Categories
Etsy Mağaza Açmak, Etsy Satış Yapmak

Bildiğiniz gibi Etsy, yurt dışı para kazanmak denilince akla gelen ilk platform oluyor. Aslında bu, çok doğru bir tespit. Çünkü satış yapmak ve para kazanmak isteyen herkes Etsy sayesinde az veya çok bunu başarıyor. Biz de Rhyme Export ekibi olarak her içeriğimizde bu platforma dair birçok ipucunu sizinle paylaşıyoruz. Fakat bugün Etsy’de satış yaparak nasıl para kazanılır? hakkında bazı tavsiyeler vereceğiz. Önce “Etsy nedir?” sorusuyla başlayıp olayın en temelini sizinle paylaşacağız. Ancak platformla ilgili çok daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz Etsy eğitim videolarımızı ve blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Etsy Nedir?

Etsy, dünyanın her yerinden satıcıların el yapımı ya da vintage ürünlerini satabildikleri global bir mecradır. Bu mecra sayesinde insanlar, farklı ülkelere ürünlerini pazarlama fırsatına erişiyorlar. Kendi işini kurmak isteyenlerin gözdesi olan Etsy, iyi bir gelir kapısı olma potansiyeline sahiptir. Etsy eğitim setimizde ve blog yazılarımızda her defasında “Etsy nedir?” sorusunu farklı şekillerle cevaplamaya çalışıyoruz. Verdiğimiz bu cevaplarla Etsy satış yapmak isteyenlere güçlü bir vizyon katmayı hedefliyoruz.

Etsy Satış Yapmak Zaman Alır mı?

Etsy kullanıcıları bu platformda, sıradan bir mağaza bulabilecekleri ürünleri kovalamazlar. Onlar eşsiz el yapımı ürünlere sahip olmak için uğraşırlar. Hatta bazen daha çok para ödemeye dahi razıdırlar. Fakat Etsy’deki satıcı sayısının çok olması, işleri daha karmaşık hale getiriyor.

5 dakikada kurulabilen Etsy mağazasında satış yapmak süreci, sandığınızdan daha uzun ve zorludur. Ürün fotoğraflarından fiyatlara, kullandığınız anahtar kelimelerden mağaza politikalarına kadar her nokta, satışlarınız üzerinde etkilidir. Etsy platformunda para kazanma fırsatları vardır ancak sizin bu parayı kazanmanız için bilgi birikiminizi sürekli güncel tutmanız gerekir. Örneğin ürün fotoğraflarını en iyi şekilde nasıl çekeceğinizi araştırmanız ve bilmeniz gerekir. Bu bilgiler ışığındaysa özenli şekilde çalışmalarınızı tamamlamalısınız. Etsy eğitim videolarımızda ve blog yazılarımızda konuyla alakalı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir Niş Bulmak Etsy’de Para Kazandırır mı?

Yurt dışı para kazanmak istiyorsanız ve bunun Etsy’de gerçekleşmesini umuyorsanız rakip analizi yapmak oldukça önemlidir. Rakip analizi sayesinde ne satarsanız karlı olacağını net şekilde göreceksiniz. Etsy’de çok fazla satıcı olduğu için rekabetin de fazla olduğunu her zaman aklınıda bulundurmalısınız. Eğer hali hazırda benzeri çok bulunan ürünleri satarsanız hayal kırıklığı yaşamanız muhtemeldir. Bunun yerine piyasada pek bulunmayan bir ürün belirleyerek kendinize niş yaratmanız çok daha akıllıcadır. Tabi piyasada bulunan ürünleri de satmak isteyebilirsiniz. Fakat bunlara kendi dokunuşunuzu katarak ürünleri spesifik hale getirmelisiniz. Böylece keşfedilme süreniz de azalacaktır.

Ürün Tedariği Nasıl Sağlanır?

Nişinizi belirledikten sonra sıra ürünü yaratmaya geliyor. Ürünü yaratırken kullanmanız gereken malzemeleri tedarik etmeniz gerekir. Tabi ki bu malzemeleri de fiyat ve kalite açısından değerlendirmeniz de şarttır. Ayrıca hedef kitlenize uygun seçimler yapmalısınız. Yani şu sorulara cevap vermelisiniz:

  1. Ürününüz standart kalitede ve rekabetçi fiyatlı bir ürün mü?

