Categories
Etsy SEO

Bildiğiniz gibi Etsy satış yapmak için benzersiz bir pazar yeridir. Özelikle global ölçekte olması, küçük girişimcilere büyümeleri için büyük bir fırsat sunar. Fakat bu denli geniş bir platformda rekabetin çok yüksek olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Dünyanın dört bir yanından satıcılar birbirinden güzel el yapımı ürünlerini satmak için kıyasıya bir rekabet halindedir. Peki bunu nasıl aşabilirsiniz? Cevap çok basit: Etsy’de anahtar kelime bulma Google benzeri algoritma ile çalışan Etsy SEO ile uyumlu listeleri öne çıkarma eğilimindedir. Bu nedenle bugün Etsy Türkiye satıcıları için bazı anahtar kelime ipuçları vereceğiz. Fakat çok daha fazla ipucuna Etsy eğitim setimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Etsy’de Anahtar Kelime Bulmanın Önemi

Etsy her zaman kullanıcılarına en iyi deneyimi yaşatmaya odaklanır. Bu deneyimin bir parçası ise onlara beğenebilme olasılıkları en yüksek ürünleri sunmaktır. Kullanıcının satın alma ihtimali en fazla olan ürünleri üst sıralara yerleştirerek memnuniyeti maksimize etmeye çabalar. Doğru ürünü bulmanın yolu ise anahtar kelimelerden geçer. Etsy, anahtar kelime sayesinde binlerce listeleme arasından en doğrusunu bulur ve arama sonuçlarında üst sıralara yerleştirir.

İstatistiklere göre bir listenin aldığı trafiğin %75’inden fazlası arama sonuçlarından geliyor. Bu da demek oluyor ki iyi bir Etsy SEO stratejisi oluşturan mağazalar daha çok trafik alarak satış oranlarını artırabilirler. Etsy anahtar kelime optimizasyonu sağlayamamış mağazaların ise maalesef ki organik trafikleri ve dolayısıyla satış oranları düşüktür. Peki siz ne yapmalısınız?

Ürününüze Taleplerin Yeterli Olduğundan Emin Olun

Etsy satış sürecinizin en başında yapmanız gereken şey doğru ürünü seçmektir. Arama hacmi düşük ve alıcısı az olan ürünler sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Niş bir alan yaratmak tabi ki kötü bir fikir değildir. Fakat böyle bir yola girecekseniz sürecin uzun ve pahalı olabileceğini göz ardı etmemelisiniz. Etsy eğitim setimizde hep değindiğimiz gibi doğru ürün seçimi kaderinizi belirleyen yegane faktörlerin başında gelir. Bundan dolayı satış yapma ihtimalinizin olduğu ürünlere yönelmeniz çok daha doğru olacaktır. Etsy Türkiye Youtube kanalındaki eğitim içeriklerimizden ürün seçimiyle ilgili önerilerimizi dinleyebilirsiniz.

Etsy Anahtar Kelime Analizi Yapın

Az önce de değindiğimiz gibi anahtar kelimeler, potansiyel müşteriler tarafından bulunmanız için kritik bir konudur. Fakat hangi anahtar kelimeyi kullanacağınızı bilmiyorsanız bunu öğrenmenin en iyi yolu mağazanızın istatistikleridir. Hangi anahtar kelimeler vasıtasıyla mağazanıza trafik geldiğini incelemeniz gerekir. Ayrıca iyi trafik alan rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimelere bakıp onlardan ilham almak da iyi bir fikirdir. Böylece bu kelimelere başlıklarınızda, açıklamalarınızda ve etiketlerinizde yer verebilirsiniz. Bu da en doğru Etsy SEO stratejilerinden biri olacaktır. Çok daha fazla SEO stratejisi için Etsy Türkiye Youtube kanalına göz atabilirsiniz.

Başlıklara ve Etiketlere Gereken Önemi Gösterin

Etsy anahtar kelime araştırması sonrasında yapmanız gereken onları doğru şekilde kullanmaktır. Bunun yolu ise başlıklardan ve etiketlerden geçiyor. En iyi sonuçları alabilmeniz için Etsy anahtar kelime listenizi başlıklarda ve etiketlerde muhakkak kullanmalısınız. Özellikle de odak anahtar kelimeniz, arama sayfasında bulunabilirliğinizi artırmada size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bu şekilde dönüşüm oranınız artacak ve mağazanız büyüyecek.

Başlıklarda Long Tail (Uzun Kuyruk) Kullanın

Kısa anahtar kelimeler kulağa her ne kadar daha avantajlıymış gibi gelse de durum sandığınız gibi olmayabilir. Long tail (uzun kuyruk) anahtar kelimeler kısalara oranla çok daha açıklayıcıdır. Bu durum müşterilere istedikleri şey konusunda çok daha fazla bilgi verir. Aramalara genel terimlerle başlayan kullanıcılar sonrasında alanını iyice daraltarak spesifik hale getirirler. Satın almaya en yakın oldukları zaman ise arama terimleri iyice belirgin hale gelir. Long tail bulunan başlıklar da onlara bu anlamda istediklerini sunar. Bu da satış ihtimalinizi artıran bir ayrıntıdır. Long tail kullanımı ile ilgili ipuçları Etsy eğitim setimizde sizi bekliyor.

Başlıklarınızda Çok Yaratıcı Olmayın

Çoğu satıcının yaptığı yaygın hatalarda biri başlıklarda kelime oyunu yaparak dikkat çekici olmaya çalışmaktır. Fakat bu pek de iyi bir fikir değil. Müşteriler benzersiz ve yaratıcı isimler istemezler. Onların istedikleri şey aradıkları ürüne kavuşmaktır. Bu sebeple olabildiğince açık ve net olmaya çalışmalısınız. Unutmayın ki başlıklar Etsy SEO stratejisinin önemli bir ayağıdır.

Görsellerin İsimlerini Optimize Etmek İçin Uğraşmayın

Görsellerin adlandırılması Google için önemlidir. Bundan dolayı pek çok web site buna dikkat eder. Fakat bu durum Etsy için pek de aynı sayılmaz. Siz Etsy’ye resimleri yükledikten sonra onlara rastgele sayılar ve harfler atanır. Bundan dolayı ürün fotoğraflarınıza etiketleri eklemek arama sonuçlarındaki konumunuza etki etmez.

Anahtar Kelimelerin Performansını İzleyin

İyi bir Etsy SEO stratejisi bir kerelik yapılan bir şey değildir. Gidişatınızı sürekli analiz etmeniz gerekir. Bunun için de yine mağaza istatistiklerinize ihtiyacınız olacak. Kullandığınız anahtar kelimelerin performansını sürekli incelemelisiniz. Eğer işe yarıyorlarsa doğru yoldasınız demektir. Fakat içlerinde size trafik getirmeyen başarısız olanlar varsa onları ayıklamanız ve yenilerini bulmanız gerekir.

İçeriğimizi burada sonlandırıyoruz. Bugün Etsy anahtar kelime kullanımının üzerinde durduk. Unutmayın ki Etsy satış oranınızı artırmak için SEO stratejilerini uygulamak bir gerekliliktir. Fakat SEO, burada anlattığımızdan çok daha fazlası. Bundan dolayı Ücretsiz Etsy eğitim setimizde sizi bilgilendirmeye devam ediyor olacağız. Ayrıca blog sayfamız da Etsy Türkiye satıcıları için bir hazine değerinde diyebiliriz. Bir sonraki içeriğimizde görüşmek üzere. Hoşça kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Calendar

Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Kategoriler

Recent Comments