Categories
Etsy Satış Yapmak, Etsy SEO

Rhyme Export olarak temel amacımız Etsy üzerinden satış yapmak ve gelir elde etmek isteyen kişilere ışık tutmaktır. Bunu da hem blog yazılarımızla hem de sitemizdeki Etsy eğitim videolarıyla gerçekleştiriyoruz. Fakat bugün çok daha genel bir konuya değinmek ve size tavsiyelerde bulunmak istedik: Etsy’DE öne çıkmak. Vereceğimiz tavsiyeleri hayata geçirerek daha çok insana ulaşacağınıza ve satış yapacağınıza eminiz. Ancak bu süreci profesyonel hale getirmek isterseniz Etsy danışmanlık hizmetimizden faydalanabileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

Mağazanızın Bulunmasını Kolaylaştırın

Platformda öne çıkmak için ilk önce bir Etsy mağazanızın müşteriler tarafından bulunabilmesi lazım. Bunu sağlamak için de başlıklara ve etiketlere özen göstermelisiniz. Etsy listelemelerinizde kullanmış olduğunuz bu etiket ve başlıkların SEO dostu olduğuna emin olun. Çünkü ancak SEO, Etsy mağazanızı bulunabilir kılar. Bunu yapmak için:

  • En önemli anahtar kelimeleri kullanın.
  • Başlıklarınız ve açıklamalarınız açıklayıcı olsun.
  • Alıcıların kullanacakları olası tüm etiketlere yer verin.
  • Fotoğraflara Önem Verin

Potansiyel alıcılarınızın dikkatini ilk çekecek şeylerden birisi fotoğraflardır. Çünkü fotoğraflar; arama sonuçları arasında gezinirken, bir ürüne tıklamamızı ve hatta onu almamızı sağlayan yegane faktördür. Bu sebeple mağazanıza net, aydınlık ve profesyonel fotoğraflar koymaya dikkat edin. Ayrıca ürününüzün tüm ayrıntılarını fotoğraflarda belli etmeye çalışın. Bu şekilde müşterilerinizin aklındaki soru işaretlerini kaldırabilirsiniz. Tabi bunları yaparken yaratıcılığınızdan da olabildiğince faydalanın.

Marka Kimliği Oluşturun

Etsy aracılığıyla mağaza açmak ve satış yapmak aynı zamanda yoktan bir marka kurmaktır. Bu marka sağlam ve tutarlı olursa sektörde tutunmanıza ve güçlenerek yola devam etmenize yardımcı olur. Bu nedenle fotoğraflarınızdan ambalajlarınıza kadar her bir detayda marka kimliğinizi gösterin. Mağazanızla ilgili her şeyde tutarlı ve yaratıcı olarak insanların aklında daha fazla yer edebilirsiniz. Böylece Etsy mağazanızla öne çıkmak daha kolay hale gelecektir.

Hikayenizi Anlatın

Pek çok Etsy satıcısı sadece SEO stratejilerine gömülüp işin hikaye kısmını atlıyor. Fakat unutmayın ki biz insanlar hikayesi olan şeylerden etkileniriz. Aynı şekilde potansiyel müşterileriniz de mağazanızda bir hikaye görmek isteyeceklerdir. Bu hikayenizi herkese anlatmak ve bu şekilde öne çıkmak için “Etsy Hakkında” kısmında kaleminizi kullanmalısınız. Yazacağınız yazıda ilham kaynağınızın ne olduğunu veya işletmenizin geçtiği dönüm noktalarını anlatabilirsiniz. Ayrıca ürünlerinizi yarattığınız çalışma alanının fotoğraf ve videolarını kullanarak hikayenizi daha güçlü bir hale getirebilirsiniz.

Şeffaf Olun

Rhyme Export olarak bizim size tavsiyemiz müşterilerinize karşı her zaman şeffaf olmanız yönünde. Örneğin mağaza üyelerinize ve çalışma ortamınıza mağazanızda yer vermek, bu şeffaflığın en büyük göstergesidir. Ayrıca mağaza sayfanızın güncelliğini koruması da oldukça önemlidir. Mağazanızın sosyal medya hesaplarının bağlantılarını paylaşmak ve böylece potansiyel müşterilerinizi profillerinize davet etmek, güncelliği korumanızda size yardımcı olacaktır.

Ürünlere Gereken Özeni Gösterin

Rhyme Export ekibi olarak öne çıkmak ve satış yapmak isteyenlere Etsy danışmanlık görüşmelerimizde verdiğimiz temel tavsiye şudur: Ürünlere özen göstermek. SEO stratejiniz veya fotoğraflar Etsy için çok elzem olsa da süreci güzel bir şekilde noktalayacak olan şey ürünlerinizdir. Bu nedenle kaliteli ve herkese hitap edecek çeşitlilikte ürünleriniz olmalı. Ayrıca ürünlerin yaratım sürecinde mevcut trendleri göz önünde bulundurmanız da faydalı olacaktır. Ürünlerle ilgili daha çok bilgiye Rhyme Export YouTube kanalımızdaki içeriklerden de ulaşabilirsiniz.

Uzmanlık Alanınızı Pazarlayın

Yüzlerce Etsy mağazalarının arasından Etsy’de öne çıkmak ve daha fazla satış yapmak profesyonel bir süreçtir. İşinizi daha profesyonel hale getirmek için uzmanlık alanınızı pazarlamanızı tavsiye ederiz. Örneğin Satıcı El Kitabı’ndaki makalelere yorum yapmak bu konuda yapabileceğiniz en basit şeydir. Burada deneyimlerinizi paylaşabilir ve öteki satıcılarla iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca yine aynı kitaptaki sunum formuyla düşüncelerinizi başka kişilere sunma fırsatını yakalayabilirsiniz. Bunları yaparak diğer satıcılara yardımcı olmanız ve tanınırlığınızı artırmanız çok kolay olacaktır.

Örnek Bir Satıcı Olun

Platformda öne çıkmak için bir diğer harika yol Etsy topluluk politikalarına uymaktır. Kurallara uyarak hem mağazanızın standartlarını yükseltmiş hem de öteki satıcılara örnek olmuş olacaksınız. Ayrıca mesajlara erken dönüş sağlamak, aktif bir üye olmak, müşterilere kaliteli bir hizmet sunmak, mağazayı güncel tutmak örnek bir satıcı olma sürecinize destek olur. Örnek satıcı olmak için diğer önerilerimizi duymak isterseniz Etsy danışmanlık hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Etsy’de Öne Çıkmak İçin Başka İpuçları

Sosyal medya hesaplarının gücünü küçümsememenizi tavsiye ederiz. Bundan dolayı sosyal medya hesaplarınızda paylaşım yaparak aktif olun.

  • Sosyal medya mecralarında sadece listeleme fotoğraflarını değil aynı zamanda ürünün yapılış sürece dair video ve fotoğraflar gibi farklı tarzda içeriklere yer vermeye çalışın.
  • Etsy’nin sosyal medya ekibi tarafından bulunmak için #etsy etiketini kullanın.
  • Sosyal medya hesabınızdaki biyografi kısmına mağazanızın bağlantısını ekleyin. Böylece takipçilerinizi mağazanıza yönlendirebilirsiniz. Ayrıca bu sayede Etsy’nin sosyal medya ekibinin sizi öne çıkarma ihtimali de artacaktır.
  • Sosyal medya platformlarında Etsy ekibi ile etkileşim halinde olarak aktif bir satıcı olmaya gayret gösterin.

Etsy mağazanızla öne çıkmak ve satış yapmak ile ilgili tüyolar verdiğimiz içeriğimizin sonuna geldik. Eğer daha profesyonel bir satış süreci yaşamak isterseniz Etsy danışmanlık hizmetimize başvurmanızı tavsiye ederiz. Fakat inanıyoruz ki Etsy eğitim videolarımız ve blog yazılarımız; SEO, mağaza kurmak, fatura kesmek gibi birçok konuda size ışık tutacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir