Categories
Etsy Mağaza Açmak

Küresel bir pazar yeri olan Etsy, kurulan sanal mağazalar sayesinde dünyanın her yerine satış yapılmasını sağlıyor. Gelir elde etmek ve markasını büyütmek isteyen satıcılar ise bu fırsattan yararlanmaya çalışıyorlar. Platformda satış yapmanın ilk adımı ise tabi ki Etsy’de mağaza tasarımı oluyor. Akıllarda pek çok soru işareti yaratan Etsy mağaza düzenleme ile ilgili tüm detayları sizinle paylaşmak istiyoruz. Vereceğimiz bilgiler sayesinde kolayca Etsy mağaza ayarları işlemlerinizi halledebilir ve satış yapmaya hemen başlayabilirsiniz. Ayrıca içeriğimizde Etsy banner yapımına da değiniyor olacağız. Bugün anlatacaklarımızın video formatına Youtube kanalımızdan ulaşabileceğinizi de hatırlatarak içeriğimize geçiyoruz.

Etsy’de Mağaza Tasarımı

Dünyanın her yerinden satıcılara açık bir platform olan Etsy, bu özelliğiyle rekabet ateşini bir hayli ateşliyor. Bu rekabet ortamında öne çıkmanıza yardımcı olan yegane unsur ise Etsy mağaza tasarımı oluyor. Görsel bir varlık olan insan, her zaman estetikten yana olmuştur. Bundan dolayı sizin de mağazanıza gereken özeni göstermeniz büyük önem taşır.

Etsy Banner Yapımı

Etsy mağaza tasarımı yapmak için öncelikle dükkan kısmına gelerek “edit shop” butonuna tıklamanız gerekir. Daha sonra önünüze çıkan sayfada gerekli düzenlemeleri sırasıyla yapmalısınız. Yapmanız gereken ilk düzenlemeyse Etsy banner (afiş) hazırlamak olmalıdır. Bu noktada seçiminizi şöyle yapabilirsiniz:

 1. Büyük banner (1200 x 300)
 2. Küçük banner (1200 x 160)
 3. Banner yok

Rhyme Export olarak size tavsiyemizse büyük banner kullanmanızdır. Tasarlayacağınız Etsy banner, müşteriniz mağazaya girdiğinde dikkatlerini çekecek ilk ögedir. Bundan dolayı estetik ve dikkat çekici bir banner hazırlamanızı öneririz. Bu noktada Canva tarzı tasarım siteleri, işinize yarayacaktır.

Logo Seçimi

Üzerinde çalışacağınız bir sonraki konu logodur. Önceden hazırladığınız logonuzu Etsy mağaza ayarları ile sayfanıza eklemeniz mümkün. Ama logonuzun dikkat çekici ve marka kimliğinize uygun olmasına gayret göstermelisiniz. Böylece iyi bir ilk izlenim yakalayabilirsiniz.

Mağaza Başlığı

Bir diğer önemli unsur mağaza başlığıdır. Çünkü Google aramalarında kullanıcıların görecekleri budur. Mağazanızın net bir tanımını yapacak, kısa fakat vurucu bir cümle, potansiyel müşterileri bir mıknatıs gibi mağazanıza çekecektir. Ayrıca bu başlıkta anahtar kelimelere yer vermeniz arama motoru optimizasyonuna da katkı sağlar. Eğer başlığın SEO’nuza etkisini görmek isterseniz Etsy’nin sitesinde yer alan Google kitapçığından faydalanabilirsiniz.

Konum Bilgileri

Mağazanızın konum kısmında gönderim sağladığınız yeri belirtmelisiniz. Türkiye’de yaşadığınızdan dolayı konumunuzu “Türkiye” olarak seçmeniz gerekir. Fakat bazı satıcılar konumunu Amerika veya başka bir ülke olarak gösteriyor. Bu durumun sizin için herhangi bir sorun oluşturmayacağını hatırlatmak isteriz.

Anonslar

Mağazanızda yer alan anons kısmı, müşterilerinizin mağaza süreçlerinizden veya ortaya çıkan birtakım değişikliklerden haberdar olmalarına yardım eder. Örneğin yaşanan yoğunluktan dolayı kargo gönderim süreçlerinin normalden daha uzun olabileceğini veya mağaza indirimlerini anonslardan duyurabilirsiniz. Fakat bu bölümü genel bilgilendirme için kullanmanız da mümkün. Mesela ürünlerin kargoya veriliş ve gönderim süresi gibi detaylara yer verebilirsiniz.

Hakkında Kısmı

Mağaza ayarları konusunda bir diğer önemli nokta hakkında bölümüdür. Dükkanınıza uğrayan müşteriler bu bölüme mutlaka göz atacaklardır. Bundan dolayı bu bölümde onları aydınlatmanız önemlidir. Örneğin:

 • Ürünleriniz neler
 • Ürünlerin hazır olma süreci
 • İlham aldığınız şeyler
 • Sizi diğer mağazalardan ayıran özellikleriniz

Gibi sorulara cevap vererek mağazanıza ve markanıza dair ayrıntılı bir bilgilendirme sağlayabilirsiniz. Soruları yanıtlarken bir video ve beş fotoğraf hakkınızı kullanarak yazınızı görsellerle zenginleştirmeniz mümkündür.

