Categories
Etsy Satış Yapmak

Etsy her türden alıcıya ve satıcıya sahip zengin bir platformdur. Bundan ötürü el yapımı ürünler olduğu kadar sanatsal ürünler ile Etsy’de satış yapmak oldukça çok popüler. Rhyme Export ekibi olarak bu kadar kişiye hitap ettiğine şahit olduğumuz bu kategori hakkında bir içerik oluşturmaya karar verdik. Etsy dijital ürün satmak ile ilgili daha önceden hazırladığımız bu konunun satış sürecinizde size fayda sağlayacağına eminiz. Etsy’de satış yapmak ile alakalı pek çok tüyonun yer aldığı Rhyme Export YouTube kanalımızdaki eğitim videolarına da göz atmayı unutmayın deriz. Daha profesyonel bir satış süreci için Etsy danışmanlık hizmetimizden faydalanabileceğinizi ayrıca hatırlatmak isteriz.

Etsy’de Satış Yapmak Sanatçılar İçin Neden Oldukça Önemli?

Bir sanatçı olduğunuzu ve yeteneklerinizi yaratıcı bir biçimde dışa vurmak için yanıp tutuştuğunuzun farkındayız. Fakat bir yerden sonra önemli olan bu yeteneğinizi başkalarına göstermek ve para kazanmaktır. Ancak birçok sanatçı, yeteneklerini gösterecek bir platform bulmakta bir hayli zorlanıyor. Çünkü dürüst olmak gerekirse sanatsal yetenekler, bir ürünü satmak için gereken tek şey değildir.

Daha önce satış deneyimi bulunmayanlar için Etsy mükemmel bir başlangıçtır. Çünkü kendi mağazanızı açmanız ve satışa başlamanız sadece 10 dakikanızı alacaktır. Hatta benzersiz ürünlerinizi sosyal medya hesaplarınızda da paylaşıp yakın çevrenizin haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Tüm bu söylediklerimizin ötesinde Etsy’nin küresel bir mecra olduğunu hatırlatmak isteriz. Yani neredeyse tüm ülkelerden kullanıcılara açıktır ve bu muazzam bir güçtür. Sizin de Etsy sayesinde yeteneklerinizi keşfetmeniz ve benzersiz ürünlerinizi tüm dünyaya sunmanız mümkün. Peki iyi bir Etsy satış süreci için yapmanız gereken nedir?

Etsy’de Satış Yapmak İçin Organize Olun

Rhyme Export olarak danışmanlık görüşmelerimizde Etsy Türkiye satıcılarına verdiğimiz en temel tavsiye şudur: Organize olun. Bunu başarmanız için de şu soruları cevaplamanız lazım:

 • Kaç çeşit ürün satmak istiyorsunuz?
 • Yerel mi çalışacaksınız yoksa küresel müşteriye mi açılacaksınız?
 • Fiyatlarınız ne olacak?
 • Bir marka mı oluşturmaya çalışıyorsunuz yoksa sadece günü kurtarmak için para mı kazanmak istiyorsunuz?
 • Bu soruları cevaplayarak Etsy satış sürecinizi şekillendirecek ve güçlendireceksiniz.

Etsy Satış Öncesi Araştırma Yapın

Başarılı bir satış süreci yaşamanız için internette birçok faydalı kaynak mevcuttur. Bu faydalı kaynaklardan bir tanesi de biziz. Rhyme Export ailesi olarak hem blog sayfamızda hem de Rhyme Export YouTube kanalımızda güncel eğitim içerikleriyle karşınıza geliyoruz. Bu içeriklerimizde Etsy satış ile ilgili bilmeniz gereken her ayrıntıyı irdeliyoruz. Özellikle Etsy eğitim videolarımız, bu süreçte daha fazla kazanmanız için kilit bir rol üstleniyor.

Rakip Analizi Yapın

Her mecrada olduğu gibi Etsy’de de rakip analizi yapmak çok önemlidir. Diyelim ki Etsy dijital ürün satmak istiyorsunuz. Bu noktada sizin ürününüze benzer olanları satan mağazaları incelemelisiniz. Böylece farklı bir bakış açısı kazanacak ve kendinizi geliştireceksiniz. İnceleme yaparken şu soruları kendi kendinize sorup cevaplarını bulmalısınız:

 • Görüntüleri nasıl?
 • Sanatlarını nasıl tanımlarlar?
 • Fiyatlandırma yapıları nedir?
 • Bir sanatçı olarak kişisel hikayelerini paylaşıyorlar mı?
 • Sanatları için benzersiz satış noktaları nelerdir?
 • Bu sorulara yanıt vererek rakibinizden ilham almanız ve mağaza standartlarınızı yükseltmeniz hiç de zor olmayacak.

