RHYME EXPORT

Etsy’de Sıkça Sorulan Sorular

Tüm tecrübe ve bilgilerimizle sizler için en çok sorular soruları cevapladık. Aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bu sorulara sadece bir tık uzaktasınız!

Sıkça Sorulan Sorular

Etsy’de sattığını her ürün için devlete vergi vermek zorundasınız. Eğer istisna kapsamındaysanız bununla alakalı esnaf vergi muafiyet belgesi alabilirsiniz. Sizlere belirli bir ciroya (30.000-40.000 gibi) kadar şirket açmanız gerek yok gibi yönlendirmelerde bulunan kişilere itibar etmeyiniz.

 

Etsy’de shop manager’e girdikten sonra finance > payment settings > currency bölümünden değiştirebilirsiniz.

 

Giriş sağlayabilirsiniz. Herhangi bir problem olmaz.

 

Etsy, 2005 yılında Amerika merkezli bir e-ticaret şirketidir. Etsy’de takı, çanta, ev dekorasyonları, hediyelik eşyalar, parti süsleri ve el işi malzemeler gibi bir çok farklı ürünü satabilirsiniz. Etsy’de hesap açmanın herhangi bir ücreti olmaması mağazanızı hızlıca açıp, satış yapmanıza olanak sağlar.

 

Hayır. Etsy’de mağaza açmanın herhangi bir ücreti yoktur. Sadece sattığınız ürün üzerinden Etsy’e belirli bir tutarda komisyon ödersiniz.

 

Etsy ödeme sistemi satıcılara günlük, haftalık, 2 haftalık ve 1 aylık olacak şekilde ödeme yapar. Mağaza içerisinde Finance > payment setting alanından hangi günler aralığında ödeme alacağınızı seçebilirsiniz.

Etsy’de hesap açarken sizden vergi levhası istemez. Bireysel olarak hesap açabilirsiniz. Fakat satış yaptığınız her ürünün faturasını kesmelisiniz. Etsy’de vergiden muaf olmak istiyorsanız, esnaf vergi muafiyet belgesi alarak satış yapabilirsiniz. Şirketiniz üzerinden hesap açmak isterseniz şahıs, limited veya anonim şirket türlerinden birini kullanabilirsiniz.

 

Etsy satıcılardan bir ürün başına %14.1 + 3₺ + 0.20$ komisyon alır. Bu komisyonlar sırasıyla %6.5 + 3₺ Etsy ödeme komisyonu, %6.5 Etsy kategori komisyonu, %1.1 düzenleyici işletme ücreti ve her yüklediğiniz ürün başına sizden 0.20$ bir ücret alır. Eğer bireysel hesapsanız, esnaf vergi muafiyet belgesi veya şirketiniz yok ise bu komisyonlara ek olarak %20 kdv alır.

 

Etsy’de bir üretici ortağı eklediğiniz taktirde al-sat yapabilirsiniz. Fakat satışı hedeflediğiniz kategori ile alakalı Etsy politikalarını detaylıca incelemenizi tavsiye ederiz.

 

Evet, Türkiye’de Etsy üzerinden satış yapabilirsiniz. Türkiye’de bir çok Etsy satıcısı vardır. Sizde Etsy’de hesap oluşturup, kimliğiniz ile Etsy ödeme sistemine kayıt olarak satışa başlayabilirsiniz.

 

Etsy’de aylık 100 milyonu aşkın aktif müşteri bulunmaktadır. Bu müşteriler Etsy’de en çok takı kategorisini tercih eder. Takı kategorisindeki satıcı yoğunluğu çok fazla olduğu için Etsy’de en çok satış takı kategorisinde gerçekleşir.

 

Evet. Etsy’de bir kişi birden fazla dükkana sahip olabilir. Sahip olduğu ikinci dükkanın aynı kategoride ve aynı fotoğraflar ile olmamasına özen göstermelidir. İkinci açılacak hesap için güvenlik açığı oluşmaması açısından bir sanal sunucu (VPS) üzerinden açılması fayda sağlamaktadır.