Hakkında bölümü SEO için oldukça önemli bir detaydır. Bu yazıda kullanacağınız anahtar kelimeler sayesinde aramalarda üst sıralara çıkmanız mümkün. Fakat anahtar kelimelerinizi seçerken dikkatli olmanızda fayda var. Örneğin üç ya da daha fazla kelimeden oluşan uzun kuyruklu anahtar kelimeler (long tail) kullanarak daha hızlı şekilde üst sıralara yükseleceğinizi aklınızda bulundurmalısınız. Çünkü bu kelimelerin hem arama hacmi yüksektir hem de rekabeti azdır. Böylece kalabalığın arasından kolayca sıyrılırsınız.

Hakkında bölümünde yer alabilecek bir diğer ayrıntı mağaza üyeleridir. Beraber iş yaptığınız kişiler hakkında bilgiler eklemek daha profesyonel görünmenize destek olur. Ayrıca sosyal medya hesaplarınızın linklerini de ekleyerek etkileşiminizi artırmanız mümkün olur.

Mağaza Politikaları

Etsy mağaza ayarları ile ilgili en çok dikkat etmeniz gereken şey mağaza politikalarıdır. Burada müşterilerinize gereken bilgilendirmeyi sağlamanız çok önemlidir. Özellikle de mağaza kuralları, kargolama süreci, ödemeler, iade işlemleri ve geri ödeme noktalarında net bir bilgi vermelisiniz. Böylece ileride müşterinizle problem yaşama ihtimaliniz de azalacaktır.

Etsy Mağaza Düzenleme

Etsy’de mağaza tasarımı adımlarını tek tek tamamladıktan sonra artık mağazanız kullanıma hazır hale gelmiş oluyor. Ama dükkanınızda bazı düzenlemeler yaparak müşterilerin işini kolaylaştırabilir ve böylece fiyatlarınızı artırabilirsiniz.

Kategori Oluşturma

Etsy mağaza düzenleme ile alakalı en önemli noktalardan birisi kategorilerdir. Ürünleri kategorilere ayırarak müşterilerinizin aradıklarını daha rahat bulmalarını sağlamanız mümkündür. Bunun için ise sırasıyla:

 1. Shop manager
 2. Listing
 3. Sections (bölümler)
 4. Manage (yönet)
 5. Add section (bölüm ekleme)

Butonlarına tıklamalısınız. Böylece dilediğiniz kategoriyi mağazanıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca bu kategorilere istediğiniz ismi vermeniz ve dilediğiniz ürünü eklemeniz mümkün. Henüz bir kategoride yer almayan yani “No section” olan ürünleri seçebilirsiniz. Daha sonra sırasıyla “editing options” ve “change section” butonlarına tıklayarak ilgili kategoriyi tercih edebilirsiniz.

Ürünleri Öne Çıkarma

Instagram’ın en sevilen özelliklerinden olan öne çıkarma özelliği Etsy’de de bulunuyor. Öne çıkarma özelliği sayesinde dilediğiniz ürünü öne çıkarıp müşterilerinizin o ürünlere kolayca erişmesini sağlayabilirsiniz. Fakat “Featured area to highlight listings” bölümüne tıklayarak öne çıkarma özelliğini aktive etmelisiniz. Daha sonra istediğiniz ürüne gidip yıldız işaretine tıklamalısınız. Artık o ürünün öne çıkmasını istemediğiniz durumdaysa tekrardan yıldız işaretine tıklamalısınız.

Etsy’de Mağaza Tasarımı ile Satışları Artırmak

Etsy mağaza tasarımı yaparken neredeyse her adım satışlar üzerinde etkilidir. Örneğin:

 • Ürün başlıkları
 • Ürün açıklamaları
 • Hakkında yazısı
 • Mağaza politikası
 • Yorumlar

Gibi faktörler satışlarınızı artırmanıza ve aramalarda üst sıralara çıkmanıza yardımcı olur. Ayrıca nakliye süreciniz ve ihtar alıp almadığınız da SEO puanınız için önemli bir kriterdir.

Eğer amacınız gerçekten satışlarınızı artırmak ve bu şekilde gelirinizi katlamaksa anahtar kelimeleri mutlaka kullanmalısınız. Ayrıca ürün diziliminde de ara sıra değişiklik yapmak da işe yarayabilir. Mesela en çok sepete eklenen ürünleri öne çıkarabilir veya listelemenin en başına koyabilirsiniz. Böylece müşterilerinizin satın alma kararlarına bir etkide bulunabilirsiniz.

Etsy banner tasarımı, mağaza ayarları başta olmak üzere pek çok önemli noktaya değindiğimiz içeriğimizi burada noktalıyoruz. Konuyla alakalı daha fazla bilgi için YouTube kanalımızı ve web sitemizdeki blog yazılarımızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Rhyme Export ekibi olarak danışmanlık hizmetlerimizle tüm sürecinizde size destek olmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Calendar

Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Kategoriler

Recent Comments