Categories
Etsy SEO

Rhyme Export ekibi olarak en çok aldığımız sorulardan biri de Etsy ürün fiyatlandırma stratejisinin algoritma üzerinde etkili olup olmadığıdır. İçeriğimizde vereceğimiz yanıtlar sayesinde Etsy’de ürün fiyatı ile algoritma arasındaki ilişkiyi kavrayacaksınız. Etsy satış süreciyle ilgili bilmeniz gereken her şeyi blog yazılarımızda ve Rhyme Export YouTube kanalımızdaki eğitim videolarımızda bulabileceğiniz hatırlatmak isteriz.

Etsy’de Ürün Fiyatı Politikanızın Algoritma İçin Önemi Nedir?

Şöyle ki Etsy’de ürün fiyatı politikasının algoritma için direkt etkili olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü Etsy listeleme ücretlerinizin algoritmayı etkilediğiyle ilgili herhangi bir kanıt elimizde bulunmuyor. Bu nedenle, fiyat artışı yapmayı istiyor ancak satış performansınızın düşeceğini düşünüyorsanız endişelenmenize gerek yok. Giderlere paralel olarak fiyatlarınızı güncelleyebilirsiniz.

Fiyatın algoritma üzerinde etkili olmadığını dile getirsek de durum aslında bundan ibaret değil. Çünkü fiyatları doğru şekilde yenilemezseniz dönüşüm oranınız bundan zarar görecektir. Genelde müşterilerin ilk dikkat ettikleri şey ürünün fiyatıdır. Bunun anlamı şudur: Fiyat, müşteriler için önemlidir. Örneğin ürününüzün fiyatını orantısız şekilde artırırsanız, kullanıcılar sizi daha az tercih edecektir. Çünkü muhtemelen ürününüze tıklamak bile istemeyecekler. Hatta tıklasalar bile hızla mağazanızı terk edecekler. Bunu da algoritma hemen fark eder.

İnsanların harcamayı göze aldıkları ücretler çoğunlukla bellidir. Pek çoğu da belirledikleri aralıktan dışarı çıkmazlar. Bundan dolayı orta sınıfın hüküm sürdüğü bir pazar yerinde yüksek ücretler sunmanız, sizi aşağı çeker. Böyle bir durumda kullanıcılar mağazanızla daha az etkileşime girerler ve dönüşüm anlamında rakiplerinizin gerisinde kalmanıza neden olurlar. Bunu yapmak yerine emeğinizi ve harcadığınız parayı karşılayacak şekilde ürününüzün fiyatını düşürmelisiniz. Aynı zamanda fotoğraf, başlık, açıklama gibi Etsy listeleme ayrıntılarına özen göstermelisiniz. Böylece algoritma, sizin yanınızda yer alır.

Kargo Ücreti Etsy Algoritma İçin Önemli midir?

Etsy satış sürecinin en kilit adımlarından biri kargodur ve bu aynı zamanda algoritmayı da doğrudan etkiler. Örneğin ücretsiz kargo hizmeti sağlayarak (özellikle de Amerika’ya) arama sayfasında üst sıraya çıkabilirsiniz. Ayrıca insanlar kargo ücreti ödemeyi sevmedikleri için tercih edilme oranınız artacaktır. Mesela başka bir ürünle sizinki arasında kaldığında ücretsiz kargo seçeneği sunduğunuz için sizi tercih edecektir. Böylece dönüşüm oranınız artacak ve algoritma lehinize çalışacaktır. Ancak kargo ücretini ürün fiyatına gömmek, toplam fiyatı çok yükseltiyorsa bunu yapmanızı tavsiye etmeyiz.

Ürün fiyatlarının algoritmaya etkisinden söz ettiğimiz içeriğimizi burada noktalıyoruz. Umuyoruz ki aklınızdaki sorulara yanıt olabilmişizdir. Ancak konuyla ilgili daha fazlasını Etsy eğitim videolarımızda bulmanız mümkün. Eğer en doğru Etsy ürün fiyatlandırma politikasını izlemek isterseniz danışmanlık hizmetimiz istediğinizi tamamıyla verecektir. Ancak Rhyme Export ailesi olarak biz, Etsy satış süreciyle ilgili her hafta farklı içeriklerle karşınızda olmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Calendar

Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Kategoriler

Recent Comments