Categories
Etsy SEO

Bildiğiniz gibi Etsy satış yapmak ve gelir elde etmek isteyen küçük girişimciler için büyük bir fırsat kapısı. Fakat satıcıların hedeflerine ulaşabilmeleri için birtakım stratejiler geliştirmeleri gerekir. Üzerinde çalışılması gereken stratejilerin başında ise Etsy SEO (arama motoru optimizasyonu) çalışması geliyor. Bunun içinse Etsy SEO nasıl çalıştığını kavramak şarttır. Bundan dolayı bu içeriğimizi arama algoritmasının nasıl çalıştığına ayırdık. İçeriğin video formatına Rhyme Export Youtube kanalındaki eğitim videolarından ulaşabilirsiniz. Çok daha kaliteli bir satış süreci için ise Etsy danışmanlık hizmetimize başvurabilirsiniz. Hazırsanız içeriğimize geçebiliriz.

Etsy SEO Arama Nedir?

Etsy, milyonlarca müşteriye sahip bir pazar yeri olarak onlara en uygun ürünleri sunmayı amaçlar. Bunu başarması için ise Etsy SEO optimizasyonu ile arama en etkili araçtır. Satın alma işlemini kolaylaştıran bu araç iki aşamadan geçerek çalışır: Sorgu eşleştirme ve sıralama.

Sorgu Eşleştirme

Kullanıcılar Etsy üzerinden bir şey aradıkları sırada algoritma eşleşen anahtar kelimeleri bulmak için başlıkları, etiketleri, liste açıklamalarını, kategorileri ve eklemiş olduğunuz özellikleri hızlıca tarar. Böylece kullanıcıların aradıkları ürün, yüz binlercesinin arasından filtrelenmiş olur. Fakat tam bu noktada listelemelerinizin, müşterilerin sorgusuyla eşleşebilmesi için yapmanız gereken dört şey vardır:

  • 13 etiketin tümünü kullanmak
  • Çok sayıda farklı etiketler denemek
  • İlgili olan tüm özellik seçeneklerini eklemek
  • Ürünlerinizi olabildiğince özel kategorilere ayırmak

Bunları yapmanız halinde listelemelerinizin bir sorguyla eşleşme ihtimali artacaktır.

Sıralama

Etsy, kullanıcının sorgusuyla en alakalı bulduğu ürünleri toplayarak kullanıcıya sunar. Fakat buradaki en önemli nokta sıralamadır. Platform, kullanıcının sevme olasılığı en fazla olan ürünleri üst sıralara yerleştirir. Bunu yapmak içinse müşteriye ait bilgileri kullanılır. Etsy arama sıralamasını etkileyen yedi faktör bulunur.

Alaka Seviyesi

Bir kullanıcının sorgusunun sizin etiketleriniz, başlıklarınız, liste açıklamalarınız, kategorileriniz ve özellikleriniz ile eşleşmesi şarttır. Ancak bu şekilde listelemelerinizin Etsy arama sonuçlarında görünme ihtimali olacaktır. Ayrıca ürününüzün eşleşme düzeyi ne kadar yüksek olursa üst sıralara taşınma ihtimali de o derece yükselir.

Listeleme Kalite Puanı

Etsy ve Google müşterilerine en iyi sonuçları göstermek istediği için her ikisi de benzer mantıkla çalışır diyebiliriz. Bir ürünün iyi olup olmadığını belirleyen en temel faktör ise dönüşüm oranıdır. Diğer bir deyişle kullanıcılar ürününüzü hem görüntülemiş hem de satın almışlarsa ürünlerin kalite puanları yüksek demektir. Bu da demek oluyor ki ürün, başka müşterilerce de beğenilip satın alınabilir. Rhyme Export olarak Etsy arama sonuçlarını en çok etkileyen faktörlerin başında dönüşüm oranı olduğunu her zaman vurgularız. Dönüşüm oranını artırmaya yönelik ipuçlarını ise Rhyme Export Youtube kanalındaki eğitim videolarında bulabilirsiniz.

Yenilik

Etsy satış yapmak için yeni ürünler listeleyen satıcılara her zaman şans tanır. Örneğin yeni bir liste oluşturduğunuzda arama sonuç sayfasında küçük ve geçici bir yükseliş elde edersiniz. Etsy’nin buradaki amacı listenizin alıcılarla girdiği etkileşimi incelemektir. Çünkü buna göre bir kalite puanı belirlemeye çalışır. Ayrıca yenilenen listelerde de benzer bir artış görmeniz mümkün. Söz konusu artış birkaç saatten birkaç güne kadar değişebilir.

Yeni listelemelerin arama sonuçlarına etkisini öğrenen bazı kullanıcılar bunun yeterli olacağını düşünebilir. Fakat bu gerçek anlamda yeterli bir Etsy SEO (arama motoru optimizasyonu) stratejisi olmayacaktır. Bunun yerine etiketlerinizi geliştirmeye veya dönüşüm oranınızı artırmaya odaklanabilirsiniz. Etsy Türkiye için verdiğimiz danışmanlık hizmeti ve sunduğumuz eğitim videolarıyla etkili Etsy SEO stratejileri geliştirmenize destek oluyoruz.

