Categories
Etsy Satış Yapmak, Etsy SEO

Rhyme Export ailesi olarak Etsy eğitim setimizde ve blog yazılarımızda Etsy SEO konusunun önemine her zaman değiniyoruz. Çünkü Etsy satış sürecinde SEO, oldukça önemli bir konumda yer alıyor. Ancak bu alana da sürekli yeni güncellemeler geliyor. Bundan dolayı yazımızda Etsy açıklama metninde ve anahtar kelime kullanımındaki değişikliklere değineceğiz. Bu sayede mağazanızı optimize edip satışlarınızı artırabileceksiniz. Konuyla ilgili daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız blog yazılarımızı ve Etsy eğitim setimizi ziyaret edebilirsiniz.

Etsy SEO Değişikliği

Bildiğiniz üzere Google SEO (arama motoru optimizasyonu) ile çalışır. SEO, arama terimleriyle en çok eşleşen içeriklerin sonuç sayfasında üst sıralarda yer almasıyla ilgidir. Etsy de aslında aynı mantıkla çalışır. Kullanıcıların aradıklarıyla en çok ilgili olanlar algoritma yardımıyla ayrıştırılır ve arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alır. Bu sayede kullanıcılar istedikleri ürünü daha kolay bulur.

Kısa bir süre önce Etsy SEO sahasında birtakım değişikliklere gittiğinin duyurusunu yaptı. Bu güncellemeyle birlikte artık Etsy açıklama metniniz de algoritmanın radarına girdi. Yani sonuç sayfasındaki konumunuz, yazdığınız açıklama metninden etkilenecek. Pek büyük bir değişiklik gibi gelmese de sizin için oldukça önemlidir. Peki neden?

Bu güncellemeden önce Etsy anahtar kelime kullanımı etiket ve listeleme başlıkları için önemiydi. Yani algoritma, söz konusu anahtar kelimelerin ürün açıklamalarında olup olmadığını göz önünde bulundurmazdı. Ancak artık bu durum tarihe karıştı. Yapılan güncellemeyle birlikte Google’ye daha çok benzeyen Etsy, yaptığı bu hamleyle müşteri memnuniyetini en üst sıraya çıkarmayı hedefliyor. Eğer SEO mantığını daha iyi kavramak isterseniz Etsy eğitim videolarımız sizin için en doğru kaynak olacaktır.

Yeni Etsy SEO Kurallarına Göre Ne Yapmalısınız?

Analiz yapın

Etsy anahtar kelime araştırması yapmak bu konuda atmanız gereken ilk adımdır. Bu noktada odak noktanız, müşterilerinizin ürünlerinize kolayca nasıl ulaşabileceği olmalıdır. Rakipleriniz ve mağaza istatistikleriniz, bu adımda en büyük destekçiniz olacaktır. Örneğin hangi anahtar kelimenin mağazanıza daha fazla trafik kazandırdığını analiz ederek anahtar kelime listenizi yenileyin.

Doğru Başlığı Kullanın

İlk göze çarpan yer Etsy açıklama metninden ziyade başlıktır. Kullandığınız başlık ürününüzü en doğru şekilde tanımlamalıdır. Ancak bunu yaparken anahtar kelime kullanımını göz ardı etmemelisiniz. Size en fazla performansı sağlayan kelimelere başlığınızda yer vermeye çalışın. Bu sayede Etsy algoritması, arama terimleriyle listelemeleriniz arasındaki bağı fark edecektir.

Etsy Açıklama Yazısında Bu Kelimeleri Kullanın

Listelemenizle ilgili tüm anahtar kelimeleri başlıklarınızda ve açıklama metinlerinizde birebir kullanmamalısınız. Bunu yapmak yerine size en fazla etkileşimi getirecek olan birkaçını seçin ve ilk cümlelerde kullanın. Ancak cümleler anlamsızca anahtar kelimelerin birleşimi şeklinde olmamalıdır. Etsy açıklama metniniz hem markanızla uyum içinde olmalı hem de anlamlı cümlelerden oluşmalıdır. Fakat aynı zamanda etkili anahtar kelimeleri de içermelidir.

Etsy Açıklama Metninizde Önemli Bilgileri Atlamayın

Her ne kadar anahtar kelime ve SEO çok önemli olsa da Etsy satış süreci bu kadar düz ve basit değildir. Çünkü yazdığınız açıklama metninin asıl amacı karşınızdaki müşteriye bilgi vermektir. Ürünün boyutları, materyali, rengi gibi önemli ayrıntıları bilmek, müşteriniz için çok önemlidir. Bu ayrıntılar onların kararlarını etkileyecektir. Bu nedenle ürününüze ait bilgileri olabildiğince net ve dürüst şekilde anlatın. Böylece müşterileriniz sizden daha çok memnun kalacak ve buna bağlı olarak Etsy satış sayınız artacaktır.

Etiketleri Unutmayın

Etiketler, her zaman olduğu gibi şimdi de mühimdir. Çünkü etiketler, ürününüzün ne olduğuna ve olmadığına dair bilgiyi algoritmaya verir. Bundan dolayı etiketlerde ilgili anahtar kelimelere yer vermeyi göz ardı etmeyin. Böylece mağazanız için en doğru kitleye ulaşacak ve Etsy satış oranınız artacaktır.

Yazımızın burada sonuna geldik. İçeriğimizde, Etsy SEO güncellemelerine yer verdik. Ancak Etsy eğitim setimiz SEO ve açıklama metni yazımıyla ilgili daha çok kaynak içermektedir. Blog yazılarımızda da Etsy satış sürecine dair birçok içerik sizi bekliyor. Onlara göz atarak bu konuda kendinizi daha fazla geliştirmeniz mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Calendar

Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Kategoriler

Recent Comments