasarım yapılır.
  2. Söz konusu ürün Etsy mağazasına yüklenir.
  3. Bir müşteri mağazadan bu ürünü satın alır.
  4. Sipariş edilen ürün bilgisi print on demand tedarikçisine yollanır.
  5. Print on demand hizmet sağlayıcısı ürünü üretir ve direkt müşteriye kargolar.

Etsy Print on Demand (POD) Satış Modeli Hakkında 8 Öneri

POD veya Print on Demand Gibi Anahtar Kelimeler Kullanmayın

Satıcıların en çok yaptığı hatalardan biri “POD” veya “Print on Demand” tarzı anahtar kelimeleri kullanmaktır. Her ne kadar bu anahtar kelimeleri kullanan mağazalar daha çok öne çıksa da Rhyme Export olarak bunu yapmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü “Print on Demand” oldukça teknik bir kavramdır. Böylesine teknik bir kavramı kullanıcılar genelde kullanmazlar. Yani ne satın almak istiyorlarsa aram çubuğuna direkt onu yazarlar. Bu nedenle anahtar kelime stratejiniz bu yönde olmamalıdır. Örneğin baskılı tişört yapıyorsanız tişörtle ilgili anahtar kelimelere odaklanarak kitlenize daha kolay ulaşabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta sattığınız ürün bazında düşünmektir. Eğer siz, diğer mağaza veya işletmelerin “Print on Demand” işleminde kullanmaları için Etsy dijital ürün satıyorsanız bu anahtar kelimeyi kullanmanız en mantıklısıdır. Çünkü bu hizmetten yararlanmak isteyen işletmeler araştırmalarını bu arama terimiyle yapacaklardır.

Güvenilir Üreticilerle Çalışın

Etsy print on demand, son yıllarda piyasada altın çağını yaşıyor. Birçok girişimci somut bir ürüne dahi gereksinim duymadan iş kurup para kazanabiliyor. Akabinde pek çok üretici de bu fırsatın farkına vardı. Hatta art niyetli olanlar bir sömürü sistemi kurdu. Eğer art niyetli olanlarla çalışıp yanlış tercihler yaparsanız, hatalı ve kötü ürünler nedeniyle muhtemelen müşteri memnuniyetiniz azalacaktır. Böylece kötü satıcı şeklinde anılacaksınız ve satışlarınız da aynı oranda düşecektir.

Ürün Yelpazenizi Genişletin

Bundan birkaç yıl önce Etsy print on demand denilince akla gelen sadece tişört gelirdi. Ancak son zamanlarda bu durum bir hayli değişti. Artık satıcılar Etsy dijital ürün satış anlamında ilerledi ve iç çamaşırı, köpek kıyafeti, yastık gibi birçok ürünü müşterilerine sunuyorlar. Yani POD yöntemiyle ürün yelpazenizi genişletebilir ve Etsy üzerinden kolayca satış yapabilirsiniz. Etsy eğitim videolarımızda ve danışmanlık görüşmelerimizde her zaman vurguladığımız gibi lütfen yapabileceklerinizi sınırlamayın.

Bunu Bir İş Olarak Benimseyin

Etsy dijital ürün satış anlamında bazı kuralları olan bir platformdur. Bundan dolayı Etsy’nin kurallarına uymanızı tavsiye ederiz. Özellikle telif haklarıyla ilgili olanlar çok katıdır. Bundan dolayı tasarımlarınız tamamen size ait olmalıdır. Tabi işin profesyonelleriyle çalışarak süreci yönetiyor olabilirsiniz. Ancak böyle bir durumda dahi bir ticari lisansınız olmalıdır. Aksi durumda ise mağazanızın kapanmasına neden olabilirsiniz. Bundan dolayı Etsy’nin politikalarında yapmış olduğu güncellemelerden her zaman haberdar olun.

Kolay Olduğunu Farz Etmeyin

Konuyla ilgili birçok içerik, Etsy print on demand modelinin ne kadar kolay olduğundan söz eder. Hatta bazıları haftada birkaç saatinizi ayırarak yüzlerce dolar gelir elde edebileceğinizi söylerler. Ancak durum hiç de böyle değil. Hiçbir işletmenin mantığı “kur ve unut” değildir. Çünkü kazancınız, çalışmanızla doğru orantılıdır. Bundan dolayı Etsy dijital ürün alanında markanızı ilmek ilmek işlemelisiniz. Ürün fotoğraflarından etiketlere her bir detaya önem verin. Eğer bu konulara yabancıysanız Youtube kanalımızdaki videolarımızı izleyebilir ve tüm sürece hızlıca hakim olabilirsiniz.

Nişinizi Keşfedin

Etsy print on demand iş modelinde en çok verim alacağınız alanlardan birisi niş pazarlamadır. Eğer rekabetin yoğun olmadığı bir alan seçerseniz, Etsy mağazanızın öne çıkma ve bu sayede satış yapma olasılığınız yükselir. Etsy eğitim setimizde sürekli vurguladığımız gibi niş pazarlama, kalabalığın arasından sivrilmeniz için bir fırsattır. Eğer alanınızı seçmekte zorlanıyorsanız Etsy danışmanlık hizmetimizde size bu konuda yardımcı olabiliriz.

Kendi Ürünleriniz İnceleyin

Belki de işinizin Etsy dijital ürün satış olduğunu düşünüyor ve bundan dolayı müşterilerinize giden ürünleri pek umursamıyorsunuzdur. Ancak bu doğru bir bakış açısı değil maalesef. Eğer kalitesini bilmediğiniz ürünleri müşterilerinize satarsanız bu, birçok riski beraberinde getirir. Örneğin müşterileriniz kargo paketlerini açtıkları zaman kenarı yırtık, kumaşı kalitesiz tişörtlerle karşılaşabilirler. Bu nedenle satış yapmadan önce ürününüzü bir müşteri gibi satın alın. Tedarikçiniz, bu olaydan haberdar olmadığı için yaptığı sıradan müşterilere gönderdiği malı size gönderecektir. Eğer ortada bir kandırmaca varsa bunu olayın en başında anlayabileceksiniz.

Küresel Düşünün

Her zaman şunun farkında olun: Dünyada pek çok fırsat sizi bekliyor. Örneğin ABD, Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere’de birçok baskı tesisi var. Bu tesislerde daha kaliteli işler yapmanız ve işinizi büyütmeniz mümkün. Bu nedenle bu tesislerin imkanlarından nasıl faydalanabileceğiniz üzerine düşünün. Yani size destek olacak küresel kaynakları fark edin.

Etsy print on demand satış modelinden bahsettiğimiz içeriğimizi burada sonlandırıyoruz. Etsy dijital ürün satış konusuna ilgi duyanlar için anlattıklarımız oldukça faydalı olacaktır. Ancak Etsy eğitim videolarımız ve blog yazılarımız da bu sürecinizde size destek olacak kaynaklardır. Ayrıca Etsy danışmanlık hizmetimiz ile işinizi daha profesyonel bir noktaya taşıyabileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir