Categories
Uncategorized, Etsy Mağaza Açmak

İnternetin hızla gelişmesiyle beraber el yapımı ürünlere talep oldukça arttı. Bu talebi kullanmak isteyen bir çok kişi Etsy gibi eşsiz platformlara akın etti. Bugün sizlere Etsy’de mağaza açmak ile alakalı çok kapsamlı bilgiler vereceğiz. Özellikle 2024 yılında hesabı açılış esnasında veya sonrasında sebepsiz bir çok Etsy hesabı kapatıldı. Bu blogta öncelikli olarak Etsy mağazasının nasıl açılacağını ve hesabın kapanmaması için neler yapacağınızı anlatacağız. Bundan dolayı Etsy eğitim videolarımızda da karşılaşacağınız tüm sürece ışık tutmaya çalışıyoruz. Hatta Rhyme Export olarak verdiğimiz Etsy danışmanlık hizmetimizle de size profesyonel bir satış süreci vadediyoruz. Bugün de Etsy’de üyelik oluşturmadan başlayarak mağaza açmak ile ilgili tüm adımları detaylıca size aktarıyor olacağız.

Etsy’de Mağaza Açmak

Etsy’de mağaza açmak oldukça kolay bir işlemdir. 6 aşamadan oluşan adımı tamamladığınızda Etsy’de hesabınızı kolayca açabilirsiniz. Öncelikle Etsy hesabı açılırken sizden istenilen bilgilerin tam olarak ne olduğu öğrenelim. İşte Etsy hesabı açarken sizden istenilen bilgiler:

 1. E-Posta ve Şifre
 2. Bir ikametgah adresi
 3. Bir işletme adresi (Eğer yoksa ikametgah adresinizi kullanabilirsiniz.)
 4. Türkiye merkezli bir banka hesabı (Yurt dışı merkezli banka hesaplarını Türkiye’de kabul etmez. Örnek: Payooner, Wise, Hyperwallet)
 5. Banka veya Kredi Kartı (İki kart türünü de kabul eder. Fakat sadece master ve visa tabanlı kart kullanabilirsiniz. Troy ödeme sistemini desteklemez.)
 6. Yeni nesil kimlik kartı (Pasaport,kimlik, sürücü belgesi, oturma izni ve oy kartı kabul edilir. Fakat başlangıçta Türkiye’de kimlik kullanmanızı öneririz.)

Üst kısımda bulunan gerekli belgeleri hazırladığınız taktirde Etsy’de hesabınızı kolayca açabilirsiniz. Fakat hesabınızı açmadan önce dikkat edilmesi gereken adımları ve sıkça sorulan soruları sizinle paylaşmak istiyoruz. Bu bilgilendirmeden sonra size hesap açılımını en doğru şekilde anlatacağız.

Etsy üyelik oluşturma öncesi dikkat edilmesi gerekenler

 • İnternet sağlığı konusu

Etsy’de 2024 yılı öncesindeki hesap açılımlarında herhangi bir sorun yoktu. Fakat 2024 yılı itibariyle sürecin zorlaşması ile beraber belirli bir takım kontrol aşamaları getirdi. Bu aşamalardan en önemli kullandığınız bilgisayar ve internetin ne kadar önemli olduğuydu. Bu kısımda sayısız Etsy hesap açılımında elde ettiğimiz tüm deneyimi size şeffaf bir şekilde anlatacağız. Öncelikli olarak Etsy hesap açılımlarında internetlerde kullanılan ip sağlığını kontrol edebiliyor. Bu sebeple kullandığınız internetin sağlıklı olması son derece önemli. Yani kısacası örneğin Starbucks’taki bağlandığınız internet sağlığı ile evinizde kullandığınız veya telefon internet sağlığınız tamamen farklı. Etsy buradaki ip kalitelerini kontrol edebildiği için buna göre hesap açılımı yapmamız çok önemli. Aksi taktirde güvenliksiz ip kullanımından dolayı hesabınız açılır açılmaz kapanacaktır.

 •  Peki hangi internet ve bilgisayarı kullanmalıyım?

Etsy hesabında şu an güncel kontrol aşamalarına göre baktığımızda hesap açılımlarını kendi ev internetinizde veya telefon internetinizde yapmanızı tavsiye ederiz. Sanal sunucudaki interneti ve genel işleyişi takip edebildiği için sorun yaşama ihtimaliniz vardır. Ev interneti ve telefon interneti konusunda ise öncelikli tavsiyemiz telefon interneti üzerinden hesabı açmanızdır. Çünkü sanal sunuculardaki internetleri veya ortak ağ internetlerindeki ip kalitelerini Etsy genel olarak görebiliyor. Bu sebeple bir çok farklı hesapta (50+) denediğimiz sonuçlara göre Telefon interneti üzerinden hesap açmanın oldukça iyi sonuçlar verdiğini gördük. (Yani bir çok hesap kapanmadı) Bilgisayar konusunda ise endişe edecek bir durum yok. Çerezlerinizi sıfırladığınız taktirde daha önceden kapanmış bir bilgisayar üzerinden dahi hesap açabilirsiniz. Fakat kendinizi garantiye almak istiyorsanız yeni bir bilgisayarda alabilirsiniz. Fakat incelediğimiz kriterlerde Etsy’nin buna dikkat etmediğini gördük.

 • Telefon kullanımı

Yine özellikle son 1 ayda direkt Telefondaki Etsy seller uygulaması üzerinden açılan hesaplarda çok az problemin yaşandığını ve uzun vadede hesapların suspend olmadığını gördük. Bu sebeple yine ilk defa hesap açacak arkadaşların veya hesabı açılış esnasında kapanmış arkadaşların telefon uygulaması üzerinden tekrardan hesap açarak ilerlemesinin uygun olacağını düşünüyoruz. Fakat evinizde veya ofisinizdeki ortak internette daha önceden Etsy hesabı açılmamışsa bu yöntemi de kullanarak hesap açılımı yapabilirsiniz.

 • Hesap yönetim süreci

Telefon uygulaması üzerinden açılan hesapların en az 3 ay sadece Telefon uygulaması üzerinden veya telefon interneti kullanılmasının mantıklı olabileceğini düşündük. Çünkü yeni açılan hesaplarda farklı ipler üzerinden giriş sağlamaya çalışmak, hesap sağlığı açısından bir risk teşkil ediyor. Yani hesabınızı başlangıçta ya ilk 3 ay sadece telefondan yönetin ya da telefon internetinizi bilgisayara bağlayıp hesabınıza bu şekilde giriş yapın. Fakat bu kısımda size yine tavsiyemiz işlemin sorunsuz olması açısından hesabı telefon uygulamasından yönetin. Bu konuda tüm analizlerinizi bilgisayar üzerinden gerçekleştirip, yönetimi telefon üzerinden yapmak size bir sorun yaratmayacaktır. Unutmayın ki önemli olan nokta sorunsuz bir Etsy hesabı açıp, süreci başarıyla tamamlayabilmektir. Hesabınızı açtıktan sonra satış süreci sanıldığı kadar zor değildir. Yaşadığınız herhangi bir sorunda bize ulaşabilirsiniz.

 • Hangi hesaplar bu şekilde ilerleyebilir?

Etsy’de ilk defa satışa başlamış fakat açıldıktan sonra sebepsiz yere hesabı kapanan kişiler ve ilk defa satışa başlayacak kişiler bu şekilde ilerleyebilir. Fakat daha öncesinde satış yaparken de hesabınız kapanmışsa bu yöntem işe yaramayabilir. Hesabınızın sürekli olarak kalıcı olarak kapatılıyorsa, farklı bir ülkede hesap açmak için rhymexport.com ile iletişime geçebilirsiniz.

 • Etsy’de Hesap açmadan önce ve açıldıktan sonraki hareketler

 1. Ürün yüklerken kullandığınız fotoğraf internet üzerinde herkese açık bir fotoğraf olmasın yani size özel olsun.
 2. Hesabı açarken Etsy uygulaması içerisinde 10-15 dakika gezip çerez toplayın.
 3. Hesap açıldıktan sonra en az 1 hafta ürün yüklemeye çalışmayıp, hesabı bekletin.
 4. 1 Hafta sonrasında da agresif ürün yüklemesi yapmayın. Günlük ortalama 10 ürün dışına çıkmayın.
 5. Etsy hesabınıza kendi telefon internetiniz dışında farklı bir internetle bağlanmayın.
 6. Uygulama içerisinde gezerken rakip reklamlara çok fazla tıklama yapmayın.

Bu işlemi daha öncesinde kendi telefonunda Etsy kullanan kişiler yapabilir mi? Evet yapabilir. İşlem öncesinde telefonlarını 30 saniye uçak moduna alıp, sonrasında tekrardan aktive ederek sıfırdan bir hesap açılım işlemlerine başlanabilir. Şimdi hesap açılımı ile alakalı dikkat edilmesi gereken tüm noktaları şeffaf bir şekilde aktardığımıza göre, hesap açılım sürecine başlayabiliriz.

Etsy’de Hesap Nasıl Açılır?

Etsy'de mağaza açmak

Öncelikli olarak etsy.com’a giriş yapın. Üyeliğinizi oluşturun ve daha sonra ekranda sağ üstte bulunan  “sell on Etsy” butonuna tıklayın. Bu kısımda size Etsy’de neden satışa başlamasına dair sorular sorulacak. Bu kısımları isterseniz doldurun isterseniz de boş geçin.  Etsy’de hesap açılım süreci 6 adımdan oluştuğu için bu adımı geçin ve ilk adımdan hesap oluşturmaya başlayın. Şimdi size her adımda nelere dikkat etmeniz gerekiyorsa onu söyleyeceğiz.

1. Adım

etsy üyelik

Bu kısım hesap açılımının ilk adımıdır. Mağazanızda dil, para birimi ve ülke tercihlerini belirlersiniz. Size tavsiyemiz mağaza ülkesini hangi ülkeden şirket açacaksanız o ülkeyi seçmenizdir. Çünkü Etsy’de satıcı hesabı açıldıktan sonra ülke değişimi yapılamamaktadır. Örnek verecek olursak; siz hesap açılımında Türkiye’yi seçtiniz fakat Amerika’da şirket kurdunuz. Daha sonrasında bu şirket bilgilerini Etsy’e bağlayamazsınız. Bu sebeple ülke seçimi çok önemlidir. Ülkelere özel hesap açılımında ne tarz farklılıkların olduğunu size komisyon bloğumuzda çok kapsamlı bir şekilde anlattık. Bu kısımda önemli olan diğer kısım ise mağaza para birimidir. Mağaza para birimini Türk lirası olarak seçmenizi tavsiye ederiz. Çünkü eğer dolar para birimini tercih ederseniz sizden %2.5 para dönüşüm ücreti alır. Zaten hesap açılımında Türk banka hesabını kullanacağınız için başlangıçta Türk lirası olarak devam etmeniz mantıklıdır. Fakat dolar kurunun sürekli yukarı seyrettiği dönemde bize danışarak hangi kur biriminde kalmanız gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Etsy Türkiye Yardımlaşma Telegram Grubunda yaşadığınız sorunlara destek oluyoruz.

2. Adım

etsy mağaza adı

Bu kısım, Etsy hesap adınızı belirlediğiniz alandır. Müşterileriniz tarafından hatırlanacak ve içerisinde bir anahtar kelimenin geçeceği bir marka ismi belirleyebilirsiniz. Fakat bu konuda panik yapmayın. Etsy’de mağaza adı SEO’nuzu çok ufak bir miktarda destekler. Etsy’de hesap adınızı birden fazla değiştirebilirsiniz. Fakat size bu konuda bir tavsiyemiz var. Etsy’de hesap adınızı başlangıçta doğru belirleyip, ilerde tekrardan değişmemek oldukça önemlidir. Çünkü mağazanızda isminizi değiştirdiğiniz için Google’ın 301 yönlendirmeleri değiştiği için mağazanızın Google trafiğinde bir düşüş yaşanabilir.

3. Adım

etsy'de listeleme

Bu kısımda, Etsy sizden örnek bir listeleme yapmanızı ister. Endişelenmeyin bu bölümde fotoğraf, başlık, açıklama gibi sadece gerekli alanları doldurup ilerleyebilirsiniz. Fotoğrafınızı eklerken, başlangıçta çekimlerinizin kendinize ait olmasını ve internetten stok görsel koymamaya özen gösterin. Etsy’de listeleme yapmak için kapsamlı bilgiyi zaten size Etsy eğitim videolarımızda detaylı olarak anlatıyoruz. Daha fazla bilgi için bizi takip etmeyi unutmayın.

4. Adım

etsy ödeme sistemi

Bu kısım, Etsy hesap açılımındaki en önemli olan kısımlardan biridir. Hesabınızda ödemeyi nasıl almak istediğinize dair detayları size sorar. Öncelikli olarak hesabı hangi ülkeden kuracaksanız, bu kısımda banka kısmını o ilgili ülkeden seçmelisiniz. Türkiye’den Etsy hesabınızı açıyorsanız, bireysel olarak devam etmelisiniz. Çünkü bu kısımda business yani şirket olarak devam ettiğinizde size ”Business Registered Number” soracağı için bu numara Türkiye şirketlerinde bulunmamaktadır. Fakat endişelenmeyin eğer şahıs, limited, anonim veya esnaf vergi muafiyet belgeniz varsa bireysel olarak devam edip, hesabı açtıktan sonra Finances, legal and tax information bölümünden hesabı şirkete çevirebilirsiniz. İlgili banka ülkesini ve bireyseli seçtikten sonra burada sizden istenilen bilgileri eksiksiz doldurun. En aşağı kısımda sizden banka bilgilerinizi girmenizi isteyecek var burada Banka adı, iban ve banka swift kodunuzu doğru bir şekilde girin ve süreci tamamlayın.

5. Adım

etsy kimlik doğrulama

Bu kısımda Etsy sizden kimlik doğrulaması ister. Kimlik doğrulama aşamasının sebebi Etsy’nin ödeme sistemine kayıt etmesinden dolayıdır. Burada kimlik, pasaport, sürücü belgesi, oturma izni ve oy kartı seçeneklerinden birini kullanarak doğrulama yapabilirsiniz. Yükleyeceğiniz belgenin okunaklı olması ve parlama yapmaması oldukça önemlidir.

6. Adım

etsy fatura ayarları

Etsy hesap açılımdaki 6. adım fatura ayarlarıdır. Bu kısımda banka veya kredi kartı bilgilerinizi girmenizi ister. 1 nisan 2024 itibariyle gelen yeni sisteme göre Etsy hesap açılımlarında sizden 15$ açılış ücreti almaktadır. Eğer banka kartı kullanacaksanız içerisinde 15$ bakiyenin olması önemlidir. Aksi takdirde hesabınızdaki fatura ayarlarını doğrulamaz.

7. Adım

Etsy mağaza açmak

Etsy hesap açılımındaki en son adım mağazanın güvenlik ayarlarıdır. Bu kısımda telefon, arama ve Google Authenticator uygulamasını kullanarak bir doğrulama yapabilirsiniz. Size tavsiyemiz Google authenticator uygulaması üzerinden devam edip, doğrulama işleminizi gerçekleştirmenizdir. Etsy, yeni bir tarayıcı ya da cihaz kullandığınızda ve her 30 günde bir güvenlik kodunu girmenizi gerekli kılar. Etsy içerisinde sms kullanımlarında sıklıkla problem yaşanabilmektedir. Bu sebeple uygulama kullanmanız size sorun yaşatmayacaktır. Hesap açım işlemlerinin son aşamasında elinize geçecek kod ile bu özelliği aktive etmeniz mümkün. Size anlattığımız bu işlemleri yapmanız durumunda hesabınız dolandırıcılara karşı çok daha güvenli hale gelecektir. Bu 7 adımı tamamladığınızda Etsy’de mağaza açmak konusunu doğru bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Blog yazımızı burada noktalıyoruz. İçeriğimizde Etsy’de mağaza açmak ve Etsy üyelik işlemleri ile ilgili detayı bir bilgilendirme sağladık. Etsy’de dükkan açmak konusunda anlattıklarımızın video formatına Etsy eğitim videolarımızdan ulaşabilirsiniz. Etsy danışmanlık hizmetimizle ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyin. Yeni içeriklerde buluşmak dileğiyle, hoşça kalın.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir