Categories
Etsy Dijital Ürün

Teknolojinin gelişmesi, hayatımıza farklı kavramlar soktu. Örneğin dijital sanat, son zamanların yıldızı parlayanların arasında başı çekiyor. Böylesine büyük bir değişim rüzgarından tabi ki Etsy de etkilendi. Etsy danışmanlık görüşmelerimizde artık dijital ürün satmak isteyen pek çok insana rastlıyoruz. Bundan dolayı dijital ürünlere değinmeyi de kendimize görev edindik. Fakat her zaman söylediğimiz gibi iyi bir Etsy anahtar kelime stratejisi geliştirmek, kategori ne olursa olsun satış için en önemlisidir. Bu içeriğimizde Etsy dijital ürün ve sanat alanında 2023’ün en popüler anahtar kelimelerini sizinle paylaşıyoruz. Farklı kategorilerdeki popüler arama terimlerini ise Etsy eğitim videolarından ve blog yazılarımızdan öğrenebilirsiniz.

Etsy Dijital Ürün Satmak Neden Önemlidir?

Özellikle son birkaç yılda dijital ürün alanında bir patlama yaşandı. Birçok e-ticaret sitesi çağa ayak uydurup dijital ürünlere yer vermeye başladı. Etsy de bu vizyoner sitelerden biri. Benzersiz el yapımı ürünlerin sergilendiği Etsy, dijital ürün satmak isteyen satıcılara da kapılarını açtı. Çok az maliyetlere yaratılabilen dijital ürünler, satıcıların yeni gözdesi diyebiliriz. Sadece bir bilgisayara ve internete sahip olmanızı gerektiren dijital ürünler sağladığı avantajlardan dolayı Etsy’de çok popüler. Fakat aynı nedenden dolayı sahip olduğu rekabet de bir o kadar yüksek. Bu sebeple SEO stratejisine sarılmanız gerekiyor. Bu noktada yardımınıza koşacak şey ise anahtar kelimelerdir. Peki dijital ürün ve sanat kategorisinde hangi anahtar kelimeleri kullanmak size daha çok trafik getirir?

Dijital İndirmeler İçin En Popüler Etsy Anahtar Kelime Listesi

Digital art

Grafik tasarımcıların eseri olan digital art, Etsy mağazalarında yerini çoktan aldı. Eğer siz de sanatsal yönünüzü kullanarak para kazanmak istiyorsanız, dijital sanat tam size göre.

Digital download

Doğum günü kartları, davetiyeler, posterler gibi pek çok alana yayılan digital download (dijital indirme), popüler olan bir diğer kategori. Etsy danışmanlık görüşmelerimizde bu işi icra eden pek çok sanatçıya rastladığımızı söylemek isteriz.

Digital prints

Tuval ve kağıt malzemelere baskı yapılmasını amaçlayan dijital baskılar, Etsy üzerinde sıkça aranan bir diğer anahtar kelime.

Funny fathers day SVG

İnsanların sürekli araştırdığı SVG; gömlek, bardak vb. ürünlere baskı yapmaya yarar. Bu dijital ürünler yüksek bir görüntü kalitesine sahiplerdir. Babalar Günü için esprili grafikleri niteleyen “Funny fathers day SVG”, Etsy üzerinden dijital ürün satmak isteyenler için güzel bir niş olma potansiyeline sahip.

Glowforge SVG files

Glowforge aslında çok popüler olan ve sıkça kullanılan bir üç boyutlu yazıcı markasıdır. Bu yazıcı sayesinde dijital ortamda bulunan SVG dosyalarındaki şekilleri referans alarak ahşap, metal, cam gibi malzemelere şekil vermek mümkündür.

Instagram template

Günümüzde sosyal medya kullanıcısının artmasıyla beraber, onlara hitap eden içerikler de arttı. Instagram template (Instagram şablonu), sosyal medyada aktif olan bu kullanıcıların işlerini kolaylaştıran ürünlerdir. Bu sayede Instagram’da paylaşım yapmak çok daha kolaydır. Eğer siz de Etsy üzerinden dijital ürün satmak istiyorsanız Instagram şablonlarını bir satış seçeneği olarak düşünebilirsiniz.

Plantillas para sublimar taza

Aslında İspanyolca bir ifade olan “Plantillas para sublimar taza”; bardak, kupa tarzı ürünlere uygulanan süblimasyon tasarımları ifade eder. Pek çok Etsy kullanıcısının araştırdığı bu tasarımlar bu sebeple popüler anahtar kelime grubunda yer alıyor.

PNG

PNG (Portable Network Graphics); logo ve fotoğraf başta olmak üzere pek çok ürünü içeren dijital resim dosyalarıdır. Bir Etsy Türkiye satıcısı olarak siz de yaratıcılığınızı kullanabilir ve tasarladığınız benzersiz PNG dosyalarını platformda satabilirsiniz.

Printables

Printables (basılabilir) ürünler geniş bir yelpazeye yayılırlar ve şablonlar, günlük planlayıcılar, takvimler gibi pek çok ürünü barındırırlar. Bu ürünlerin en büyük özelliği yazdırılabilir formatta oluşlarıdır.

Resume template

Pek çok insan kendi özgeçmişini oluştururken epey bir zorluk yaşar. Fakat bilgiye bu kadar kolay ulaşmamız, bu işimizi de kolaylaştırdı. İnternette birçok yerde bulabileceğiniz özgeçmiş şablonları (resume template), Etsy’de de çok talep görenler arasında. Bu kadar aranan bir ürün oluşu onu, Etsy mağazasında dijital ürün satmak isteyenler için harika bir seçenek haline getiriyor.

Spiderman SVG

Tüm dünyada büyük bir hayran kitlesi olan Spiderman (Örümcek Adam) için tasarlanan SVG grafikleri, bir diğer popüler Etsy anahtar kelime diyebiliriz.

STL

STL (Standard Triangle Language), CAD yazılımı ve 3D yazıcılar için kullanılan bir dosya çeşididir.

Sublimation designs

Sublimation (Süblimasyon), tasarımlara yüzeylere aktarmak için kullanılan bir yöntemdir. Kumaş ve bardak en çok kullanılan yüzeyler arasında yer alır. Transfer işlemi için ısı kullanılır. Böylesine popüler bir alan, dijital ürün satmak isteyen Etsy Türkiye kullanıcıları için harika bir fırsat olabilir.

Sublimation designs downloads

Etsy kullanıcıları bu anahtar kelime ile yine eşitli süblimasyon tasarımlara ulaşmayı hedeflerler.

SVG files

SVG; tişört, bardak gibi yüzeylere baskı yapmak için kullanılan ve yüksek bir görüntü kalitesine sahip olan dijital dosyalardır. Etsy üzerinden dijital ürün kategorisinde satış yapmak isteyenler için muhteşem bir opsiyondur.

SVG files for cricut

Cricut baskı makinesi yardımıyla SVG tasarımlar basmak isteyen müşteriler, Etsy platformunda arama yaparken anahtar kelime olarak “SVG files for cricut” ifadesini sıklıkla kullanırlar.

Teacher SVG

Öğretmenlere yönelik SVG tasarımları arayan kullanıcılar bunun için “Teacher SVG” terimini kullanılar.

Twitch emote

Discord, YouTube, Twitch, tarzı ortamlardaki yayıncıların kullandığı bu görseller, emojilerin daha fazla gelişmiş versiyonudur.

Twitch overlay

Birçok yayıncının gereksinim duyduğu bu terim, daha profesyonel bir görünüm sergilemek için idealdir.

Vtuber commission

Sanal YouTuber (Vtuber); Youtube, Twitch tarzında mecralarda, kendiniz temsil etmek için kullanabileceğiniz bir tür dijital avatardır. Vtuber commision (Vtuber komisyonu) ise bu avatarı var etmek için verilen hizmetin adıdır.

Vtuber model

Popüler anahtar kelimelerin arasında yer alan Vtuber model, yine oldukça ilginç ve Etsy Türkiye satıcıları tarafından değerlendirilebilecek bir alan.

Sanat Kategorisinde 2022’nin En Popüler Etsy Anahtar Kelime Listesi

3D wall art

Modern sanat anlaşını benimsemiş Etsy kullanıcıları üç boyutlu sanat eserleriyle duvarlarına farklı bir hava vermeyi seviyorlar.

Abstract art

Abstract art (soyut sanat), yine modern çağın getirdiği sanatı yansıtan tasarımlardır.

Affiches

Sinema, tiyatro, sergi gibi etkinlikler için tasarlanan afişleri ifade eden “affiches”, popüler Etsy anahtar kelime listesinde yerini koruyor.

