Categories
Etsy Satış Yapmak

Çevrimiçi alışveriş sitelerinde müşteri memnuniyeti büyük bir önem taşır. Çünkü fiziksel mağazalardan farklı olarak online mecralardaki müşteriler, deneyimlerini yorum ve puanlamalarla hızlıca diğerleriyle paylaşabiliyorlar. Bundan dolayı Etsy’de 5 yıldızlı yorum almak satış sürecinizde size oldukça yardımcı olacaktır. Bu durum aynı zamanda star seller (yıldız satıcı) rozeti almanıza ve gelirinizi artırmanıza katkı sağlayacaktır. Peki iyi bir Etsy müşteri yorumu nasıl alınır? Bu içeriğimizde sizin tüm ipuçlarını paylaşıyor olacağız. Etsy pazarlama ve markalaşma ile ilgili çok daha fazlasına blog sayfamızdan ve eğitim videolarımızdan ulaşabilirsiniz.

Listelemelerinizin Açıklamalarını Düzenleyin

Etsy pazarlama süreci oldukça kapsamlıdır ve daha profilinizi oluştururken başlar. Ürünlerinizi mağazanıza yüklerken müşterinin bilmek isteyeceği ayrıntıları ürün açıklama kısmına eklemelisiniz. Ürünün malzemesi, satın alma işlemine dahil olan şeyler gibi bilgiler, müşterilerin işine yarayabilir. Eğer müşterileriniz satın almadan önce ürünün tüm özelliklerine hakim olurlarsa, beklentilerini de buna göre şekillendireceklerdir. Böylece bir memnuniyetsizlik yaşanma ihtimali de azalacaktır.

Ürününüzü Her Açıdan Fotoğraflayın

Fotoğraf ve videolar bir ürün hakkında en net bilgiyi bize veren malzemelerdir. Listeleme fotoğraflarının mümkün olduğunca farklı açılardan çekilmiş olması ve ürünün her ayrıntısına tek tek odaklanması kullanıcıların kafalarında bir fikir oluşturur. Etsy’nin 10 adede kadar görsel yüklemenize izin vermesi ise bunu mümkün kılar. Farklı açılardan çekilen görseller ürünün boyutu; yakın çekimler ise dokusu ile ilgili fikir verir. Bu sayede müşterilerin kötü sürprizlerle karşılaşmalarına engel olabilirsiniz. Kaliteli ve ayrıntılı görseller, Etsy markalaşma ve dolayısıyla pazarlama sürecinize de destek olur.

İade Politikalarınızı Netleştirin

Müşterilerin mağazaya güven duymasında en büyük etken iade politikalarıdır. Bundan dolayı müşteriler; hangi koşullarda ve ne kadar zaman içinde iade yapabileceklerini net bir şekilde bilmeliler. İade politikaları, star seller (yıldız satıcı) olmanız üzerinde doğrudan etkili değildir. Fakat iyi müşteri ilişkileri kurmanız, uzun vadede Etsy satış hacminizi büyütmenize ve yıldız satıcı olmanıza destek olur.

Mesajlara Hızlı Dönüş Yapın

Her Etsy satıcısı star seller olmanın hayalini kurar. Fakat star seller olmak zaman ve emek isteyen bir şeydir. Bu konuda en kilit noktalardan biri mesajlara kısa sürede dönmektir. Müşterilerinizden gelen ilk mesajların %95’ine ilk 24 saat içinde dönmeniz durumunda yıldız satıcı olmaya daha çok yaklaşırsınız. Bu durum, satış yapma şansınızı beş katına kadar çıkarabilir. Fakat bilgisayar başında değilken gelen mesajlara dönmekte zorlanıyor olabilirsiniz. Bu durumda Etsy satış uygulamasını indirmek işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Bu sayede bilgisayar başında değilken bile gelen mesajları hızlıca cevaplayabilirsiniz.

Teslim Tarihi Hakkında Müşterileri Bilgilendirin

Her müşterinin nihai amacı siparişine ulaşmaktır. Fakat özellikle yurt dışı kargo gönderimlerinde bu sürecin uzama ihtimali var. Bu yüzden daha en başta teslim tarihiyle ilgili net bilgiler vermelisiniz. Böylece hem iyi bir Etsy müşteri yorumu alma ihtimaliniz hem de mağazanıza duyulan güven artar. Ayrıca siparişlerin %95’i ve fazlasının belirttiğiniz tarihlerde teslim edilmesi, yıldız satıcı özelliğine kavuşmanız için uygunluğunuzu artırır.

Siparişleri Hep Zamanında Gönderin

Etsy markalaşma sürecini en olumsuz etkileyen durumlardan birisi siparişlerde gecikmeler yaşanmasıdır. Ayrıca memnuniyetsiz müşteriler, mağaza yorumlarında fikirlerini belirtmekten de geri durmayacaklardır. Bu da Etsy satış oranınızın düşmesine ve dolayısıyla daha az kazanmanıza sebep olur. Bundan dolayı gönderim tarihlerine sadık kalmaya özen gösterin. Bir aksiliğin meydana gelmesi durumundaysa müşterinizi hızlıca bilgilendirin.

Bugünkü içeriğimizde beş yıldızlı inceleme almakla ilgili altın değerinde önerilerde bulunduk. Önerileri uygulamanız durumunda Etsy’de 5 yıldızlı yorum deneyiminizi iyileştireceğinize ve star seller rozeti almanızın bir hayli kolaylaşacağına eminiz. Her zaman hatırlamanız gereken şu ki en nihayetinde Etsy pazarlama işidir. Bu nedenle müşterilerinizin gönlünü kazanmalı ve standartlarınızı belli bir seviyede tutmalısınız. Eğer Etsy markalaşma sürecinizde size destek olmamızı istiyorsanız Rhyme Export olarak verdiğimiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Fakat ücretsiz eğitim setimizin de mağazanız için çok yararlı olacağına inanıyoruz. Aklınıza takılan sorular için bizimle iletişime geçmeye lütfen çekinmeyin. Hoşça kalın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Calendar

Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Kategoriler

Recent Comments