Categories
Etsy Mağaza Açmak

Pek çok insan Etsy üzerinden satış yapmak ve para kazanmak ister. Fakat bazı noktalara hakim olunmadığı zaman işlerin sarpa sardığına ve hatta mağazaların kapandığına bile birçok defa şahit olduk. Bundan dolayı Rhyme Export olarak bu içeriğimizde Etsy’de telif hakkı ve fikri mülkiyet haklarını detaylarıyla size aktarmak istiyoruz. Mutlaka bilmeniz gereken bu konuyla ilgili hazırladığımız farklı içeriklere Rhyme Export YouTube kanalımızdaki eğitim videolarımızdan ulaşabilirsiniz. Eğer fikri mülkiyet ile ilgili yaşadığınız sorunlar varsa Etsy danışmanlık hizmetimize başvurarak bizden yardım isteyebilirsiniz.

Etsy’de Fikri Mülkiyet Nedir?

Hem ticari faaliyetlerde hem de sanatsal ürünlerde emek kavramı çok önemlidir. Fakat bazı art niyetli kişiler tarafından sömürülmeye de açıktır. Bundan dolayı bir kişiye ait ürünlerin hakları yasalarca gözetilir. Etsy de kişi haklarını sonuna kadar destekleyen bir kurumdur. Kişi haklarını korumanın bir yolu olarak da fikri mülkiyet kavramının üzerinde durur.

Fikri Mülkiyet Terimleri Nelerdir?

Telif Hakkı

Telif hakkı; müzik, film, kitap gibi sanat eserlerini korumak amacıyla ortaya çıkarılmıştır. Bu hak sayesinde kötü niyetli kişiler eserinizi kısmen veya tamamen kopyaladığı zaman duruma müdahale etme yetkisi elinizde bulunur. Ancak telif hakkıyla alakalı kurallar oldukça karmaşık olabiliyor. Ayrıca kurallar da ülkeden ülkeye değişiyor. Rhyme Export ekibi olarak danışmanlık görüşmelerimizde telif hakkıyla ilgili aklınıza takılan tüm soruları yanıtlıyoruz.

Hangi Durumlar Telif Hakkı İhlali Sayılır?

Sanıldığının aksine telif hakkı meselesi pek berrak bir konu değildir. Çünkü çalıntı ve esinlenme arasındaki çizgi pek net sayılmaz. Fakat genel tanımı itibarıyla bir fikrin kendisi hak ihlali değildir. Telif hakkı ihlali olarak sayılan şey bir fikrin belirgin bir ifadesidir diyebiliriz. ABD Telif Hakkı Bürosu’na göre ise şu başlıklar telif hakkıyla korunmaz:

  • Başlıklar
  • Adlar
  • Kısa ifadeler
  • Sloganlar
  • Tanıdık semboller ya da tasarımlar
  • Fikirler
  • Prosedürler
  • Yöntemler ya da süreçler

Etsy’de Bir Telif Hakkına Sahip misiniz?

Etsy, satıcılarının haklarını korumak için elinden geleni yapıyor. Etsy özellikle ürün kopyalanması durumunda telif haklarını devreye sokar. Bu sayede yaşamış olduğunuz mağduriyeti en az hasarla ve hızlıca atlatabilirsiniz. Bundan ötürü fikri mülkiyet haklarınızın ihlal edildiğini fark ettiğinizde Etsy ile iletişime geçin.

Ticari Markalar

Ticari markaların görevi bir hizmetin veya ürünün kaynağını ya da sponsorluğunu korumaktır. Bunun sınırları çok geniştir. Çünkü söz konusu bir ses, resim, kelime ve hatta renk dahi olabilir. Ticari marka haklarınız, ürününüzü ticari bir şekilde kullandıkça sizi korur. Ancak bu koruma durumu, sizin kişisel müdahalelerinize de bağlıdır. Ayrıca ticari marka hakları da yine ülkeden ülkeye değişir. Hatta telif haklarından da farklılaşır.

Patentler

Uzun bir süredir var olan patent kavramı, bir buluşun mucidinin haklarını korur. Ancak patent almak hem pahalı olabilir hem de süreç uzun sürebilir. Ayrıca patentle ilgili yasalar da yine ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Bu yüzden bir avukattan yardım isteyerek süreci anlamanız ve haklarınızı detaylarıyla öğrenmeniz mümkün.

Etsy’de Telif Hakkı Bildirimlerindeki Tutumu Nedir?

Etsy Türkiye satıcıları fikri mülkiyet haklarının ihlal edildiğini düşündüğü anda bu durumu platformun yetkililerine bildirebilirler. Telif hakkı ihlallerinin politikalarca desteklenmesi durumunda Etsy bu ögeleri kaldırmakla mükelleftir. İhlale sebep olan listelemeler kalktıktan sonra ise Etsy, bu satıcılara bir fikri mülkiyet ihlal bildirimi yollar. Net bir şekilde anlaşılacağı üzere Etsy bu tarz durumlarda kimsenin mağduriyet yaşamaması için gerekli incelemeleri gecikmeden başlatır.

Etsy Fikri Mülkiyet İhlali Bildirimi Almanızın Sebebi Ne Olabilir?

Eğer Etsy’den bir ihlal bildirimi aldıysanız bu demek oluyor ki fikri mülkiyet sahibi sizin, onun haklarını ihlal ettiğinizi iddia ediyor. Ayrıca bahsi geçen ihlal raporu da Etsy’nin belirlemiş olduğu politikaları destekliyor demektir. Size gelen e-posta, ihlalden dolayı hangi listelemelerinizin yayından kaldırıldığını konusunda da sizi bilgilendirir. Eğer bu konu hakkında aklınıza takılan sorular varsa Rhyme Export Youtube kanalımızdaki eğitim videolarımıza göz atabilirsiniz. Çok daha net cevaplar için Etsy danışmanlık hizmetimizi almanızı tavsiye ederiz.

Bir Bildirim Alırsanız Ne Olur?

Olası bir ihlal bildiriminde kafanızın karışması ve korkmanız çok normal bir durum. Eğer listelemenizde hangi unsurun ihlale neden olduğunu merak ediyorsanız ve herhangi bir art niyetli davranışınız yoksa direkt fikri mülkiyet sahibi olan Etsy satıcısıyla görüşmenizi öneririz. Çünkü Etsy, telif ihlallerinde fikri mülkiyet sahibi adına konuşamaz.

Rapor edilen ürünü mağazanızdan kaldırdığınız takdirde sorun çözülmüş olur. Ancak bu durumun tekrar tekrar yaşanması durumunda sorun oluşur. Çünkü Etsy, tüm raporları kaydeder. Etsy telif hakkı ihlalleriniz devam ederse satış yapmak ve satın almak gibi tüm ayrıcalıklarınızı kaybedebileceğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Mağazanızın kapatılması gerçekten ciddi bir durum olduğundan dolayı bu tarz olaylarda mutlaka bir avukata danışın. Ayrıca Rhyme Export olarak verdiğimiz danışmanlık hizmeti ve Rhyme Export YouTube kanalımızdaki eğitim videoları da bu süreçte sizi aydınlatacaktır.

Marka Haklarınız İhlal Edildiğinde Ne Yapmalısınız?

Platform üzerinen satış yapmak isteyen tüm satıcıların Etsy tarafından verilen haklara hakim olmalıdır. Bu sayede olası bir ihlal durumunda ne yapmanız gerektiğini kestirebilirsiniz. Bir ihlalle karşı karşıya kaldığınız zamanlarda yapacağınız iki şey vardır:

Satıcı ile İletişime Geçin

Ürün kopyalanmasının kulağa ne kadar korkunç geldiğinin farkındayız. Fakat bu durumun her zaman bilinçli olmadığını da belirtmek isteriz. Bazen satıcılar yapmış oldukları ihlalin bilincinde değillerdir. Bundan dolayı satıcıyla iletişime geçip sorunu kolay yoldan çözebileceğinizi aklınızda bulundurun.

Etsy’ye durumu bildirin

Yaşadığınız bir telif ihlalinde yapabileceğiniz bir diğer şey Etsy yetkilileri ile görüşmektir. Etsy Raporlama Portalı ile ihlali yapan satıcıyı hızlıca bildirebilirsiniz. Etsy birtakım incelemeler yaptıktan sonra söz konusu listelemeyi kaldırma yetkisine sahiptir. Fakat raporunuzun yeterli delillere dayanmaması durumunda talebinizin red alma olasılığı vardır. Hatta portalı kötüye kullanmaktan dolayı siz suçlu olabilirsiniz.

Listelerinizin Kaldırılmasına Neden Olabilen Diğer Politika İhlalleri Nelerdir?

Yeniden Satış

Etsy’nin belirlemiş olduğu en temel politika, bu pazar yerinde sizin yaptığınız veya tasarladığınız ürünleri satmanızdır. Başkalarının yaptığı ürünleri satmanız halinde Etsy bunu “yeniden satış” olarak tanımlar. Eğer “yeniden satış” yapıyorsanız bu, büyük bir politika ihlali demektir. Yeniden satışa yalnızca zanaat malzemelerinde ve vintage ürünlerde izin verildiğini hatırlatmak isteriz. Yeniden satış hakkında zihninizde soru işaretleri varsa Etsy danışmanlık görüşmelerimizde sorularınızı ayrıntılarıyla yanıtlayacağımızı hatırlatmak isteriz.

Sahte Ürün

Etsy mağazanızda sahte veya yetkisiz ürün satmanız kesinlikle yasaktır. Marka sahibinin izni bulunmadan söz konusu markanın adını, logosunu veya orijinal ürünün kendisini taklit eden ürünler; sahte veya yetkisiz ürün olarak adlandırılır. Bundan dolayı sahte ürün satmanız, Etsy’nin politikalarını ihlal etmeniz demektir.

Vintage Ürünler

Etsy mağazanızda satacağınız bir ürünün vintage sayılması için en az 20 yıllık olmalıdır. Ancak eski bir ürün modelinin yeniden üretimi kesinlikle vintage kapsamında değildir. Diğer bir önemli konuysa marka isimleridir. Vintage giyim ürünleri satarken bahsi geçen ürünü tanımlamak için başlık, etiket ve açıklama bölümünde ürünün marka adını kullanabilirsiniz. Fakat bunu, markadan emin olduğunuz zaman yapabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Etsy eğitim videolarımızda vintage ürünlere dair çok daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Politika İhlali Yapmamak İçin Nasıl Bir Yol İzlemelisiniz?

Etsy’nin sizden beklentisi her zaman şeffaf olmanızdır. Bu sebeple her adımda dürüst olarak ortaya çıkacak olası sorunları engellemeniz mümkün. Bunun için de yapmanız gereken ilk ve en önemli şey yeniden satış, sahte ürün, vintage ürün ve fikri mülkiyet politikalarına tamamen uymaktır. Etsy fikri mülkiyet politikasıyla ilgili olarak çalıntı resimler kullanmamaya; ürünün açıklama ve başlık bölümlerinde yanıltıcı kelimeler geçirmemek için özen gösterin.

Sırf ürününüzün kalitesinin altını çizmek için lüks markaların veya ünlü kişilerin ismini kullanmamalısınız. “esinlenildi” ya da “… benzeri” şeklinde ifadeler kullanarak için içinden çıkabileceğinizi düşünüyorsanız maalesef ki yanılıyorsunuz. Çünkü ihlalle karşılaşmaktan kurtulamayacaksınız. Bahsettiğimiz bu mesele kitaplar, filmler veya televizyon programlarından “ilham alınan” ürünler için de aynen geçerlidir. Eğer tüm bu bahsettiğimiz ayrıntılara uygun hareket ederseniz ve daima şeffaf olursanız Etsy’nin sizin yanınızda yer alıp haklarınızı savunacağını unutmayın.

Etsy fikri mülkiyet ve telif hakkı ihlallerine detaylıca değindiğimiz içeriğimizi burada sonlandırıyoruz. Etsy üzerinden satış yapmak istiyor fakat aynı zamanda politikalar sizi ürkütüyorsa blog yazılarımız ve eğitim videolarımız merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt olacaktır. Ayrıca Rhyme Export ekibi olarak Etsy Türkiye satıcılarına sağladığımız danışmanlık görüşmelerinin de n satış kariyerinizi profesyonel standartlara yükselteceğine eminiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Calendar

Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Kategoriler

Recent Comments