Müşteri ve Pazar Deneyimi Puanı

Etsy için amaç sadece satış yapmak değildir, aynı zamanda müşterilerin alışveriş deneyimi kalitesini de maksimize etmek için çabalar. Bunu sağlamak için ise her bir mağazaya müşteri ve pazar deneyimi puanı atar. İyi incelemeler almak, mağaza politikalarını eksiksiz uygulamak ve cezbedici bir hakkında bölümü yazmak bu puanı olumlu yönde etkileyecektir. Böylece Etsy arama sonuçlarındaki yerinizi iyileştirmiş olacaksınız. Kısaca mağaza koşullarınızda iyi bir standart yakalamak, etkili bir Etsy SEO stratejisidir.

Kargo Ücreti

Hangi mecra olursa olsun satın alma davranışını etkileyen en önemli faktörlerden birisi kargo ücretleridir. Fakat bu durum Etsy arama sonuçlarını da bir hayli etkilemektedir. Örneğin ABD’ye ücretsiz gönderim sağlayan listelerin ve ABD’de ücretsiz gönderim garantisi sunan mağazaların ABD aramalarında üst sıralarda görünme ihtimali çok yüksektir. Eğer ABD için bunu yapamıyorsanız en azından Etsy Türkiye gönderimlerinizde ücretsiz kargo seçeneği sunmanız veya gönderim maliyetlerini düşürmeniz Etsy SEO stratejinize katkı sağlayacaktır. Ayrıca dijital ürünlerin nakliye ücreti olmadığından dolayı aramalarda üst sıralarda yer alabileceğini hatırlatmak isteriz.

Çeviriler ve Dil

Kullandığınız başlık, etiketleriniz ve ürün açıklamalarınız Etsy mağaza dilinizle aynı olmalıdır. Zaten Etsy sonrasında anahtar kelimeleri çevirdikten sonra müşterilere sorgu ve dil ayarıyla eşleşen sonuçları gösterecektir. Fakat aynı zamanda mağazanıza sizin ekleyeceğiniz çevirilerin, otomatik çeviriden çok daha doğru ve doğal olabileceğini de aklınızda bulundurmalısınız.

Müşterilerin Alışkanlıkları

Günün sonunda Etsy arama sonuçlarını söz konusu müşterinin satın alma alışkanlıklarına göre özelleştirecektir. “Bağlama Özel Sıralama” adlı teknoloji sayesinde öncelikle müşterinin ilgi alanını öğrenir. Sonrasında elde ettiği bilgileri kullanarak kişiye özel bir sıralama yaratır. Kişiye özel bu sıralama sayesinde müşterinin satın alma ihtimali en yüksek olan ürünler en üst sıralara taşınır.

Etsy Arama İyileştirmek İçin Bazı İpuçları

Söz konusu bir algoritma olunca izleyeceğiniz sağlam bir Etsy SEO stratejisi sorgularda üst sıraya taşınmanıza yardımcı olur. Bunu yapmak içinse atmanız gereken ilk adım mağaza istatistiklerinizi incelemektir. Özellikle de mağazanıza gelen trafiklerin kaynaklarını analiz etmeniz gerekir. Aynı zamanda en çok ziyaret alan listelemeleri ve en fazla trafik sağlayan arama terimlerini incelemek de işinize yarayacaktır. Bu sayede popüler olmayan listelerinizi de iyileştirme şansınız olabilir.

Bir diğer Etsy SEO stratejisi etiketleri yenilemek veya popüler anahtar kelimeleri eklemektir. Böylelikle Etsy arama sonuçlarınız iyileşecek ve daha fazla satış yapabileceksiniz. Buna ek olarak mağazanızın dönüşüm oranını artırmak da etkili bir stratejidir. Etsy danışmanlık hizmetimizde ve Etsy Türkiye Youtube kanalımızdaki eğitim videolarımızda satış yapmak ve dönüşüm oranını artırmaya yönelik birçok değerli bilgiyi sizinle paylaşıyoruz.

Etsy Plus üyesi olmak kimi satıcıya göre arama sonuçlarını iyileştirmek için bir yöntemdir. Fakat bilinenin aksine üyeliğin sıralamaya bir katkısı yoktur. Bu sebeple Plus üyelik satın almak geçerli bir Etsy arama motoru optimizasyonu stratejisi değildir. Ayrıca Star Seller (Yıldız Satıcı) olmanın da yine sıralamaya doğrudan bir katkısı olmayacaktır. Fakat Yıldız Satıcı rozetinin mağazadan alışveriş yapılmasını kolaylaştırdığını göz ardı edemeyiz.

Burada içeriğimizin sonuna geliyoruz. Rhyme Export ekibi olarak bu blog yazımızda kullanıcı sorgularını Etsy SEO (arama motoru optimizasyonu) stratejisine nasıl dönüştürebileceğinizi anlattık. Rhyme Export Youtube kanalımızdaki eğitim videolarından satış yapmak ile ilgili çok daha fazla bilgiye erişebilirsiniz. Ayrıca Etsy danışmanlık hizmetimize başvurarak çok daha etkili bir satış deneyimi yaşayabilme şansına da sahipsiniz. Bir sonraki blog yazımızda görüşmek üzere, hoşça kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir