Categories
Etsy Satış Yapmak, Etsy Mağaza Açmak

Teknolojinin sürekli bir gelişim içerisinde olması alışveriş alışkanlıklarımızı kökten değiştirerek çevrimiçi mecralara yönelmemize neden oldu. Fiziksel mağazaları rafa kaldırtan çevrimiçi alışveriş platformları tüm dünyada oldukça popüler. Etsy de bu popüler çevrimiçi mağazalardan birisi. Rhyme Export ekibi olarak verdiğimiz Etsy eğitim ve danışmanlık hizmeti sayesinde bu popüler mecrada satış yapmak isteyen herkese destek oluyoruz. Hem Youtube kanalımız hem de blog yazılarımızla tüm bildiklerimizi size aktarmak için buradayız. Bugünkü içeriğimizde de “Etsy nedir?” sorusuna olabildiğince ayrıntılı bir yanıt vereceğiz. Ayrıca Etsy üyelik işlemlerine ve “Etsy’de ne satılır?” sorusuna da değiniyor olacağız.

Etsy‘i el yapımı fiziksel ve dijital ürünlerin satışına olanak tanıyan bir çevrimiçi pazar yeri olarak tanımlayabiliriz. Küresel bir mecra olan Etsy, satış yapmak isteyenler ile milyonlarca müşteriyi buluşturuyor. Dünyanın dört bir yanından olan satıcılar, küçük girişimlerini büyütüp iyi bir gelir elde edebiliyorlar. Etsy Türkiye satıcıları da el yapımı ürünlerini pek çok farklı ülkedeki müşterilerine satarak para kazanıyor.

Etsy’de Ne Satılır?

“Etsy nedir?” sorusunu takip eden bir diğer soru ise “Etsy’de Ne Satılır?” oluyor. Yukarıda da değindiğimiz gibi Etsy, hem dijital hem de fiziksel ürünlerin satışına müsaade ediyor. Dekorasyon malzemesinden aksesuara kadar geniş bir ürün seçeneği olan Etsy’de genel olarak üç tip üründen söz edebiliriz:

El Yapımı Ürünler

Tüm dünyada büyük bir değer atfedilen el yapımı ürünler Etsy ürünlerinin temel taşı diyebiliriz. Hatta “Etsy nedir?” sorusunun da büyük bir kısmını oluşturduğunu söyleyebiliriz. Satıcılar yapımında veya tasarımında etkin rol oynadıkları ürünleri bu pazaryerinde dünyanın dört bir yanındaki müşterilerine satabilirler.

Vintage Ürünler

Etsy, satış yapmak isteyenlere vintage ürünleri de bir seçenek olarak sunmaktadır. Üretiminin üzerinden en az 20 yıl geçmiş olan vintage ürünler müşterilerin rağbet gösterdiği bir diğer kategoridir. Fakat vintage tarzını yansıtıp yeni üretilmiş olan ürünler bu kapsamda yer almıyor. Gerçekten vintage olmaması durumunda söz konusu ürünün platformda satışı mümkün olmayacaktır.

El İşi Malzemeler

Tam bir ürün olmayan fakat bir ürünün yaratılmasında kullanılan araçlara el işi malzemeler (ara malzemeler) diyoruz. El işi malzemeler el yapımı, ticari veya eski olabilir. Platformun en popüler kategorilerinden biri olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Etsy Satış Yapmak İçin İzleyeceğiniz Yol Nasıl Olmalı?

Tüm dünyada fakat özellikle Amerika’da geniş bir kullanıcı kitlesi bulunan Etsy, satış yapmak ve kazanç elde etmek isteyenler için önemli bir gelir kapısı. Sürece başlamak için yapmanız gereken ilk şey ise ne satacağınıza karar vermek olmalıdır. Karar sürecinizde size destek olmak için “Etsy’de ne satılır?” sorusuna detaylı yanıtlar vermeye çalışıyoruz. Satılacak ürüne karar vermek her ne kadar basitmiş gibi gözükse de Rhyme Export ekibi olarak bizim en çok önem verdiğimiz noktalardan birisi. Tedarik ederken zorlanmayacağınız, kaliteli olan ve kullanıcıların beğenebileceği tarzda ürünler mağazanızda yer almalı.

Satışa sunacağınız ürüne karar verdikten sonraki aşama iyi bir kategori araştırması yapmaktır. Bu adımda özellikle rakip analizine önem vermelisiniz. Yapacağınız piyasa araştırması sayesinde benzer satıcıların nasıl bir yol izlediklerini ve seçtiğiniz ürün kategorisinin popülerlik oranını anlamanıza yardımcı olur.

Satış yapmak isteyenler için sonraki adım Etsy’de mağaza açmaktır. Fakat bunun için Etsy üyelik şartı koşuyor. Etsy üyelik işlemi için ise ihtiyacınız olan bilgiler şunlardır:

  • E-posta adres
  • Adres
  • Bir banka hesabı
  • Banka ya da kredi kartı
  • Kimlik ya da pasaport

Sizin için oldukça avantaj sağlayacak şey ise şu: Etsy üyelik için herhangi bir şirket açma zorunluluğu getirmiyor. Amazon, eBay gibi küresel pek çok e-ticaret sitesi kayıt esnasında satıcılarından bir şirkete sahip olmalarını ister. Özellikle yeni girişimciler için zorlayıcı bir süreç olabilen bu durumun Etsy’de yaşanmaması büyük bir fırsattır. Süreçle ilgili aklınıza takılan diğer soruları yanıtlamak için Rhyme Export ailesi olarak size yardımcı olmaya her zaman hazırız.

Etsy Nedir ?Etsy Satış Yapmak Maliyetli Bir Süreç mi?

Etsy üyelik ve mağaza açmak için herhangi bir ücret talep etmiyor. Tamamen ücretsiz olan kayıt süreci, platformu rakiplerinden bir adım öne çıkarıyor. Bir diğer avantaj ise Etsy’nin rakiplerine oranla daha düşük oranlarda komisyon ücreti talep etmesi. Platforma üye olduktan sonra tabi tutulacağınız komisyon türleri de şu şekilde:

Etsy Payments

Her çevrimiçi pazaryerinde olduğu gibi Etsy de sattığınız ürün için sizden bir komisyon ücreti alır. Bu ücret Türkiye’de ürün başına %6.5+3 TL olarak belirlenmiştir. Bu komisyon sistemi sayesinde hem platform hem de siz kazanç sağlayabilirsiniz.

Para Transferleri

Etsy’nin uluslararası bir pazaryeri olduğuna daha önce değinmiştik. Bu durum pek çok para biriminin varlığını da beraberinde gerektirir. Mağazanızı açarken para biriminizi Türk Lirası olarak seçmeniz durumunda herhangi bir komisyon ödemenize gerek kalmayacaktır. Fakat Dolar ya da Euro gibi farklı para birimlerini seçmeniz durumunda Etsy sizden %2.5 oranında bir dönüşüm ücreti talep eder. Çünkü Türkiye’deki Etsy satıcılarının kazançları bankalar tarafından otomatik olarak Türk Lirası’na çevrilir.

Listeleme Ücreti

Etsy’de bir ürünü mağazanıza koymak listeleme olarak adlandırılır ve her bir yeni listelemede sizden 0.20 ABD Doları tutarında listeleme ücreti alınır. Fakat aynı ürünü birden fazla kez listelemeniz durumunda Etsy sizden sadece ilk listeleme ücretini alacaktır. Ürününüz için yaptığınız değişiklikler (fiyat değiştirmek, yeni bir resim eklemek gibi) için ayrıca bir ücret ödeme zorunluluğunuz ise bulunmuyor.

Etsy’nin ekosisteminde listelediğiniz bir ürünün mağazanızdaki ömrü dört aydır. Yani dört ayın sonunda listelemenizin süresi sona erecektir. Ürünü tekrardan listelemek istemeniz halindeyse aynı şekilde 0.20 ABD Doları tutarında bir komisyon ücreti ödemelisiniz. Ürünlerinizden birinin satılması durumunda Etsy söz konusu ürünü 0.20 ABD Doları karşılığında tekrar listeler.

Yasal İşletim ücreti

Yasal işlem ücreti ürün fiyatı ve nakliye ücreti için uygulanır. Ayrıca hediye paketi ve diğer benzer kişiselleştirmeler de bu hesaplamaya dahildir. Yasal işlem ücreti ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Bu ücret Türkiye’de %1.1 oranındadır.

Kategori Ücreti

Kategori ücreti, bir müşterinin mağazanızdan alışveriş yaptığı zamanı kapsar. Etsy, belirtmiş olduğunuz para biriminiz cinsinden toplam sipariş tutarının %6.5’ini sizden tahsil eder. Müşterinizden nakliye ve hediye paketi için ücret almanız durumunda bunlar da hesaplamanın içinde yer alır.

Etsy Satış Yapmak İsteyenleri Nasıl Bir Süreç Bekliyor?

Dünyanın dört bir yanından pek çok satıcı “Etsy nedir?” sorusuna “İyi bir kazanç kapısı.” olarak cevap veriyor. Bu durum her ne kadar doğru olsa da süreç herkes için aynı şekilde işlemiyor. Etsy’de büyük başarılar yakalayanlar kadar hayal kırıklığına uğrayanlar da var. Hatta Etsy eğitim setimizde de sizleri bu konuda her zaman uyarıyoruz. Peki kazananlardan olmak için siz ne yapmalısınız?

İyi Bir Planlama Şart

İçeriğimizin en başında da belirttiğimiz gibi siz gelir elde etmek için bir platforma giriyorsunuz. Zamanınızı ve emeğinizi vereceğiniz bu platformu ciddiye almalı ve iyi bir planlama yapmalısınız. Bu planlama özellikle ürün seçiminde olmalı. Örneğin popüler olan ve rekabetin yüksek olduğu bir ürün kategorisini seçtiyseniz pazar araştırmanız son derece iyi olmalı. Ancak doğru stratejiler belirleyerek okyanusta kaybolmanın önüne geçebilirsiniz.

Bir diğer ayrıntı ise tedarik. Yapımı çok zor olan ve uzun zaman alan bir ürünün siparişlerini yetiştirmek çok zor olabilir. Zamanında yetişmeyen ürünler, müşteri memnuniyeti düşürecek ve satışlarınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Bu da daha az kazanç olarak size yansıyacaktır. Bunun yanı sıra çok büyük boyutlarda ürünler satmak kargo maliyetlerinin yükselmesine ve yine kazancınızın düşmesine neden olacaktır.

İstikrar En Önemlisi

Etsy, satış yapmak için en iyi mecralardan birisi. Fakat her işte olduğu gibi burası da ciddiye alınmayı sonuna kadar hak ediyor. Etsy’de başarıya ulaşmış tüm mağazalar yüksek bir standart yakalamıştır. Eğer başarılı bir satıcı olmak istiyorsanız siz de standartlarınızı belirli bir seviyeye taşımalısınız. Bunu yapmanın tek yolu da mağazanızı hobi olarak düşünmek yerine gerçek bir iş olarak görmektir. Ürün fotoğrafları, SEO, fiyatlandırma gibi her ayrıntının üzerinde özenle durmanız gerekir. Etsy eğitim videolarımızda her bir konuya detaylıca değinerek sürecinizi optimize etmenize destek oluyoruz.

Doğru Kaynaklardan Faydalanmak

Etsy’de başarı yakalamak şansa bağlı değildir. Az önce de değindiğimiz gibi bu, büyük bir çaba gerektirir. Bu süreçte doğru kaynaklardan faydalanmanız ve sürekli öğrenmeniz de büyük önem taşır. Rhyme Export ailesi olarak verdiğimiz danışmanlık hizmeti sayesinde Etsy deneyiminizi en üst düzeye çıkartmaya çalışıyoruz. Fakat biz sadece danışmanlarımıza değil tüm girişimcilere destek olmak istiyoruz. Bundan dolayı ücretsiz Etsy eğitim setimizde satış sürecine dair birçok ipucunu size anlatıyoruz. Bu kaynaklardan yararlanarak Etsy’e dair pek çok bilgi edineceğinizi garanti edebiliriz.

İçeriğimizi burada noktalıyoruz. Bugün “Etsy nedir?” ve “Etsy’de ne satılır?” gibi çok merak edilen sorulara detaylı bir cevap verdik. Rhyme Export ekibi olarak her içeriğimizde sizlere ufuk açıcı bilgiler sunuyoruz. Etsy satış yapmak ile ilgili çok daha ayrıntılı bilgiye ücretsiz Etsy eğitim setimizden ulaşabilirsiniz. Bir sonraki içeriğimizde görüşmek üzere. Hoşça kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir