Categories
Etsy Satış Yapmak, Etsy Mağaza Açmak

Dünyanın en büyük dijital pazar yerlerinden olan Etsy satış yapmak isteyen girişimciler için benzersiz bir platform. Çünkü el yapımı ürünlerinizi satabildiğiniz bu mecra size sanal bir mağaza yaratma fırsatı sunuyor. Ama her mecrada olduğu gibi burada da kullanım sırasında belli fiyatlandırmalara tabi tutulmaktasınız. Bundan dolayı her satıcının mutlaka Etsy komisyon oranları hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Peki Etsy fiyatlandırma politikası nasıl işliyor? Rhyme Export olarak bu içeriğimizi komisyon oranlarına ayırdık. Yazının video formatına ise kapsamlı Etsy eğitimimizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Etsy danışmanlık hizmetimizle aklınızdaki tüm soruları yanıtlarını alabilirsiniz.

Etsy Komisyon Oranları Nelerdir?

Listeleme Ücretleri

En temel Etsy komisyon türü listeleme ücretidir. Çünkü Etsy mağazanızda listelediğiniz her bir ürün için 0.20 USD ödemeniz gerekiyor. Aynı ürünü birden fazla kere listelediğiniz durumda ise platform sizden sadece ilk listeleme tutarını tahsil edecektir. Listede yapacağınız herhangi bir değişiklik (fiyat değişikliği yapmak, yenir bir resim eklemek vb.) için ise herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Bir diğer ücretli eylem ise özel liste oluşturmaktır. Standart listenin yanı sıra özel bir liste oluşturmak için yine 0.20 USD ödemelisiniz.

Etsy mağazanızda listelediğiniz bir ürünün gösterim süresi dört aydır. Yani dört ayın sonunda ürünleriniz mağazanızda gözükmeyecektir. Söz konusu ürünlerin tekrar görünmesini isterseniz 0.20 USD ödemelisiniz. Bu eylemi otomatize etmeniz durumda Etsy komisyon tutarını faturanıza direkt yansıtıp listelemeyi yenileyecektir. Ayrıca ürünlerden biri satıldığında söz konusu ürünü mağazanıza tekrar koyabilmeniz 0.20 USD karşılığında mümkün olacaktır. Yani kısacası Etsy’e her bir ürün yüklediğinizde ve bir ürün sattığınızda sizden 0.20 USD komisyon alır.

İşlem Ücretleri

Etsy komisyon oranları deyince akla gelen bir diğer şey işlem ücretleridir. İşlem ücretlerini, kategori komisyonu olarak düşünebilirsiniz. Etsy fiyatlandırma politikasına göre satış yapmanız durumunda her bir ürün için belirlemiş olduğunuz fiyatın %6.5’ini işlem ücreti olarak ödüyorsunuz. İşlem ücreti kategorilere göre bir değişiklik göstermez. Tüm kategorilerde aynı komisyonu ödersiniz. Her satış sonrasında işlem ücretleri mevcut bakiyenizden düşerek ödeme hesabına yansıtılır.

Ödeme İşlem Ücreti

2016 yılında PayPal ülkemizden ayrıldıktan sonra, 2020 yılında Etsy kendi ödeme sistemini tanıttı. Platform içerisinde yer alan Etsy’nin ödeme hizmetinden yararlanan kullanıcılardan yaptıkları her işlem için ödeme işlem ücreti tahsil edilir. Bu ücret türünde Etsy komisyon oranları vergi ve nakliye dahil olmak üzere toplam satış ücretinden hesaplanır. Etsy’de Türkiye’de hesap açtığınızda otomatik Etsy’nin ödeme sistemine kayıt olursunuz. Ayrıca söz konusu tutarın banka hesabınızın konumuna göre değişiklik gösterdiğini hatırlatmak isteriz. Yani Etsy’nin ödeme sistemi, hesabın açıldığı ülkeye göre farklılık gösterir. Etsy Türkiye için ödeme işlem ücreti ise %6.5 + 3 TL’dir.

Yasal İşletim Ücretleri

Belirli ülkelerde bulunan bazı satıcılar her satış için işletim ücreti ödemelidir. Söz konusu ücretse ürün fiyatına uygulanır. Buna ek olarak nakliye ücreti, hediye paketi ve diğer kişiselleştirmeler de ücreti etkileyecektir. Bulunduğunuz ülke Etsy komisyon oranları için belirleyici ana unsurdur. Etsy Türkiye için bu oran %2.27dir. Normalde %1.1 olan bu komisyon oranı 1 nisan 2024 itibariyle %2.7’e çıktı.

Para Birimi Dönüştürme Ücreti

Etsy global bir pazar yeri olduğundan dolayı satıcılara pek çok para birimi seçeneği sunuyor. Listeleme fiyatlarıyla ödeme hesabınızdaki para biriminin aynı olması durumunda herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Örneğin para biriminizi TL seçerseniz Etsy komisyon talep etmeyecektir. Fakat USD gibi farklı para birimlerini seçmeniz durumunda satış tutarınızın %2.5’i kadar kur dönüşüm ücreti ödemeniz gerekecektir.

Depozito Ücretleri

Bazı ülkelerde satış yapan Etsy kullanıcılarının ödemekle yükümlü oldukları bir depozito bedeli, ücret eşiği ve minimum depozito tutarı vardır. Fakat bu tutar her ülke için farklıdır. Etsy Türkiye için ise söz konusu ücretler şöyledir:

Etsy’den minimum çekebileceğiniz para miktarı: 50 TL

Ücret eşiği: 600 TL

Depozito ücreti: 42 TL (Eğer 600₺ altında para çekerseniz bu depozito ücreti hesabınızdan kesilir)

Ücretli Kargo

Eğer Etsy’de ücretli kargo sunarsanız, kargo ücretinizden %6.5 kesinti uygulanır. Ücretsiz kargo tercih ederseniz, herhangi bir komisyon kesimi olmaz.

Nakliye Ücretleri

Etsy, kullanıcılara nakliye etiketleri satın alma gibi bir olanak sunar. Ama bu gönderi etiketinin maliyeti şu faktörlere göre değişiklik gösterir:

  • Kargo firması
  • Paketin menşeine
  • Varış yeri
  • Paketin ağırlığı
  • Paketin boyutları

Bunlara ek olarak imza onayı ve sigorta seçeneklerinin eklenmesiyle beraber ücret değişecektir. Kargo etiketlerini kullanarak Etsy vasıtasıyla satış yapmak istemeniz durumunda ödeme yöntemi olarak Etsy Payments veya PayPal’ı kullanmalısınız.

Reklam ve Promosyon Ücretleri

Etsy, satış yapmak ve daha çok gelir elde etmek isteyen kullanıcılara reklam yapabilme fırsatını sunuyor. Etsy reklamları ve site dışı reklamlar yardımıyla mağazanızı öne çıkartabilir ve ürünlerinizi daha çok insanla buluşturabilirsiniz. Fakat her hizmette olduğu gibi burada da aldığınız hizmetin karşılığını vermeniz gerekiyor.

Etsy Reklam Ücretleri

Shop Manager sekmesinde yer alan Reklam Panosu’ndan reklamlarla ilgili istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Hatta ödemek istediğiniz reklam ücretini sınırlamakta dahi özgürsünüz. Fakat unutmayın ki tüm teklifler USD cinsinden yapılıyor. Etsy reklamları ile ilgili çok daha ayrıntılı bilgiler Etsy eğitimimiz’de yer alıyor.

Site Dışı Reklam Ücretleri

Etsy’nin sunduğu hizmet sonucunda ürününüz başka sitelerde kullanıcılara gösterilebilir. Fakat buradaki Etsy komisyon oranları alınan aksiyona göre hesaplanıyor. Bir kullanıcı reklamınıza tıklar ve 30 gün içerisinde mağazanızdan bir sipariş verirse Etsy fiyatlandırma politikasını devreye sokar. Son 365 gün içinde 10.000 ABD Doları’nın altında satış yapmanız durumunda söz konusu ücret satışın %15’i olarak belirlenir. Eğer 10.000 ABD Dolarından yüksek ise reklam ücreti %12’dir. Her ayın ilk günü bu eşiği geçip geçmediğiniz otomatik olarak hesaplanır.

Abonelik Ücretleri

Etsy fiyatlandırma politikasına dahil olan bir diğer nokta aboneliktir. Etsy Plus aboneliğine sahip olmanız durumunda her ay 10 USD tutarında bir ücret ödersiniz. Abonelik ücreti her ayın ilk günü hesabınızdan düşer. Etsy Plus aboneliğinin avantajları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Etsy danışmanlık hizmetimize başvurabilirsiniz.

Genel özet

Eğer Etsy içerisinde para biriminiz Türk Lirası ise ve ücretsiz kargo sunuyorsanız, sizden genel olarak kesilecek komisyonlar aşağıdaki gibidir:

  • 0.20 USD (Listeleme Ücreti)
  • %6.5 Etsy İşlem Ücreti
  • %6.5 + 3₺ Etsy’nin Ödeme Komisyonu
  • %2.27 Etsy Yasal İşlem Ücreti

Toplamda sizden %15.27+3₺+0.20 USD bir ücret alır. Eğer para biriminiz USD, kargonuz ücretliyse ve site dışı reklamlardan gelen satışlar gibi ekstrem durumlarda sizden kesilen komisyon oranları bu blogta belirttiğimiz gibi değişkenlik gösterebilir. Fakat Etsy’de şirketiniz veya esnaf vergi muafiyetiniz varsa toplamda belirttiğimiz bu komisyon oranları sizin için geçerli olacaktır.

Pattern Ücretleri

Etsy satış yapmak isteyen kullanıcılara kendi web sitelerini kolayca kurmaları için bir hizmet sağlamaktadır. Alacağınız Pattern hizmeti ile Etsy mağazanıza ek olarak markanız için bir web sitesine sahip olabiliyorsunuz. Etsy fiyatlandırma politikasına göre Pattern hizmetine abone olduğunuz takdirde aylık 15 USD ödemeniz gerekiyor. Aboneliğinizi otomatize etmeniz durumunda ise ücret ayın ilk günü doğu saati ile 12:01’de tahsil edilecektir.

Satış yapmak ve örnek bir satıcı olmak için en önemli şey Etsy komisyon oranları konusunda titiz davranmaktır. Unutmayın ki platformda mağaza açtığınız anda yukarıda belirtilen ücretleri kabul etmiş oluyorsunuz. Etsy satış yapmak isteyen herkesin belirlenen kurallara uymasını ister. Bu kurallara ihmal ettiğiniz takdirdeyse mağazanızın geleceğini tehlikeye atmış oluyorsunuz.

İçeriğimizi burada sonlandırıyoruz. Bu blog yazımızda size Etsy fiyatlandırma politikası ve komisyon oranları hakkında detaylı bir bilgilendirme sağladık. Rhyme Export ekibi olarak verdiğimiz Etsy danışmanlık hizmeti ile sürecinizde size destek olmaya devam edeceğiz. Ayrıca Rhyme Export Youtube kanalındaki videolarımızın da faydalı olacağına yürekten inanıyoruz. Bir sonraki içeriğimizde görüşmek üzere. Hoşça kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir