Categories
Etsy Mağaza Açmak, Etsy Satış Yapmak

Küresel bir pazar yeri olan Etsy, pek çok satıcının kıyasıya rekabet ettiği bir alan. Etsy satış yapmak isteyen bu satıcılar ürünlerini en güzel şekilde sunmak için çaba sarf ediyorlar. Hal böyle olunca mağazadaki her bir ayrıntı da Etsy liste fotoğrafını doğru çekmek büyük önem kazanıyor. Rhyme Export olarak sağladığımız Etsy danışmanlık görüşmelerimizde de her zaman değindiğimiz gibi bu ayrıntılardan en önemlilerinden birisi ürün fotoğraf çekimi diyebiliriz. Eğer satış hacminizi artırmayı hedefliyorsanız, ürünlerinizin fotoğraflarına da gerekli özeni göstermelisiniz. İyi ve kaliteli bir Etsy tasarım, size tahmin ettiğinizden de büyük kapılar açacaktır. Bundan dolayı bu içeriğimizde size mükemmel Etsy liste fotoğrafı çekmekle ilgili tavsiyeler vereceğiz. Konuyla ilgili çok daha fazla bilgiye Etsy eğitimimizden ve blog sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Etsy Ürün Fotoğraf Çekimi Neden Önemlidir?

Satıcılar her zaman daha fazla müşteriye ulaşıp satışlarını artırmanın peşindedir. Bunun için de türlü yollar denerler. Ancak Etsy satış sürecinin düşündüğünüzden daha karmaşık olduğu da bir gerçek. Çünkü pek çok faktör, bu süreci doğrudan veya dolaylı şekilde etkiler. Hem Rhyme Export YouTube kanalımızda hem de Etsy danışmanlık görüşmelerimizde değindiğimiz gibi SEO bu faktörlerden birisi. Ancak bu süreçte yapılacak en büyük hata, sadece SEO’ya takılıp işin estetik boyutunu görmezden gelmektir.

Kullanıcılar sonuç sayfasında gezinirken dikkat ettikleri ilk şey genelde fotoğraflardır. Fotoğraflar ne kadar kaliteli, dikkat çekici ve aydınlıksa kullanıcılar o kadar ilgilenirler. Bundan dolayı ürün fotoğraf çekimi boyunca kaliteli ve dikkat çekici kareler yakalamaya özen göstermelisiniz. Ancak bu şekilde çektiğiniz trafik ve Etsy satış oranınız artar.

Ürün Fotoğraflarının Algoritmaya Etkisi

Genellikle satıcılar SEO kısmına çok büyük önem verirler. Hatta fotoğrafları da SEO’ya yardımcı elementler olarak görürler. Ancak Etsy Türkiye satıcıları için haber pek iyi değil. Çünkü ürün fotoğraflarının algoritmaya etkisi doğrudan değildir. Örneğin YouTube’da olduğu gibi fotoğraf dosya isimlerinin algoritmaya hiçbir tesiri yoktur. Çünkü Etsy, dosya isimlerini, rastgele şekilde isimlendirir. Fakat dolaylı etkisinden söz edebiliriz. Örneğin dikkat çekici fotoğraflar kullandığınızda insanlar ürüne daha çok tıklarlar. Bu da etkileşiminizi artırır. Böylece algoritma bundan etkilenerek sizi aramalarda üst sıralara çıkarır. Eğer algoritmanın işleyişiyle ilgili daha çok şey öğrenmek isterseniz. Etsy danışmanlık hizmetimizde size yardımcı olabiliriz.

Mükemmel Etsy Ürün Fotoğraf Çekimi Diye Bir Şey Var mı?

Etsy danışmanlık görüşmelerimizde her zaman sorulan sorulardan birisi mükemmel fotoğraf diye bir şeyin olup olmadığıdır. Ancak bu sorunun cevabı hayırdır. Çünkü iyi fotoğraflar çekmenin birçok yöntemi vardır. Bu belirsizliğin satıcılar için ürkütücü olduğunun farkındayız. Ancak bizce bu, büyük bir özgürlük sağlar. Bu nedenle mükemmel şablonun peşinde olmayın. Bunun yerine Etsy tasarım tarafında yaratıcılığınızı sonuna kadar kullanın.

İyi Fotoğrafların Temeli Nedir?

İyi bir Etsy ürün fotoğraf çekimi denince akla gelmesi gereken en doğru yöntem AIDA’dır. AIDA; Attention (dikkat), Interest (ilgi), Desire (arzu) ve Action (eylem) sözcüklerinin baş hafrlerinden türeyen bir kavramdır. Peki bunun anlamı nedir?

Dikkat

Burada önemli olan nokta fotoğrafların, müşteriler için ne kadar dikkat çekici olduğudur. Binlerce fotoğrafa maruz kalan bir müşteri, sizin fotoğraflarınızda farklı bir şey buluyor mu? Başlıklarınızın ve fiyatlarınızın benzer olduğu durumlarda sizi rakiplerinizden ayıracak şey kesinlikle listeleme fotoğraflarıdır.