Bir İşletme Bazında Düşünün

Yaratıcı bir sanatçı olsanız da günün sonunda bir satış platformu olan Etsy’de var olmaya çalışıyorsunuz. Etsy dijital ürün satmak istemeniz veya yağlı boya tablolarınızı satışa çıkarmanız hiç önemli değil. Önemli olan Etsy üzerinden daha çok satış yapmak ve böylece daha çok para kazanmak. Bundan dolayı bunun bir iş olduğunu her zaman hatırlamalısınız. Fakat özellikle platforma ödeyeceğiniz listeleme, satış, işlem gibi ücretleri kavramanız ve süreci olabildiğince iyi yönetmeniz mühimdir. Bir sanatçı olarak nakliye, vergi gibi konularda düşünmek ilk başta garip gelecektir ama zamanla buna alışacaksınız.

Anahtar Kelimelerin Gücünü Küçümsemeyin

Arama sonuç sayfasında listelemelerinizin ilk sıralarda çıkmasını istiyorsanız iyi bir anahtar kelime stratejisi geliştirmiş olmalısınız. Etsy eğitim videolarımızda hep bahsettiğimiz gibi kullandığınız anahtar kelimeler, SEO’nun en temel parçasıdır. Arama hacmi yüksek anahtar kelimelere mağazanızda yer verirseniz daha fazla trafik çekecek ve daha çok satış yapacaksınız. Fakat aynı zamanda söz konusu anahtar kelimelerin rekabet düzeyi gibi detayları da araştırmalısınız.

Ürün Fotoğraflarına Önem Verin

Arama sayfasında gezinirken dikkatimizi çeken ilk unsur hiç kuşkusuz ürün fotoğraflarıdır. Genelde bu fotoğraflar, ürüne tıklamamız için bile yeterli olabilir. Bu yüzden listeleme fotoğraflarınızın kaliteli ve dikkat çekici olması önemlidir. İsterseniz fotoğrafları kendiniz çekin isterseniz de bir profesyonelle çalışın. Önemli olan şey potansiyel müşterilerinize kaliteli ve estetik kareler sunmanızdır. Bu sayede etkileşiminizi artıracak ve marka imajınızı sağlam bir zemine oturtacaksınız. Rhyme Export YouTube kanalımızdaki eğitim videolarımızdan ve blog yazılarımızdan etkili ürün fotoğrafı çekimi hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

İntihali Görmezden Gelmeyin

Etsy, telif hakkına çok değer veren bir mecradır. Bazı art niyetli satıcılar, başka mağaza ya da ünlü markalardan faydalanarak satışlarını artırmaya çalışır. Bu durum, çalıntı görseller ya da ünlü ve prestijli markaların adını kullanmak şeklinde olabilir. Telif hakkı meselesi, Etsy dijital ürün satmak isteyen mağazalarda da görülebilir. Bu konuda son derece sıkı tedbirler alan Etsy, şikayetlerin devam etmesi halinde mağazanızı dahi kapatabilir. Eğer telif hakkıyla ilgili çok daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız Etsy eğitim videolarımıza ve konuyla ilgili blog yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca Etsy danışmanlık görüşmelerimiz de aklınızdaki soruları yanıtlayacaktır.

Kargo Meselesini Çözün

Her müşterinin isteği, ürününe hızlı ve sorunsuz şekilde ulaşmaktır. Bu sebeple kargo, Etsy satış macerasının en önemli kısmıdır. Müşterilerinizi memnun etmek için olayın en başında kargoyla ilgili tüm ayrıntıları netleştirmiş olmalısınız. Bu süreçte ürünün paketlenmesi ve hasarsız şekilde müşteriye gitmesi için tüm önlemleri almalısınız. Bundan dolayı seçeceğiniz kargo firmasından da emin olmanız gerekir. Fakat Etsy dijital ürün satmak istiyorsanız süreç sizin için çok daha kolay olacaktır. Çünkü herhangi bir somut ürün göndermeyeceksiniz ve bu yüzden kargoyla kafanızı meşgul etmenize gerek kalmayacak.

Bir sanatçı olarak Etsy üzerinde satış yapmanız için ihtiyacınız olan birçok detaya değindiğimiz içeriğimizi burada noktalıyoruz. Fakat bundan daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız Rhyme Export YouTube kanalımızdaki eğitim videolarını izlemenizi ve blog yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Rhyme Export olarak sağladığımız danışmanlık hizmeti ile daha profesyonel bir Etsy kariyeri inşa edeceğinize emin olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir