Categories
Etsy SEO

Her Etsy satıcısının amacı daha çok satış yapmak ve bu şekilde gelir elde etmektir. Bunun için üzerinde durmanız gereken yegane şey mağazanız ve özellikle Etsy’de dönüştüren listeler oluşturmaktır. Çünkü listelemeleriniz üzerinde yapacağınız iyileştirmeler kullanıcıların önüne daha çok çıkmanıza yardımcı olur. Fakat bunu yapmak için size vereceğimiz tavsiyelere uymanız gerekiyor. Etsy’de dönüştüren listeler oluşturma konusunda önemli olan pek çok faktöre değineceğiz. Anlatacaklarımızın video formatına Rhyme Export YouTube kanalımızdaki eğitim videolarında erişebilirsiniz. Ayrıca sürecinizi daha iyi yönetmek isterseniz de Etsy danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Dönüşüm Ne Demek?

İnternetteki her mecra kendi içerisinde bir algoritmaya sahiptir. Bu algoritma, kullanıcı bazlı çalışır ve onların önüne istediklerini getirmeye odaklanmıştır. Etsy de benzer bir algoritmayla çalışarak platform kullanıcılarının önüne en iyi sonuçları getirmeye çalışır. Bundan dolayı ilgi çekici olan ve beklentileri karşılayan listelemelere daha fazla önem verir. Bunu belirleyebilmek içinse listelemelerinizin aldığı dönüşüme bakar. Dönüşüm alan listelemelerin özellikleri şu şekildedir:

  • Daha çok görüntüleme alır.
  • Favorilere eklenme oranı daha yüksektir.
  • Satın alınmalar daha fazladır.

Bu noktaları gözden geçiren Etsy, alıcılar arasında daha popüler olan ürünleri ve satış yapmak konusunda çok daha başarılı olan satıcıları belirlemiş olur. Böylece ürünün arama sonuçlarındaki yerine de karar verilir. Sonuç olarak popüler olan ve aramalarda üst sıralarda çıkan ürünler daha çok insana ulaşır. Böylece satışlarda da artış yaşanır. Yani listelemelerinizi kaliteli hale getirerek sizin de satışlarınızı artırmanız mümkün. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

Tıklama Alın

Etsy’de dönüştüren listeler oluşturmak için yapmanız gereken ilk şey tıklama almaktır. Tıklama almanın en doğru yolu ise potansiyel alıcılarınızda merak duygusunu alevlendirmektir. Arama sonuç sayfasında yer alan ürününüzün dikkat çekici olması gerekir. Ancak bu şekilde kullanıcılar ürününüze tıklayacaktır. Tıklama almak için dikkat etmeniz gereken noktalar ise şunlardır:

Listeleme Fotoğrafı

Potansiyel müşterilerinizi cezbedecek ilk şey ürünün fotoğrafıdır. Yüzlerce ürünün yer aldığı sayfada müşteriler, en heyecan verici fotoğrafa tıklama ihtiyacı güderler. Bundan dolayı arama sayfasında gözüken ilk fotoğraf hem ürünü net bir şekilde göstermeli hem de daha fazlasını öğrenmek için kullanıcıda bir istek uyandırmalıdır.

Başlık

Kullandığınız başlıkların tıklamaya olumlu ya da olumsuz bir katkısı olabilir. Ürün başlığının satmış olduğunuz ürünle ve hangi özelliğinin onu benzersiz veya değerli kıldığıyla ilgili küçük bir ipucu barındırmalıdır. Özellikle de ilk birkaç sözcük, göze ilk çarpan yer olduğu için daha da önemlidir diyebiliriz. Bundan dolayı kısa, açıklayıcı ve dikkat çekici bir başlık kullanmaya özen gösterin.

Fiyat

Fiyatlar, bir ürünü alırken kararımızı etkileyen en önemli noktalardan biridir. Eğer fiyatınızı makul değerler içindeyse, potansiyel müşteriler ürününüze bir şans vererek tıklama eylemine geçebilirler. Fiyatlandırma yaparken kullanacağınız genel formül şudur:

(saatlik genel gider + üretim maliyeti + kar) x 4

Özel Teklifler

Her müşteri fırsatları sever. Özellikle de indirim ya da ücretsiz kargo gibi fırsatlar Etsy’deki amansız rekabette birkaç adım öne çıkmanıza yardım eder. Sunacağınız cazip tekliflerle arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alarak daha fazla tıklama elde edebilirsiniz.

İncelemeler

Ürününüzü önceden alan müşterilerin bıraktıkları puan ve yorumlar, potansiyel müşterileriniz için de önem taşır. Eğer bir ürünü pek çok kişi beğenmişse bu ürün, çok daha güvenilir bir imaj çizer. Bu da potansiyel müşterilerinizin size bir şans vermesini sağlar. Bu konuya daha öncesinde Etsy eğitim videolarımızda detaylıca değinmiştik. Siz de hem eğitim videolarımıza hem de blog yazılarımıza göz atarak incelemelerinizi nasıl iyileştireceğinize dair ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Ürününüzün Satın Alınma Şansını Yükseltin

Satışlarınızı artırmak, dönüşümü artırmanın bir diğer yoludur. Ancak müşteriler bir ürünü almadan önce birçok faktörden etkilenirler. Bu da demek oluyor ki listelemeyi yaparken her detaya dikkat etmelisiniz. Rhyme Export olarak Etsy Türkiye satıcılarına danışmanlık görüşmelerimizde danışanlarımıza bu konuda verdiğimiz öneriler şunlar oluyor:

Listeleme Fotoğrafları

Az önce de değindiğimiz gibi girişte yer alan ilk fotoğraf tıklama almanızı sağlayabilir ama size satış yaptıracak asıl şey geri kalanlardır. Kullandığınız fotoğraflar ne kadar kaliteli, dikkat çekici ve net olursa sizin için o kadar iyidir. Etsy mağazanıza on adede kadar fotoğraf yükleyebiliyor olmanız bu anlamda sizin için büyük bir şans. Kullandığınız fotoğraflar ne kadar kaliteli, dikkat çekici ve net olursa sizin için o kadar iyidir. Ayrıca Etsy, on tane listeleme fotoğrafı kullanmanızın, satış yapmak ve dönüşüm almak konusuna yarar sağlayacağının sinyallerini veriyor. Çünkü basit bir mantıkla ne kadar fazla fotoğraf olursa müşteriler ürününüzü o kadar ayrıntılı şekilde tanır.

Listeleme Açıklaması

Mağazanızdaki ürünlerin açıklama bölümleri, müşterinize detaylı bir bilgi vermenize yardımcı olur. Böylece satın alıp almamaları konusunda onlara bir ışık tutar. Kısa, bilgilendirici ve ilgi çekici açıklamalar dönüşüm oranınızı artıracaktır. Fakat bu yazıda kullanacağınız kelimelerin de arama sonuçlarındaki konumunuz açısından önemli olduğunu unutmamalısınız.

Anahtar kelimeleri anlamlı cümleler içinde geçirmeniz, Etsy arama motoru optimizasyonu (SEO) açısından çok önemlidir. Zekice bir SEO çalışması yaparak Etsy arama algoritmasını etkilemek ve satış yapmak hiç de uzak ihtimaller değildir. Eğer arama motoru optimizasyonu ile ilgili çok daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız Rhyme Export YouTube kanalımızdaki eğitim videolarını ve web sitemizdeki blog sayfamızı takip edebilirsiniz.

İşlem Süresi

Platform fark etmeksizin müşterilerin tek amacı ürünlerine hızlı bir şekilde ulaşmaktır. Hatta bazen uzun kargo süreçlerinden dolayı ürünü satın almaktan vazgeçen müşteriler bile var. Bundan dolayı müşterilerinizin beklentilerini göz önünde bulundurarak işlem süresini olabildiğince kısa tutmaya gayret gösterin. Ayrıca acil ihtiyaçlar için ekspres kargo seçenekleri sunmanız da tercih edilmenizde ihtimalinizi artırır.

Nakliye

Her müşteri için kargı ücretleri önemli bir noktadır. Hatta bazen bir müşteri ürünü beğense bile kargo pahalı geldiği için satın almayabilir. Yapılan bir ankete göre bazı Etsy müşterileri pahalı kargoların, ürünleri satın alma ihtimallerini %50 oranında düşürdüğünü dile getiriyor. Bunu göz önünde bulundurarak kargo ücretlerinizi düşürmenizi ve hatta bazen ücretsiz kargo seçenekleri sunmanızı öneririz.

Kargo, arama sonuçlarındaki yerleşiminiz için de çok önemlidir. Çünkü ücretsiz kargo fırsatı ve ABD’ye ücretsiz gönderim imkanı sağlayan mağazalar ABD’deki aramalarda daha üst sıralarda yer alırlar. Eğer ABD’ye böyle bir fırsat sunamıyorsanız bile kendi ülkenizde ücretsiz gönderim sağlamaya çalışın. Böylece arama sıralamanızı iyileştirme şansınız olacaktır.

Listelemelerinizin dönüşüm oranını artıracak ipuçları verdiğimiz içeriğimizi burada noktalıyoruz. Verdiğimiz tavsiyeleri uygulamanız halinde iyi bir sonuç alacağınıza eminiz. Rhyme Export olarak verdiğimiz Etsy danışmanlık hizmetimizle arama motoru optimizasyonu (SEO), etkili satış yapmak gibi birçok konuda yeterli bilgiye sahip olabilirsiniz. Danışmanlık hizmetimizden yararlanmasanız bile Rhyme Export YouTube kanalımızdaki eğitim videolarının size büyük bir katkısı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Calendar

Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Kategoriler

Recent Comments