İlgi

İlk bakışta kullanıcıların dikkatini çektiğinizi ve ürün fotoğraflarına bakmalarını sağladığınızı farz edelim. Ancak tam bu noktada şu soruyu cevaplamalısınız: Ürün fotoğrafı, kullanıcıların tıklaması için yeterince ilginç mi? Geriye kalanıyla ilgilenmeleri için bir sebep var mı? Bu soruları kendinize soarak objektif şekilde yanıtlamalısınız.

Arzu

Bu maddede yanıtlamanız gereken soru şu: Ürününüzü arzulanır yapan şey nedir? Hedeflediğiniz kitlenin belli bir hayat tarzı bulunuyor mu? Kitlenizin hayalleri neler? Fotoğraflarınız bunları ne ölçüde karşılıyor? Onların isteklerine ne ölçüde hitap ediyor? Bu sorular üzerinde iyice düşünüp dürüstçe yanıtlayın.

Eylem

Göreviniz, Etsy satış işleminin gerçekleşmesi ya da en azından ürününüzü favorilere ekletmek olmalıdır. Bunu gerçekleştirmek için en doğru taktik insanlarda aciliyet duygusu yaratmaktır. Stokları sınırlı ürünler, son tarihler ya da sınırlı süreli satışlar, aciliyet duygusunu ortaya çıkarmak için en iyi yollardır. Bunları özellikle ürünün ilk fotoğrafında uygulayın.

Etsy Fotoğrafının Boyutu Ne Olmalıdır?

Yatay fotoğraflama, Etsy ürün fotoğraf çekimi ile alakalı göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer ayrıntıdır. Bu nedenle telefonunuzla bir listeleme fotoğrafı çekerken telefonunuzu yatay şekilde tutmalısınız. Akıllarda soru işareti ırakan diğer konu ise fotoğrafların boyutudur. Bu konuda önerilen boyut, fotoğrafın en kısa tarafı için 2000 pikseldir. Ayrıa fotoğrafın çözünürlüğü 72 ppi olmalıdır. Bu noktalara dikkat ederek Etsy tasarım sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Fotoğraf Ne Kadar Yakından Olmalıdır?

Ürününüzün sayfada görünen ilk fotoğrafı çok yakından olmamalıdır. Çünkü ürününüz yeterince anlaşılır ve açık olmalıdır. Böylece daha çok dikkat çekmesi mümkün olacaktır. Ayrıca yüklediğinz fotoğrafı kırparak istediğiniz boyuta getirebileceğinizi de hatırlatmak isteriz. Ancak fotoğrafınız çok yakındansa kırpmak dahi mümkün olmaz.

Fotoğrafların Arka Planı Nasıl Olmalıdır?

Arka plan kullanımında izleyebileceğiniz iki türlü yol vardır. Birincisi sade arka plandır. Boş arka planlar sayesinde müşterinin dikkatini, üründe toplayabilirsiniz. Aynı zamanda çok temiz ve kaliteli bir görüntü de sağlar. Ancak ürününüz sıradansa bu tarz fotoğraflar biraz sıkıcı olabilir. Diğer Etsy ürün fotoğraf çekimi türü, lifestyle (yaşam tarzı) diyebiliriz. Bu fotoğraf türünde ürünü belli bir ortama yerleştirirsiniz. Örneğin bir çanta, sokakta yürüyen bir kadının elinde olabilir. Bu sayede sıradan ürünler bile dikkat çekici hale getirilebilir. Ancak böyle görsellerin, ışığı ürününüzün üzerinden aldığını da hatırlatmakta fayda var. Bundan dolayı her zaman dengede durun.

Mağaza İstatistikleri İşe Yarar mı?

Fotoğrafları mağazanıza yükledikten sonra yapmanız gereken şey oturup sonuçları izlemektir. Mağaza istatistiklerinizden faydalanarak hangi fotoğrafların daha fazla dikkat çektiğini ve size trafik getirdiğini görmeniz mümkündür. Bu veriler ışığında gerekli aksiyonları kolayca alıp Etsy tasarım sürecinizi geliştirebilirsiniz.

İçeriğimizi burada noktalıyoruz. Etsy ürün fotoğraf çekimi ile alakalı size pek çok tavsiye verdik. Eğer tavsiyelerimizi dikkate alırsanız mağazanıza daha çok trafik getireceksinizdir. Etsy eğitimde ve blog sayfamızda konuya dair daha fazla bilgiye ulaşmanız mümkün. Etsy satış süreciyle ilgili verdiğimiz danışmanlık hizmetine başvurarak diğer Türkiye satıcıları gibi daha profesyonel bir yol haritası çizebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Calendar

Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Kategoriler

Recent Comments