  2. Yoksa yüksek bir fiyat etikete sahip premium bir ürün mü?

Eğer kime hitap edeceğiniz bilmiyorsanız pazar araştırması yaparak bunu öğrenmeniz mümkün. Bu araştırmayla ürününüzün pazar payını hesaplayabilirsiniz. Böylece iyi bir kar marjı getirecek malzemelere de yönleneceksiniz.

Ürün Fiyatlandırmasının Etsy Satışlarındaki Önemi Nedir?

Yapacağınız satışlar için etkili bir fiyatlandırma politikası izlemeniz şarttır. Kargo ücreti, malzemelerin maliyeti, harcadığınız zaman gibi birçok noktayı düşünmelisiniz. Ancak rakiplerinizi de bu hesaplamaya dahil etmelisiniz. Örneğin ürününüzün spesifik bir özelliği olmamasına karşın benzerlerinden daha pahalıysa satış yapma olasılığınız düşecektir. Eğer müşterilerin sizi tercih etmelerini istiyorsanız kişiselleştirmeler yapmak, ücretsiz kargo seçeneği sunmak ya da rekabetçi bir fiyat politikası izlemek doğru bir adım olabilir.

Ürün Fotoğraf ve Açıklamalarının Daha Fazla Kazanmaya Etkisi Var mı?

Sonuç sayfasına göz atarken bir ürüne tıklamamızı sağlayan yegane şey şüphesiz ürün fotoğraflarıdır. Kaliteli ve aynı zamanda yaratıcı fotoğraflar marka imajınıza katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda etkileşiminizi artıracaktır. Bu noktada kaliteli life style fotoğraflar işinize yarayacaktır. Ayırca açıklama metni de son derece etkili bir diğer ayrıntıdır. Her müşteri ilk olarak açıklama metnini dikkatlice okur. Bundan dolayı bu bölümde ürününüzü kısa ve net cümlelerle açıklamalısınız. Bu sayede müşterileriniz için bir adım önde yer alacaksınız.

SEO ile Uyumlu Mağaza Daha Çok Para Kazanma Fırsatları Anlamına mı Gelir?

Etsy’nin çalışma şekli Google ile benzerdir. Özellikle SEO ile uyumlu olmak büyük önem taşır. Örneğin mağazanız SEO ile uyumlu bir yapıdaysa arama sonuçlarında üst sıralarda yer alma ihtimaliniz de yüksektir. Bu uyumu yakalamak için ise başlık, açıklama ve etiketlerinizde iyi bir SEO çalışması yapmalısınız. Sattığınız ürünle ilgili anahtar kelimelere ve long taillere bu kısımlarda yer vererek bunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz. SEO ile ilgili daha aydınlatıcı bilgilere Etsy eğitim setimizden ulaşmanız mümkün.

Mağaza İstatistikleri Faydalı mıdır?

Etsy kanalıyla yurt dışı para kazanmak isteyenlerin kafalarında birçok soru var. Rhyme Export ailesi olarak bu soruları hem blog yazılarımızda hem de Etsy eğitim videolarımızda yanıtlıyoruz. Ancak bazen yanıtı çok uzakta aramamak gerekir. Satış yaparken size ışık tutması gereken asıl faktör mağaza istatistiklerinizdir. İstatistiklerinize bakarak hangi listelemelerin daha fazla etkileşim topladığını ya da hangi anahtar kelimelerin size daha çok trafik kazandırdığını öğrenebilirsiniz. Bu sayede işinize yaramayanları kolayca eleyebileceksiniz. Eğer daha ayrıntılı bir istatistik tablosu görmek istiyorsanız Google Analytics hesabı kurmak işinize yarayacaktır.

“Etsy nedir?” sorusuyla başladığımız ve Etsy yoluyla yurt dışı para kazanmak ile devam ettiğimiz içeriğimizi burada noktalıyoruz. Verdiğimiz tavsiyelerin Etsy satış yapmak ve bu sayede para kazanma fırsatları yakalamak isteyenlere ışık tutacağına eminiz. Ancak Etsy eğitim videolarımız ve blog yazılarımız size daha da fayda sağlayacaktır. Rhyme Export ailesi olarak içeriklerimizle size destek olmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Calendar

Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Kategoriler

Recent Comments