Categories
Etsy Satış Yapmak

Küresel bir pazar yeri olan Etsy, herkesin satış yapmak ve kendi markasını inşa etmek istediği bir platform. Fakat daha yolun en başında Etsy’de satışa nasıl başlanır gibi birçok soru zihinleri meşgul ediyor. Bundan dolayı biz Rhyme Export ekibi olarak Etsy kargo süreçlerinden mağaza açmaya kadar pek çok ayrıntıyı blog yazılarımızda ve sitemizdeki kapsamlı Etsy eğitim videolarında anlatıyoruz. Fakat yine de satışa başlamakla alakalı genel bir içerik hazırlamak istedik. Bu içeriğin, aklınızdaki soruların çoğuna yanıt vereceğine eminiz. Eğer çok daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız Etsy danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Etsy’de Satışa Nasıl Başlanır ? İşte Bilmeniz Gerekenler

Herkesin çok emek vererek bu platforma girdiğini biliyoruz. Siz de zaman ve çaba harcayarak birbirinden güzel ürünler ortaya çıkarıyor olabilirsiniz. Fakat sürecin nasıl işlediğini bilmediğiniz zaman hayal kırıklığına uğramanız kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple Etsy satış yapmak ve mağaza yönetmekle ilgili tüm ayrıntılara vakıf olmalısınız. Peki Etsy satış yapmak için ne bilmelisiniz?

Diğer Satıcılardan Ders Al

Biz insanlar hatalar yaparız ve eğer algılarımız açıksa onlardan dersler çıkartıp yolumuza devam ederiz. Aynı durum ticarette de geçerlidir. Bundan dolayı en prestijli şirketlerin bile perde arkasında pek çok yanlış yaptıklarını bilmek hiç şaşırtıcı değildir. Ancak sizin hedefiniz bu süreci en az hatayla atlatmaktır. Bunun için öteki Etsy satıcılarının hatalarından kendinize ders çıkarmalısınız.

Etsy’e büyük hayallerle girmiş fakat sonrasında hayal kırıklığına uğramış satıcıların sayısı hiç de az değil. Süreci iyi yönetememiş ve satış yapamamış satıcılar genelde anahtar kelimeler, başlıklar, ürün açıklamaları, fotoğraflar gibi en temel noktaları kaçırırlar. Aynı şekilde iyi bir trafiği olmasına karşın Etsy kargo gönderimi gibi süreçlerde müşteri memnuniyeti gözetmeyen satıcılar da yine kaybedenler arasında yer alır. Sizin bu noktada yapmanız gereken şey ise bu tarz hataları analiz edip aynılarını yapmamaya çalışmaktır. Rhyme Export YouTube kanalımızdaki eğitim içeriklerimizde kaçınmanız gereken şeylere ayrıntılarıyla değindiğimizi hatırlatmak isteriz.

Neden Bir Mağaza Açtığınızı Kendinize Sorun

Sizin girişiminiz ne olursa olsun kendinize sormanız gereken soru hiç değişmez: Neden? Bu soruyu sorup cevaplamak özellikle Etsy için önemlidir. Sizin amacınız Etsy üzerinden satış yapmak ve gelir elde etmek mi yoksa boş vakitlerinizi dolduracağınız bir hobinizin olması mı? Bu tarz soruları sorarak kendinize bir hedef belirlemeniz gerekir. Çünkü hedefleriniz, girişiminize yatırmış olduğunuz para ve zamanın kaynağıdır. Ayrıca ancak bu sorulara yanıt vererek sürecinizi planlayabileceğinizi de unutmamalısınız.

Etsy Satış Yapmak İçin Hedeflerinizde Gerçekçi Olun

Danışmanlık görüşmelerimizde Etsy’de satışa nasıl başlanır konusunda soruları olan müşterilerden, en çok duyduğumuz hedef başarılı olmak ve büyük paralar kazanmak. Özellikle bir gece içinde milyonlarca dolar kazananların heyecan verici öyküleri çoğu insanın aklını başından alıyor. Fakat benzer bir hayalle plan yapmadan ve strateji geliştirmeden işe girişmek, büyük bir hayal kırıklığıyla sonuçlanıyor. Satıcı adaylarına her zaman söylediğimiz şey hiçbir başarının bir anda ortaya çıkmayacağıdır. Eğer Etsy’de başarılı olmak istiyorsanız, planlı çalışmalı ve uzun vadeli düşünmelisiniz. Bu süreçte yalnız olmak istemiyor ve daha profesyonel bir yol izlemek istiyorsanız Rhyme Export olarak sağladığımız Etsy danışmanlık hizmetine başvurmanızı öneririz.

Etsy satış sürecinde daha başarılı olmak istiyorsanız işe, önce hedef belirlemekle başlamalısınız. A.K.I.L.L.I (S.M.A.R.T) tekniğine göre hedefler belirleyerek daha gerçekçi bir harita çizmeniz mümkün. Bu tekniğe göre bir hedef şöyle olmalıdır:

 • Özel (Spesific)
 • Ölçülebilir (Measurable)
 • Ulaşılabilir (Attainable)
 • İlgili (Relevant)
 • Zamana bağlı (Time-bound)

Yani kendinize koyduğunuz hedef “Etsy üzerinden satış yapmak ve çok para kazanmak istiyorum.” olmamalıdır. Bunun yerine “Toplamda A dolar kar elde etmek için D tarihine kadar Etsy’de B adet C ürünü satmak istiyorum!” şeklinde bir hedef belirlemelisiniz. kapsamlı Etsy eğitim videolarında ve blog yazılarımızda akıllı hedefler belirlemenizde size yardımcı oluyoruz.

Ürününüze Talep Olduğundan Emin Olun

Bazı Etsy Türkiye satıcıları profesyonel fotoğraflara ve stratejik başlıklara rağmen mağazalarının yeteri kadar trafik alamadıklarından yakınırlar. Fakat Etsy danışmanlık görüşmelerimizde de hep anlattığımız gibi strateji her zaman işe yaramaz. Günün sonunda en önemli şey ürününüze talep olup olmadığıdır. Eğer sattığınız ürün, insanların ihtiyaç duyduğu ya da almak istedikleri şey değilse maalesef ki trafik alamazsınız. Bunu saptamak için ise etkili bir pazar araştırması yapmanız gerekir. Bu pazar araştırması sonrasında popüler olmayan ve talep edilmeyen bir alan seçmediğinize emin olun.

Yüksek Rekabetten Kaçının

Satıcılar pazar araştırması yaparken genellikle rekabet göz ardı ederler. Etsy’de dünyanın onlarca ülkesinden satıcılar vardır ve bu satıcılar benzersiz ürünlerini piyasaya sunar. Bundan dolayı Etsy’de satışa nasıl başlanır rekabet ateşi, sürekli güçlüdür. Bunca seçenek arasından sizin kendinizi fark ettirmeniz epey zor olacaktır. Bu sebeple talep gören fakat aynı zamanda eşi pek bulunmayan bir niş yaratmalısınız. Örneğin sadece el yapımı basit bileklikler satmak, kalabalığın arasından sıyrılmanıza yardımcı olmaz. Bunun yerine doğal taşlı gotik tarzda ürünler satmanız daha çok işe yarayacaktır.

Doğru Araçları Kullanın

En başarılı mağazaların Etsy kargo sürecinden ürün başlıklarına kadar satış sürecinin her detayında belli bir standart tutturduğunu kolayca görmeniz mümkün. Rhyme Export olarak Etsy Türkiye satıcılarına en çok verdiğimiz tavsiye de budur. Sizin de kendi mağazanızda belli bir seviyeye ulaşmak için yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Kaliteli ürün fotoğrafları çekmek
 • Etkileyici bir ürün açıklaması yazmak
 • Satış, kargo ve iade ile ilgili tüm bilgileri vererek Etsy politikalarını yerine getirmek
 • Ürünlerin fiyatlandırmasını doğru yapmak
 • Sıkı bir pazar araştırması yapmak
 • Etsy SEO stratejisi belirlemek
 • Anahtar kelime araştırması yapmak
 • Bir marka kimliği inşa etmek

Tüm bunları nasıl yapacağınız konusunda endişelenmeniz gayet normal. Etsy danışmanlık hizmetimizle size her konuda destekleyip başarılı bir satıcı olmanıza yardımcı olduğumuzu hatırlatmak isteriz.

Mağazanızı Bir İş Olarak Düşünün

Her zaman aklınızda bulundurmanız gereken şey, bu mecranın bir hobiden ziyade iş olduğu gerçeğidir. Ürünlerinizi tüm dünyaya pazarladığınız bu platform, markanızı adım adım büyütmeniz için harika bir yerdir. Fakat iyi bir markanızın olmasını istiyorsanız maksimum enerji, zaman ve çaba harcamalısınız. Bu noktada objektif olmalı ve duygularla değil verilerle hareket etmelisiniz. Ayrıca gerektiğinde esnek düşünüp davranmalısınız. Bu sayede hayallerinizdeki başarılı noktaya erişeceğinize eminiz.

Etsy’de satışa nasıl başlanır konusunda harika tavsiyelerde bulunduğumuz içeriğimizin sonuna geldik. Bu içeriğimizde Etsy kargo, pazar araştırması, hedef belirleme gibi çok farklı noktalara değindik. Fakat anlattıklarımızla ilgili daha fazla bilgiye Rhyme Export Youtube kanalımızdaki eğitim videolarından ve blog yazılarımızdan erişebilirsiniz. Ayrıca Rhyme Export ailesi olarak danışmanlık görüşmelerimizde sizi görmekten büyük zevk duyacağımızı da belirtmek isteriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir