Categories
Etsy Dijital Ürün

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte Etsy platformu da kendi içinde bir değişim yaşıyor. Bu değişim rüzgarı özellikle satılan ürünlerde hissediliyor. Örneğin son yıllarda Etsy dijital ürün satışı büyük bir artış yaşıyor. Somut ürünlere kıyasla daha ucuza mal edilmesinin bunda payı tabi ki çok büyük. Rhyme Export olarak gerçekleştirdiğimiz Etsy danışmanlık seanslarında bu konuyla alakalı pek çok soru alıyoruz. Bundan dolayı bugünkü içeriğimizde dijital ürün kategorisinde Etsy satış ile ilgili ipuçları vereceğiz. Fakat çok daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız Rhyme Export YouTube kanalımızı ziyaret ederek eğitim videolarımızı izleyebilirsiniz. Ayrıca web sitemizde yer alan blog yazıları da bu süreçte size ışık tutacaktır.

Etsy’de Dijital Ürün Satmak Neden Popüler?

İnternetin yaygınlaşmasıyla beraber bilgisayarlar ve telefonlar hayatımızdan yer etmeye başladı. Bu araçlar ilk başta sadece eğlenmemize hizmet ediyordu. Fakat sonrasında hepimiz için potansiyel bir para kaynağı halini aldı. NFT, web sitesi şablonları, dijital sanat gibi birçok sanal ürünün satışı da yaygınlanlaştı. Bu moda en sonunda Etsy’yi de etkisi altına aldı. Etsy’de Dijital bir ürün satışında kargo ücreti olmaması, uygun fiyatlara ortaya çıkarılması, değişim veya iade süreçlerinin zorlu olmaması gibi sebeplerle satıcılar bu alana doğru göç etmeye başladı. Peki Etsy dijital ürün satışı konusunda dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Etsy’de Dijital Ürün Satmak İçin İpuçları

Bir Niş Bulmak

Etsy, büyük satıcı kitlesiyle rekabet oranının her zaman yüksek olduğu bir platformdur. Eğer Etsy ile satış yapmak istiyorsanız kendinize bir niş alanı yaratmalısınız. Aksi takdirde bu kocaman okyanusun içinde kaybolup gideceksiniz. Ancak bir niş yaratarak uzun vadede büyümeniz oldukça mümkündür. Bu süreçte rakiplerinizi inceleyerek ondan ilham almalı ancak en sonunda ürüne kendi dokunuşlarınızı eklemelisiniz.

Pazar ve Anahtar Kelime Araştırması Yapmak

Hangi mecra olursa olsun pazarı anlayabilmek çok önemlidir. Etsy satış başarınızda büyük rol oynayacak olan pazar araştırmasında en kolay yol rakiplerinizden ürün satın almaktır. Bu sayede sattıkları ürünü inceleme ve onlardan ilham alma şansınız olacaktır. İncelemeleriniz sırasındaysa kendinize şu soruları sormalısınız:

 • Ürünlerini nasıl pazarlıyorlar?
 • Dijital indirmelerini benzersiz kılan nedir?
 • Markalarını benzersiz kılan nedir?
 • Ürünleriniz nasıl farklı?
 • Onları daha iyi yapan nedir?
 • Rekabetçi bir şekilde fiyatlandırılıyorlar mı?
 • Hangi anahtar kelimeleri kullanıyorlar?
 • Ürünlerini nasıl fiyatlandırıyorlar?
 • Tasarımları için hangi dosya türlerini kullanıyorlar?

Müşterileri Anlamak

Somut bir ürün satmadığınızdan dolayı mağazanızın içeriği de farklılaşmalıdır. Örneğin açıklama metinlerinde dosyanın nasıl indirileceği, nasıl kullanılacağı gibi sorulara yanıt vermelisiniz. Çünkü her müşterinin teknolojide çok iyi olmadığını unutmamak gerek. Bundan dolayı talimatlarınız daima açık olmalıdır. Böylece ileride yaşanacak olası sorunların da önüne geçmeniz mümkündür.

Listeleme Fotoğraflarını ve Tasarımları Filigranlamak

Etsy’de yer alan bazı satıcıların niyeti pek iyi olmayabilir. Hatta bunlardan bir kısmı başkalarından tasarım çalmak için fırsat kollarlar. Etsy satış ve kullanıcı hakları politikalarıyla sizi her zaman korumayı hedefler. Ancak sizin de kendi kendinizi korumaya çalışmanız gerekir. Bu konuda yapacağınız en doğru şey tasarımlarınızı filigranlamak olacaktır. Tasarımlarınıza bir filigran ekleyerek, art niyetli insanların işini daha çok zorlaştıracaksınız.

Rekabetçi Bir Fiyatlandırma

Etsy dijital ürün satışı, fiziksel ürünler kadar maliyetli değildir. Bu sebeple fiyatlarınızı düşürmeniz ve rekabetçi bir fiyatlandırma yapmanız çok daha kolaydır. Ancak verdiğiniz emeği ve harcadığınız zamanı göz ardı etmemelisiniz. Bazı denemeler yaparak kendinizi test etmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede hangi fiyatın satışlarınızı artırdığını kolaylıkla görebilirsiniz.

Etsy SEO Ayarlarını Yapmak

Rhyme Export YouTube kanalımızdaki eğitim videolarında ve blog yazılarımızda SEO ile uyumlu bir mağaza yaratmanın önemine defalarca değindik. SEO sayesinde satışlarınızı artırıp daha çok para kazanma olasılığına sahipsiniz. Bu nedenle liste başlıklarında, açıklama metinlerinde ve etiketlerde ilgili anahtar kelimelere yer vermelisiniz. Böylece sonuç sayfasında üst sıralarda yer alacak ve tercih edilebilirliğiniz artacaktır. Eğer etkili bir SEO stratejisini takip etmek isterseniz Rhyme Export olarak verdiğimiz Etsy danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Trendleri Takip Etmek

Her gün farklı bir trende gözlerimizi açtığımız bu dünyada fırsatların da aynı şekilde arttığını unutmamalıyız. Mağazanızda trendlerden faydalanarak kısa süre içinde büyümeniz hiç de zor değil. Örneğin Wednesday dizisi geçen haftalarda trend olmuş ve herkes onu konuşmuştu. Siz de bu trendi tasarımlarınıza yansıtabilirsiniz. Fakat bu noktada telif haklarını ihlal etmemeye çalışmalısınız. Bir diğer önemli nokta kendinizi güncellemektir. Değişen trendlere ayak uydurabilirseniz satışlarınızı artırmanız kaçınılmaz olacaktır.

Geniş Düşünmek

Ne yazık ki pek çok satıcı Etsy dijital ürün satışı ile ilgili oalrak kendisini sadece sanatsal ürünlerle sınırlıyor. Anca dijital ürünlerin bundan daha fazlası olduğunu hatırlatmak isteriz. Bundan dolayı yazdırılabilir dekoratif ürünlerle sınırlamayın. Etsy satış mağazanızda şu yer yerebileceğiniz dijital indirme türleri şunlardır:

 • WordPress temaları ve eklentileri
 • Günlükler, düzenleyiciler ve günlükler
 • Stok fotoğraf
 • Boyama kitapları
 • Davet, özgeçmiş ve sertifika şablonları
 • Yazı tipleri ve tipografi
 • Dikiş, örgü ve nakış desenleri
 • Logolar ve markalaşma
 • Vektör görüntüleri
Özelleştirmeler Sunmak

Tasarladığınız doğum günü kartına söz konusu çocuğun yaşını ve adını eklemenin kulağa önemsiz bir ayrıntıymış gibi gelmesi normal. Ancak bu ayrıntılar müşteriler için çok önemlidir. Örneğin ekstra ücretler talep ederek tasarımları özelleştirme seçeneğini onlara sunabilirsiniz. Böylece müşterilerin sizi tercih etme olasılıkları artacaktır.

Etsy dijital ürün satışı ile alakalı önemli tavsiyelerde bulunduğumuz içeriğimizi burada sona erdiriyoruz. Etsy satış sürecinizde bu tavsiyelere uyarak başarıya ulaşacağınıza eminiz. Daha fazlasını öğrenmek için ise Etsy Türkiye YouTube kanalımızdaki eğitim videolarını izlemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca blog sayfamızda da her hafta farklı konuya değindiğimizi de hatırlatmak isteriz. Etsy danışmanlık hizmetimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Calendar

Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Kategoriler

Recent Comments