Art prints

Farklı amaçlarla kullanıma açık olan Art prints (sanatsal baskılar); ofis, ev gibi yaşam alanlarındaki duvarları süslemek için sıklıkla tercih edilir. Etsy mağazanızda sanat kategorisinde satış yapmak isterseniz, sanatsal baskılar tam size göre olabilir.

Large wall art

Minimal çizgisi olan ürünlerden hoşlanmayan kullanıcılar, kocaman duvar objelerine yönelirler. Platform üzerinde sıklıkla aratılan Large wall art çalışmalarına, danışmanlık seanslarımızda görüştüğümüz Etsy Türkiye satıcılarında da rastlıyoruz.

Metal wall sculpture

Estetik bir görüntü sergileyen Metal wall sculpture (metalden duvar objeleri), son zamanların popüler ürünlerindendir. Bu benzersiz tasarımların alıcısı Etsy’de bir hayli fazla diyebiliriz.

Music

Bu kategoride müzik ile alakalı birçok şeye rastlamanız mümkün. Çok talep gören “Music”, revaçta olan bir Etsy anahtar kelime diyebiliriz.

Painting

Duvar gibi çeşitli alanlarda kullanılabilecek Painting, Etsy ile satış yapmanız ve para kazanmanız için doğru bir sanat ürünüdür.

Paper doll art

Birçoğumuzun çocukken oynayarak eğlendiği kağıt bebekler, bazı kesimler için hala popüler. Bazı Etsy kullanıcıları kağıttan giysiler, aksesuarlar vb. Ürünlere karşı oldukça meraklılar. Bu ürünlerle ilgili en önemli detay sadece çocuklar için olmadığıdır. Aynı zamanda çeşitli mekanlarda sergilemek için de uygun ürünlerdir.

Photography

Fotoğraf konusunda kendinize güveniyorsanız, Etsy bunu değerlendirmek için harika bir fırsattır.

Printable wall art

Printable wall art, tablolarda kullanılabilen tasarımların dijital bir kopyasıdır.

Prints

Tuval, kağıt, metal, ahşap gibi yüzeylere basılabilen her türlü ürünü tanımlamak için kullanılan bir kavramdır.

Wall prints

Wall prints, duvarda kullanılan çeşitli tablo ve çerçevelerde kullanılmak için tasarlanan ürünleri niteler. Bu kavram da yine Etsy danışmanlık görüşmelerimizde Türkiye satıcılarında sıkça rastladığımız bir üründür.

Etsy Dijital Ürün Listesini Nasıl Kullanabilirsiniz?

Yukarıda uzun uzun açıkladığımız Etsy anahtar kelime listesini, 2022’nin en popüler aramaları baz alarak hazırladık. Sizinle paylaşmış olduğumuz bu kelimeleri başlık, açıklama metni ve etiketlerde kullanmakta özgürsünüz. Fakat bu noktada biraz daha stratejik davranmanız gerekiyor. Bu anahtar kelimeleri özelleştirerek bir long taile çevirmeniz çok daha etkili olacaktır. Ancak bu şekilde yüzlerce mağazanın arasında sıyrılacaksınız. Örneğin sadece “SVG” ifadesi yerine “çocuklar için köpek SVG’si” trafiğinizi daha çok artırır. Long taillere vereceğimiz diğer örnekler şöyledir:

  • fashion digital prints
  • nautical digital prints
  • watercolor flowers png
  • horoscope png
  • layered svg files
  • custom sublimation transfers
  • avocado svg
  • frog svg
Kendi Niş Alanınızı Oluşturun

Etsy mağazanızda satış yapmak istemenize rağmen hala ürününüze karar vermemiş olmanız normal. Tam bu noktada hazırladığımız bu içeriğin size ışık tutacağına eminiz. Ayrıca bu kelimeler, rekabetin az olduğu bir niş alanı belirlemenize de yardımcı olur. Yaratacağınız bu niş sayesinde devasa okyanusun içinde kaybolmayacak ve kendi özel kitlenizi bulacaksınız. Fakat hala aklınızda sorular varsa Rhyme Export olarak Etsy Türkiye satıcılarına verdiğimiz danışmanlık hizmetine başvurabilirsiniz.

Etsy mağazasında dijital ve sanatsal ürün kategorisinde satış yapmak isteyenler için hazırladığımız içeriğimizin sonuna geldik. 2023’ün en popüler Etsy anahtar kelime listesini sizinle paylaştık. Diğer kategorilerin popüler arama terimlerini öğrenmek istiyorsanız blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Rhyme Export YouTube kanalımızdaki eğitim videolarına da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir