Etsy Satış Stratejileri

Etsy, benzersiz ve yaratıcı ürünlerin satıldığı Amerika merkezli bir pazar yeridir.

El yapımı parçalardan, vintage ürünlere, dijital ürünler ve ara malzemeler gibi bir çok çeşit ürüne ev sahipliği yapar.

Bu sayfada Etsy’de satış yapmak için genel olarak bilmeniz gereken tüm adımları size aşama aşama anlatacağız.

Etsy’de dünya genelinde 8 milyon aktif satıcı vardır. Bu satıcıların yaklaşık 90 binlik bir kısmını Türkiye’deki satıcılardan oluşturmaktadır. 

Etsy’de kurallara uyduğunuzdan emin olun. 

Etsy, satıcıların ve alıcıların pazar yerinde olumlu bir deneyim yaşamasını ister. Bir satıcı olarak haklarınız ve sizden ne beklendiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen okumaya devam edin.

Yazılı olmayan kural: 

Tek bir kategoride

mağaza açın.

El yapımı ürünler

Tüm el yapımı ürünler sizin tarafınızdan yapılmış veya tasarlanmıştır. Bir üretim ortağıyla çalışıyorsanız bu üretim ortağını ilgili listelemelerinizde belirtmeniz gerekir.

Etsy’de neler satılmaz?

Etsy’de, marka ürün, yasaklı ürün , hizmet ve fikri mülkiyet politikalarını ihlal eden ürünlerin satılmasına izin verilmez.

Sahte satış ve Kopya

Etsy, güvenliğe önem veren bir pazar yeridir. Satışlarınızda sahte satışlar yapmamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca mağazaların başlıklarını, etiketlerini veya diğer çalışmalarını da kopyalamak kurar ihlalidir.

Sahtekarlık

Her ilan açıklamasında belirtilen fiyat, satışın doğru bir temsili olmalıdır. Satıcılar, Etsy işlem ücretlerinden kaçınmak amacıyla satış sonrasında ürünün fiyatını değiştiremez, ürünün konumunu yanlış beyan edemez veya başka bir kullanıcının hesabını izinsiz kullanamaz.

etsy mağaza açmak

İlk Aşamamız, Etsy’de

Mağaza Açmak

Etsy’de satış yapmanın en büyük avantajı, hızlıca bir mağaza açabilmenizdir. Etsy’de hesap açarken başlangıçta sizden bir şirket bilgisi istemez. Bu sebeple Etsy’de satış için aşağıdaki belgeleri hazırlamanız halinde hızlıca hesap açabilirsiniz. Fakat Etsy’de vergi ile alakalı sorun yaşamamanız için kesinlikle bir şirketiniz veya Esnaf vergi muafiyet belgesi almanızı tavsiye ederiz. Hesap açılım için gerekli belgeleri aşağıda bulabilirsiniz.

  • Ad-Soyad, Adres
  • Resmi Döküman: Kimlik, Pasaport, Sürücü Belgesi veya Oturma İzni
  • Banka hesap bilgileri (Sadece Türkiye) Kredi kartı veya içerisinde bakiye olan bir banka kartı
  • Eğer varsa, şirket veya esnaf vergi muafiyet belgesi

İkinci Aşamamız,

Pazar Araştırması

Etsy satış yapmak için pazar araştırma yapmak, mağazanızda ilerleyen ürünlerde yaşayabileceğiniz tüm riskleri önleyebilmenizi sağlar. Fiyat, ürün tasarımı ve kargo gibi önemli detayları detaylıca araştırma imkanına sahip olursunuz.

eRank teknik aracı Etsy içerisinde en çok kullanılan teknik araçtır. Teknik araçları kullanmak, kapsamlı ürün araştırması, anahtar kelime, rakip ve pazar analizi yapabilmeniz Etsy’de satış öncesi için oldukça önemlidir.

Etsy’de Satış Yaparken

Yol Haritanız 

‘’Akıllıca plan, başarı için atılmış ilk adımdır.’’ gibi eski sözlerin her zaman bir nedeni vardır. Etsy’de analiz yapılmadan başlanmış bir satış, size kısa vadede fayda sağlasa da ilerleyen süreçler ne yazık ki hızlı bir şekilde düşüşe geçebilir. Bu sefer daha satış yakalamak için zor bir mücadeleye girebilirsiniz.

Doğru Ürünü Bulun

Stratejiniz kadar ne sattığınızda çok önemlidir. Bulduğunuz ürünün teknik analizlerden sonra pazarının olması ve size kar bırakması pazarda büyümenizi kolaylaştırır. Ürün bulmakta sorun yaşıyorsanız pazar ve rakip araştırması eğitimimize göz atın!

Rakipleri Analiz Edin

Etsy'de başarının yolu rakibi analiz etmekten geçer. Rakiplerin hangi ürünü, nasıl ve hangi yollardan sattığını detaylıca anlamak işinizi oldukça kolaylaştırır.

Arama Motorunu Optimize Edin

Etsy'de satışlar anahtar kelimeler üzerinden gerçekleşir. Teknik araçlarla beraber hangi anahtar kelimeden trafik aldığınızı önceden bilmek, sizi doğru müşteriye götürür.

Etsy’de satış ile alakalı sorularınız varsa grubumuza katılın.

Etsy Türkiye Yardımlaşma Platformu grubu, Türkiye’de, etsy.com’da satış yapmak isteyenlerin birbiri ile yardımlaşması amacıyla kurulmuştur.

Pazar yerlerinde satış döngüsü bir algoritma üzerine kurulmuştur. Etsy’deki müşteriler satın alımı bir anahtar kelime üzerinden yaptığı için algoritmayı detaylıca anlamanız oldukça önemlidir.

Etsy’de müşteriler sizi nasıl bulur?

Bir müşteri tam olarak satın almak istediği ürünleri arayacaktır. Aramada nerede göründüğünüz, arama sıralamanız olarak bilinir. Hedefiniz, müşterilerinizin sizi kolayca bulabilmesi için arama sonuçlarının ilk sayfasında görünmektir. Bu kısımda doğru anahtar kelimeden geçer.

Anahtar Kelime

SEO stratejisinin birincil bel kemiğini oluşturan “Anahtar Kelime” genel olarak Etsy sayfanızın hangi ürüne özellikle odaklandığını belirten,
öncelikle Etsy olmak üzere, arama motorlarına sayfanızın ne hakkında olduğunu belirten araçlardır.

Reklam Kampanyaları

Etsy için en önemli unsurlardan biri reklam. Reklamı iyi yapılmayan ürünün satışı da istediğiniz gibi gitmeyebilir. Reklam algoritması direkt olarak başlık ve etikette kullandığınız anahtar kelimelere göre oluştuğu için kuvvetli bir arama motoru optimizasyonu, sizi doğru reklam kampanyasına götürecektir. 

Ürün Listeleme

Ürün listelerken gerekli tüm materyalleri sizden istenilen şekilde girmeniz önemlidir. Liste girişlerinizin kuvvetli olması, dönüşüm adımlarınızın da uzun vadede doğru çalışacağı anlamına gelir. Etsy’de başarılı bir liste için her zaman çeşitlilik şarttır.

Dönüşümler

Pazar yerleri her zaman dönüşüm odaklı çalışır. Etsy’de dönüşümü belirleyen iki en önemli adımlar ise aramadan tıklama alma ve satıştır.

Aramada tıklamayı etkileyen adımlar:

İlk liste fotoğrafı, liste başlığı, fiyat, özel teklifler, yorumlar bu adımı etkiler.

Satışı etkileyen adımlar: 

Fotoğraf kalitesi, liste açıklaması, işlem süresi, lojistik, yorum ve star seller özelliği bu adımı etkiler.

Kapsamlı SEO bloglarımızı oku!

Etsy’de Kargo Süreçleri

Türkiye’de bir yerden bir yere kargo göndermek ne kadar basitse, yurt dışında da süreç tam olarak aynı. Sadece bir aracı kargo firmasıyla anlaşmanız yeterli. 

Müşteri sipariş verir.

Sipariş geldikten sonraSatıcı siparişi gönderim için hazırlamaya başlar.

Kargo şirketiyle anlaşılır.

Satıcı kargo şirketinden ürün boyutlarına göre teklif alır.

Gerekli belgeler hazırlanır.

Ürün için gerekli olan IOSS, GTIP gibi gerekli belgeler hazırlanır. Bu belgeleri kutunun üzerine ekler.

Ürünü kargo firmasına teslim eder.

Siparişin teslimi sonrasında gelen takip kodunu panele ekleyerek, siparişi tamamlar.