Categories
Etsy Kargo, Etsy Satış Yapmak

Günümüzde e-ticaret siteleri fiziksel mağazaların yerini alarak alışveriş alışkanlıklarımızı kökten değiştirdi. Fakat çevrimiçi alışveriş hala bazılarımıza sakıncalı bir şeymiş gibi geliyor. Bunda zamanında gelmeyen kargolar, beğenilmeyen ürünün iadesinde yaşanan sorunlar ve hatta bazı web sitelerin yaptıkları dolandırıcılıkların payı çok büyük. Bu da birtakım kullanıcıları çevrimiçi mecralardan uza durmaya itiyor. Her zaman kullanıcılarının yanında olan Etsy bu durumu önlemek için yeni bir strateji geliştirdi: Etsy Satın alma koruma programı. Programın detaylarını içeriğimizin devamında sizinle paylaşıyor olacağız. Fakat Etsy komisyon oranları, satış yapmak ve daha birçok konuda içerik ürettiğimiz Rhyme Export YouTube kanalımıza ve blog sayfamızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Etsy Satın Alma Koruma Programı Nedir?

Çevrimiçi alışverişte ürünün alıcıya ulaşmaması veya hasarlı bir şekilde gelmesi, karşı karşıya kalınan en büyük sorunlardandır. Hatta bazı e-ticaret siteleri satış politikalarını net bir şekilde belirlemediği için alıcılar özellikle para iadesinde zorluk yaşayabiliyor. Bundan dolayı birçok kullanıcının çevrimiçi alışveriş sitelerine olan güveni zedeleniyor. Bu durum aynı zamanda satıcıları da olumsuz yönde etkiliyor. Dünyanın en büyük el yapımı pazar yerlerinden olan Etsy bu soruna çok iyi bir çözüm üretti: Etsy Satın alma koruma programı.

1 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla kullanıma sunulan satın alma koruma programı, siparişlerine ulaşamayan ya da hasarlı şekilde teslim edilen ürünleri kapsıyor. Programa göre, böyle bir sorun yaşayan müşteriye yapılacak para iadesini Etsy üstleniyor. Satın alma koruma programı sayesinde hem müşterilerin Etsy’e güveni artıyor hem de bu güven ortamında satış oranları yükseliyor. Bu da mağaza sahiplerine büyük bir kazanç sağlıyor.

Programdan Kimden Faydalanabilir?

Etsy satın alma koruma programında yararlanabilmek için yerine getirmeniz gereken koşullar şunlardır:

  • Kargo geçerli bir takip numarasına sahip olmalı ve aynı zamanda Etsy’deki transit sürecinde yer almalıdır.
  • Ürünü listelerken tahmini varış süresini belirtmiş olmalısınız.
  • Kargoyu, belirttiğiniz tarih aralığında göndermiş olmalısınız.
  • Kargoyu, Etsy mağazanıza verilen adrese göndermelisiniz. Müşterinizin mesajlar aracılığıyla bir adres değişikliği talebinde bulunması durumundaysa alıcıdan siparişi iptal etmesini ve güncel adresle yeniden sipariş etmesini istemelisiniz.
  • Ürünü hasar görmemesi için dikkatli bir şekilde paketlemiş ve sonrasında kargoya vermiş olmalısınız.
  • Listeleme fotoğraf ve açıklamaları gerçeğe en uygun şekilde olmalıdır.
  • Etsy satış politikalarından hiçbirini ihlal etmemiş olmalısınız.
  • Mağaza politikalarınızda iade, değişim gibi tüm detaylar hakkında net bilgilendirme yapmalısınız.
  • Kargo ve vergiler dahil ürünün ücreti en fazla 250 USD olmalıdır.
  • Ödemeleri almak için Etsy Payments’i kullanıyor olmalısınız.

Bu koşulların tamamının sağlanması durumunda Etsy, ürünün ücretini alıcıya iade eder. Bunun karşılığında sizden herhangi bir ücret talep etmez. Bu durumda söz konusu siparişten elde ettiğiniz kazancın tamamı size kalmış oluyor. Böylece hem satıcı olarak siz hem de müşteriniz herhangi bir mağduriyet yaşamıyor. Fakat Etsy bu ödemeyi, bir takvim yılı içerisindeki ilk kayıp ya da hasar durumuyla sınırlandırıyor. Yani benzer durumu tekrar yaşamanız durumunda bu haktan tekrar yararlanamıyorsunuz.

250 ABD Doları Üstündeki Siparişler İçin Ne yapılmalıdır?

Satın alma koruma programı için Etsy’nin belirlemiş olduğu en temel koşullardan birisi siparişin, vergiler ve kargo dahil en fazla 250 USD olmasıdır. Bu miktarı aşan siparişler için bir sigorta yaptırmanız en doğrusu olacaktır. Ayrıca birden fazla kayıp ve hasar durumunda Etsy ödeme yapmayacağından dolayı yaptıracağınız sigorta avantajlı olacaktır. Bu sayede kontrol edilemeyen aksaklıklardan hem kendinizi hem de müşterinizi koruyabilirsiniz.

Program için Etsy Herhangi Bir Komisyon Talep Ediyor mu?

Satın alma programına katılmak için ekstra bir işlem yapmanıza gerek yok. Az önce belirtmiş olduğumuz şartları sağladığınız takdirde sorun yaşanan kargolarda para iadesi tamamen Etsy’ye ait. Bir diğer güzel ayrıntı ise şu: Etsy programa katılım için sizden bir komisyon talebinde bulunmuyor. Programa katılım göstermek için bir zorunluluğunuz bulunmuyor. Fakat bizim size önerimiz böyle bir fırsattan yararlanmanız yönündedir.

Programı Kötüye Kullananlar İçin Etsy’nin Önlemi Nedir?

Programı kötü amaçlarla kullanmaya çalışanların önüne geçmek için Etsy birtakım önlemler alıyor. Örneğin ürünü hasarsız bir şekilde teslim almasına rağmen bilinçli olarak zarar veren ve ödeme talep eden kişilerin programa erişimi ellerinden alınıyor. Satıcılara bu tarz durumlar için önerimiz ürünü göndermeden hemen önce fotoğraflayarak kayıtları tutmalarıdır. Böylece kendilerini mağdur olmaktan koruyabilirler.

İçeriğimizi burada noktalıyoruz. Bu blog yazımızdaEtsy satın alma koruma programına ilişkin tüm detayları size aktardık. Etsy satış yapmak ve daha fazla gelir elde etmek istiyorsanız eğitim videolarımızdan faydalanabilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak yayınladığımız blog yazılarımızda da pek çok faydalı bilgi bulacağınıza eminiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir